בר פלג
בר פלג

חברי המועצה הערבים בעיריית לוד הודיעו היום (שלישי) על התפטרותם מהקואליציה עקב קריאתו של ראש העיר יאיר רביבו להקפיא את הפעילות מול החברה הערבית בעיר. בנוסף, קרא רביבו להשבית את העיר "בהיעדר משילות ובטחון אישי", והתלונן על קול המואזין הבוקע מהמסגדים.

רביבו כתב שלשום לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ולמפכ"ל יעקב שבתאי כי הוא דורש לצאת למבצע "חומת מגן 2" לאיסוף הנשק הלא חוקי בעיר. בנוסף, הוא דרש הצבה של אלף לוחמי מג"ב וגיוס מילואים, ואמר שאם זה לא יקרה תוך 30 יום, ישבית את העיר ויסגור את כל הכניסות והיציאות ממנה, כולל חסימת כביש 40 ומסילת הרכבת. בפוסט אחר בפייסבוק, הציע פרס בשווי אלף שקלים למי שימסור מיקום ושם של משפחה שיורה זיקוקים בעיר.

ישיבת מועצת העיר לוד, היוםצילום: אילן אסייג

"בלוד קיימת אווירת פחד, אווירת טרור, 'מערב פרוע' המצביעה על ריבוי אמל"ח וכלי נשק בלתי חוקיים הקיימים בעיר, כמו גם על הקלות הבלתי נסבלת שבה תושבים במגזר הערבי משתמשים בנשק חם", כתב לאוחנה ולשבתאי.

בנוסף למכתב, כתב רביבו בפוסט שלשום: "כעת ברצינות, ובלי תגובות גזעניות: איפה למען השם, רשום בהלכה המוסלמית שחלק ממנהגי חודש הרמדאן הקדוש זה לגרום סבל לשכנים עם ירי, זיקוקין, נפצים והרמת הווליום של המואזין לעוצמה הכי גבוהה שקיימת?"

רביבו טען אתמול כי חברי המועצה הערבים לא נתנו גיבוי למהלכים האחרונים שלו. הוא כתב בקבוצת וואטסאפ פנימית שהנחה את מנכ"ל החברה הכלכלית להקפיא פעילות מול החברה הערבית, והוסיף: "מאכזב". בסביבתו הבהירו שלא הוקפא כל תקציב וכי "הדברים נאמרו בעידנא דריתחא".

שוטרי מג"ב בלוד, במהלך מהומות בעיר בשל סכסוך משפחות, בדצמבר 2020צילום: הדס פרוש

בהודעה של שישה חברי מועצת העיר המזוהים עם הרשימה המשותפת, הם כתבו: "ראש עיריית לוד יצא עם התבטאויות גזעניות המעידות על אישיותו התחמנית, כאשר הוא קושר בין הנפצים לבין קריאת המואזין, בהקשר גזעני שפוגע ברגשותינו הדתית והלאומית כחברה ערבית אצילית בעיר הזאת. קריאת המואזין היא קו אדום ולא נרשה לך לתאר אותה כרעש, זו הכרזה על מלחמה דתית".

חברת מועצת העיר, פידה שחאדה סאלחה, אמרה ל"הארץ": "ביקשנו מראש העיר שיחזור בו, אני מסכימה איתו באופן מוחלט על האלימות אבל הוא מערב גם דברים אחרים. כל ההתבטאויות שלו היו מאוד גזעניות ופוגעניות, ואז ביקשנו ממנו לחזור בו על עניין המואזין. עד הרגע האחרון אמרתי לעצמי שאחיה עם ההתבטאויות האלו, כי העיקר שהתקציבים זורמים והדברים קורים".

ג'סאן מוניר, פעיל חברתי, אמר ל"הארץ" כי התבטאויותיו של ראש העיר גזעניות. "רביבו, כמו מורו ורבו ביבי, לוקח את הערבים כמובן מאליו. הזנחה, גזענות, אפליה ובסוף גם מכנה את המואזין כמטרד רעש. אם הוא לא מתחשב לפחות בשליש מחברי המועצה הערבים, כנראה שהוא לא ממש רוצה אותם בקואליציה, ולא מכבודם יותר לשבת בקואליציה של ראש עיר שמשתלח בערבים בהכללות גזעניות ורעיונות טרנספר". אחד מחברי המועצה, עבד אזברגה, הוסיף: "אנחנו כולנו היום חושבים שצריך להיות מחוץ לקואליציה כדי לייצר איזון ולייצר לחץ, כי הדברים קורים לא כמו שרצינו".

ד"ר תבאת אבו ראס מארגון יוזמות אברהם, כתב בתגובה לרביבו: "מעיון במכתבך עולה לצערנו הרושם שאתה מנצל את המצוקה הקשה שממנה סובלים, בראש ובראשונה, האזרחים הערבים בעירך, לאג'נדה לאומית-פוליטית".

מעיריית לוד נמסר בתגובה: "שום פעילות ושום תקציב לא הוקפא, הכול ממשיך כסדרו. אכן ראש העיר ביטא כעס על שתיקת חברי המועצה בעניין מאבקו בפשיעה ובירי הזיקוקין. אי אפשר ליהנות ממשאבי הקואליציה אבל לא לתמוך במאבק הפשיעה שמוביל ראש העיר. הבוקר ישב ראש העיר עם חברי המועצה וההדורים יושרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ