נכה צה"ל בן 26 הצית את עצמו מול משרדי אגף השיקום בפתח תקוה, מצבו קשה

הצעיר, איציק סעידיאן, נלחם בקרב שג'עיה במבצע צוק איתן בשנת 2014 וסובל מפוסט טראומה. הוא הובהל לבית החולים שיבא בתל השומר עם כוויות בכל חלקי גופו. "הוא סיפר שהרגיש מושפל בכל מפגש עם משרד הביטחון", סיפר חברו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקוה, הערב
הכניסה למשרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקוה, הערבצילום: תומר אפלבאום

נכה צה"ל בן 26 הצית את עצמו הערב (שני) מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון בפתח תקוה ונפגע באורח קשה. הצעיר, איציק סעידיאן, נלחם במבצע צוק איתן בשנת 2014 וסובל מפוסט טראומה. לפי משרד הביטחון, סעידיאן שפך על עצמו חומר דליק מבקבוק והצית את עצמו ברחבת הכניסה לבניין. הוא פונה לבית החולים שיבא בתל השומר במצב קשה עם כוויות בכל חלקי גופו.

סעידיאן נלחם בקרב שג'עיה ביולי 2014, כחלק מכוח של חטיבת גולני שנסע בנגמ"ש ונקלע למארב בו נורה לעברו טיל אר-פי-ג'י. שבעה חיילים נהרגו בתקרית ושניים נוספים נפצעו קשה. גופתו של אחד החיילים ההרוגים, סמל אורון שאול, נחטפה על ידי חמאס.

סעידיאן הוכר כנכה צה"ל, אולם נקבעו לו אחוזי נכות נמוכים שלא אפשרו לו לקבל את כלל הטיפולים שלהם היה זקוק והוא קיבל קצבה חודשית נמוכה. כשניסה לקבל אישור עבודה כדי להגדיל את הכנסתו, נאמר לו שהכנסה נוספת תפגע בקצבה החודשית שלה הוא זכאי. בחודשים האחרונים טען סעידיאן כי הטיפולים לא מסייעים לו להתמודד עם מצבו הנפשי.

איציק סעידיאןצילום: מתוך פייסבוק

בילדותו הוא התגורר בבאר שבע, ולאחר גירושים של הוריו ניתק הקשר עם חלק מבני משפחתו והוא עבר להתגורר אצל אחותו בירושלים. בצה"ל הוא הוכר כחייל בודד. בשנתיים האחרונות הוא הצטרף לקבוצת תמיכה של לוחמים שמוכרים כפוסט טראומטיים, במסגרת פרויקט "ים טוב" שבו חברי הקבוצה גולשים מדי סוף שבוע בתל אביב.

לפני שלושה חודשים החל ללמוד שיטה המכונה "חשיבה הכרתית" להתמודדות עם הנפש, וסיפר לקרובים שהלימודים מסייעים לו להרגיש טוב יותר. לאחרונה סיפר לחבריו כי הוא חושב לעזוב את תל אביב, שם התגורר בשנים האחרונות, למושב במרכז, בטענה שהוא זקוק לשקט כדי לטפל בעצמו.

חברו לפלוגה סיפר כי הוא לא הרבה לספר על מה שחווה בצוק איתן. "בקרב בצוק איתן הוא היה פשוט גיבור, הוא לחם שם כדי לעזור לחברים שלו", אמר. חבר נוסף של סעידיאן, ששוחח עם "הארץ", סיפר כי דיבר עמו לפני כשבוע. "הוא דיבר לאחרונה הרבה על זה שהוא מנסה לא להישבר, להשאיר את הראש מעל המים", אמר. "ההתמודדות מול משרד הביטחון היתה קשה, והוא סיפר שהרגיש מושפל בכל מפגש איתם. ההתנהלות של אגף השיקום יחד עם תקופה לא טובה, כנראה הביאה אותו לסף ייאוש. אני בהלם שזה מה שהוא עשה. ידענו שיש לו קושי בתקופה האחרונה, אבל לא האמנו שזה יגיע לתוצאה כזאת"

שכונת שג'עיה בעזה, באוקטובר 2014צילום: Adel Hana / AP

לפני כשנה וחצי התראיין סעידיאן לחדשות 12. "רוב האנשים שבגיל שלי לא נמצאים איפה שאני. לא בפן הנפשי, כלכלי, אני מרגיש את הפערים. אני מאבד שבעה מחברי בתוך שלוש שעות מתחילת הלחימה, ומשם אני ממשיך לעוד שבועיים וחצי בשג'עייה", אמר אז. "לפני ואחרי כל ועדה אתה לא חי. יש לך חצי שעה לספר להם מה עבר עלייך חמש שנים, אם אתה רוצה יחס תשלם לעורך דין עשרות אלפי שקלים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הערב כי מדובר במקרה מזעזע שבו "לוחם גולני במבצע צוק איתן הצית את עצמו בעקבות מצוקה נפשית גדולה. לצערי, אני יודע שהוא לא היחיד מבין הלוחמים שלנו שהוא במצוקה כזאת. מוקדם יותר הערב שוחחתי עם יו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קלימן. הבעתי זעזוע עמוק מהמקרה וגם אמרתי שאני מחויב לביצוע רפורמה מקיפה בדרך שבה אנו מטפלים בנכי צה"ל ובפצועינו".

עו"ד אלי סבן, מומחה לתביעות חיילי צה"ל וכוחות הביטחון, שנפגש בעבר עם סעידיאן לפגישת ייעוץ בנושא תיקו, העביר ביקורת קשה על משרד הביטחון: "התנהלותם בעניינו של איציק סעידיאן היתה מזלזלת, לא מקצועית ונוגעת ברשלנות". לדבריו, "סעידיאן קיבל הכרה חלקית בלבד, ולאחר שעיינתי לבקשתו, באוגוסט האחרון, בתיקו הרפואי ובהחלטת משרד הביטחון, והתייעצתי עם מומחה בתחום בריאות הנפש, הגענו למסקנה שעליו להגיש ערעור דחוף לאור העובדה כי קיבל הכרה חלקית בלבד".

אך עו"ד סבן ציין כי לסעידיאן לא היו כוחות נפשיים להתמודדות בהתדיינות בערכאות משפטיות שיכלו להימשך עוד שנים רבות, ולכן לא החל בסופו של דבר בתהליך הערעור. "איני יכול להיכנס לפרטים רפואיים אישיים, אך הנטייה של משרד הביטחון בשנים האחרונות היא להעניק הכרה חלקית בלבד להלומי קרב, תוך טענה כי חלק מפוסט הטראומה נגרמה מאירועים טרם השירות הצבאי". לטענתו, "זה בגדר הפרה של ההסכם הבלתי כתוב בין המדינה ללוחמי צה"ל. כאשר לוחם צה"ל נפגע, פיזית או נפשית, יש להכיר בכך באופן מלא ולהעניק לו טיפול מלא. ככל שצה"ל סבור שאין מקום לגייס לוחם לשרות קרבי בגלל רקע בעייתי, אז לא היה צריך לגייס אותו מלכתחילה לכך. לצערי, המדיניות של משרד הביטחון עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך כפי שקרה במקרה טרגי זה".

ממשרד הביטחון נמסר: "מאבטחי משרד הביטחון פעלו באופן מיידי, בסיוע מטפי כיבוי, על מנת להעניק לו עזרה ראשונה ובמקביל הזעיקו את כוחות ההצלה. נסיבות האירוע אינן ברורות בשלב זה".

נפגעי פוסט טראומה שמרגישים שהם זקוקים לסיוע יכולים לפנות, בין היתר, לעמותת נט"ל לתמיכה ולסיוע נפשי לנפגעי טרור ומלחמה, בטלפון 1800-363-363 ובצ'אט. כמו כן ניתן לפנות לער"ן, עזרה ראשונה נפשית, בטלפון 1201 ובצ'אט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ