פיצוץ גשר מעריב עשוי להידחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
LIVE
עדכונים

בעלי עסקים חסמו את צומת מעריב

עשרות בעלי עסקים חסמו הערב את צומת מעריב במשך כחצי שעה במחאה על עבודות הרכבת הקלה, שצפויות לפגוע בפרנסתם. המפגינים דרשו כי המדינה תפצה אותם על הנזק שייגרם להם. בינתיים לא הודיעה המדינה על כוונה כזאת.

פיצוץ גשר מעריב, שמתוכנן ללילה שבין ה-20 ל-21 באוגוסט, עשוי להידחות בגלל עשרות אלפי הסקרנים, שצפויים להגיע לאזור, לפי הערכת המשטרה. המשטרה טרם אישרה לחברת נת"ע לפוצץ את הגשר במועד המתוכנן.

לכתבה המלאה

בעלי עסקים מפגינים בצומת מעריב, הערבצילום: מוטי מילרוד

השר ישראל כץ: התחילו העבודות והשמיים לא נפלו

שר התחבורה ישראל כץ וראש העיר תל אביב ערכו הבוקר מסיבת עיתונאים בחמ"ל העבודות שבמרתף העירייה. השר כץ אמר באירוע: "התחילו העבודות על הרכבת הקלה והשמיים לא נפלו. יש גישה בחיים שאומרת 'אל תעשה' והיא בדרך כלל לא מביאה פתרונות. 'שב ואל תעשה' היא גישה שעלי לא מקובלת". לדבריו, "אני מעדיף שדברים יצאו לדרך גם כשהם בשלים ב-90%, מאשר באופן תיאורטי מאה אחוז על הנייר ולא קורה לעולם".

ראש העיר חולדאי קרא לכולם "להתאזר בסבלנות". לדבריו, "כמו שמשפצים דירה וסובלים תקופה מסוימת, גם כאן כאשר תהיינה עבודות כל אחד יצטרך לתת שכם לתהליך הזה. זה פרויקט שיאפשר להרבה מאוד אנשים הקלה מאוד משמעותית בחייהם לכשיושלם. מחר בבוקר יהיו פקקים, יגידו שזה בגלל הרכבת. פקקים בתל אביב יש הרבה מאוד שנים", אמר. 

עד כה לא נרשמו פקקי תנועה מיוחדים בתל אביב וסביבותיה. (אילן ליאור)

לכתבה המלאה

אתר העבודות של הרכבת הקלה, הבוקר צילום: עופר וקנין

נת"ע מתעדת באמצעות רחפן את העבודות

חברת נת"ע החלה הבוקר לתעד באמצעות רחפן את צומת הרחובות אלנבי ויהודה הלוי, בו החלו אמש עבודות הגידור והחסימות. בצומת עתידה לפעול תחנת אלנבי של הקו האדום של הרכבת הקלה (אילן ליאור)

תוכנית החירום נחשפת: כך תסעו לתל אביב בזמן העבודות על הרכבת הקלה

עומסי התנועה הצפויים בכניסה לגוש דן עם פתיחת עבודות הכרייה של מנהרות הרכבת התחתית, מביאים את משרד התחבורה ואת חברת נ.ת.ע הממשלתית לחפש אחר חלופות מהירות לשימוש ברכב הפרטי, ולהעברת הנהגים לתחבורה הציבורית. במשרד מתכננים להסב את מגרשי החניה הגדולים של אצטדיוני הכדורגל בנתניה, הרצליה וראשון לציון לחניוני "חנה וסע" עבור נהגי הרכב הפרטי, במודל שונה מזה שהונהג בחניוני "חנה וסע" הקיימים.

בארבעת אתרי החניה שהחלו לפעול אתמול - גני יהושע ותל ברוך (צפון תל אביב), אצטדיון המושבה (פתח תקוה) ופאתי מודיעין - כרוכה החניה בתשלום יומי של 15 שקל. התשלום מקנה זכות לנסיעה חינם בשאטלים שיוצאים כל 5 דקות (בשעות השיא של הבוקר) למרכזי העסקים בתל אביב וברמת גן (מתחם הבורסה). מדובר ב–220 אוטובוסים ששכרה ומתפעלת חברת אחוזות חוף העירונית.

במגרשים החדשים, לעומת זאת, החניה תהיה חינמית, אך הנסיעה באוטובוסים תהיה כרוכה בתשלום. כך, יוסטו קווי אוטובוסים קיימים אל המגרשים בדרכם למרכז תל אביב, או שייחנכו קווים חדשים שייצאו מהמגרשים. במשרד התחבורה מקווים כי חניוני האצטדיונים יאפשרו עוד 3,000 מקומות חניה עבור הבאים בשערי גוש דן, ואלה יתוספו ל–3,500 מקומות החניה בחניוני "חנה וסע" הקיימים. (אבי בר-אלי) לכתבה המלאה

חפ"ק, חולדות ומעט התרגשות: העבודות יוצאות לדרך

הדרכים סביב מתחם עבודות הרכבת הקלה ביהודה הלוי בתל אביב נחסמו, ופועלים החלו להציב גדרות במקום. אחרי עשורים של הבטחות אמש נראה שהגיע הרגע ההיסטורי - מתחילים את החפירות. 

אלא שעד מהרה התברר שאמש - ואולי אפילו עוד הבוקר - עדיין לא בדיוק חופרים, אלא רק חוסמים ומגדרים. כך או כך, חדר ניהול הפרויקט, שכמובן כונה בעגה צבאית "אוהל חפ"ק", כבר הוקם בחניון הדר הסמוך. "בבוקר יהיו כמה תאונות חזיתיות ואז הכל יסתדר", מסביר לי מהנדס רכון על מפות.

אנשי העסקים שבסביבה הביעו דאגה ותסכול מוגברים. רבים סיפרו כי בעלי הבית מסרבים להוריד בשכר הדירה ואלרן שרפלר ממסעדת עזורה, שהוקמה לאחרונה בגן החשמל, סיפר לי בזמנו שמאות אלפי שקלים שהוציא על עיצוב המקום ועמידה בתקנות עלו בתוהו. אבל יש מי שכבר מוכן: "אני הייתי עושה את כל המדינה בורות", אומר ג'קי, בעל "ג'קי מסגרות". "אני רוצה שימצאו זהב ויהלומים". לכתבה המלאה (רועי צ'יקי ארד)

מתכוננים לתחילת העבודות ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, אתמולצילום: מוטי מילרוד

החלו העבודות על הרכבת הקלה

הערב החלו באופן רשמי העבודות על הרכבת הקלה. עשרות עובדים חסמו את רחוב יהודה הלוי בתל אביב בקטע שבין רחוב רמח"ל לרחוב אלנבי, והסדרי התנועה באזור שונו. 

נהגי הרכבת הקלה בירושלים השביתו את פעילותם וגרמו לשיבושים

נהגי הרכבת הקלה בירושלים והסתדרות העובדים פתחו הבוקר בשביתה במחאה על תוכנית חדשה שנועדה להגביר את תדירות הרכבות בעיר. העובדים טענו כי התוכנית פוגעת בתנאי העסקתם. משרד התחבורה הורה בתגובה להגביר את תדירות התחבורה הציבורית בבירה. עם זאת, החל מהבוקר יש שיבושים קשים בתחבורה בכל העיר. בדיון שהתקיים הבוקר בבית הדין האזורי לעבודה הורה האחרון לעובדים לשוב באופן מיידי לעבודתם על פי לוחות הזמנים החדשים.

לידיעה המלאה

מראשון בערב: תחילת חסימת הרחובות בתל אביב

מחר (ראשון) יחל החלק העיקרי בעבודות להקמת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, שצפויות להימשך שש שנים. בשלב ראשון, תחל היום החברה הממשלתית נת"ע בהקמת תחנה תת קרקעית בצומת הרחובות יהודה הלוי ואלנבי בתל אביב. בשל העבודות, יהיו שינויים בהסדרי התנועה באזור וצפויים עומסים. הרחובות יהודה הלוי והרכבת יחסמו לתנועת כלי רכב בין הרחובות רמח"ל לאלנבי. התנועה ממזרח למערב תנותב דרך הרחובות לבונטין ומקווה ישראל. רחוב מקווה ישראל יהפוך חד סטרי מלבונטין עד אלנבי. כמו כן, תיחסם הכניסה מרחוב יהודה הלוי לרחובות שד"ל ויבנה. אלה יהפכו לרחובות ללא מוצא והכניסה אליהם תתאפשר משדרות רוטשילד בלבד. מחר ב-21:00 ייסגר מתחם העבודות, יחלו חסימות כבישים באזור ויוכנסו בהדרגה הכלים לעבודה. משעות הבוקר המוקדמות מחרתיים (שני) ייכנסו לתוקף הסדרי התנועה החדשים במלואם באזור.

לקראת עבודות הרכבת הקלה הכשירה נת"ע ארבעה חניוני "חנה וסע" חדשים, במטרה לעודד נהגים להגיע לאזורי התעסוקה בתל אביב וברמת גן בתחבורה ציבורית. ארבעת החניונים – גני יהושע וחוף תל ברוך בתל אביב, אצטדיון המושבה בפתח תקווה ומצפה מודיעין – ייפתחו מחר. החניה בשלושת הראשונים תעלה 15 שקלים. לרשות המשתמשים בהם יעמדו הסעות חינם לרחוב יגאל אלון, מתחם הבורסה ברמת גן, מגדלי עזריאלי ושדרות רוטשילד. החניה במצפה מודיעין תהיה בחינם ומשם ייצאו אוטובוסים בתשלום של חברת קווים. ממחר צפויה המשטרה להציב שוטרים לאורך נתיבי התחבורה הציבורית בגוש דן ולהטיל קנסות על נהגי רכב פרטי שישתמשו בהם. בנוסף, יחלו לפעול בהמשך החודש שני קווי אוטובוס חדשים של דן שיצאו מתחנות הרכבת בתל אביב לשדרות רוטשילד ולרחוב יגאל אלון ויתוגברו קווי אוטובוס ורכבת קיימים (אילן ליאור).

המשטרה: העבודות יגרמו עומסי תנועה מנתניה ועד אשדוד

נציגי משטרת מחוז תל אביב וחברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) מעריכים כי עבודות הרכבת הקלה יגרמו עומסי תנועה כבדים לא רק בתוך העיר, אלא גם מחוצה לה. על פי הערכות גורמי מקצוע, העבודות יובילו לעומסים מאשדוד עד נתניה.

העבודות ביהודה הלויצילום: מוטי מילרוד

הרכבת הקלה כבר לא רלוונטית, מה אפשר היה לעשות במקומה?

רגע לפני שמתחילה הקטסטרופה של בניית הרכבת הקלה בתל אביב, עדיין לא מאוחר לומר כי מדובר ברעיון אנכרוניסטי ומזיק, ושבמקומו אפשר היה לשדרג את התחבורה הציבורית הקיימת, לסבסד את הנסיעה בה ולא להחריד את החולדות מרבצן. אסתר זנדברג מסבירה כיצד.

עבודות תשתית להקמת הרכבת הקלה ברחוב המסגר בתל אביב צילום: אסף שילה / ישראל סאן

80 שנה לאחר שהרעיון עלה לראשונה - העבודות להקמת הרכבת הקלה מתחילות

80 שנה חלפו מאז עלה לראשונה רעיון הקמתה של הרכבת הקלה בתל אביב. שרי תחבורה וראשי ערים התחלפו, תוכניות הוגשו, שונו, אושרו והוקפאו, תקציבים הוזרמו ואפילו אבני פינה הונחו, אבל הרכבת נותרה חלום רחוק. מחר - 28 שנים אחרי שקו פתח תקוה-תל אביב נבחר להיות החלוץ במערכת הסעת ההמונים בגוש דן ו-12 שנים אחרי פרסום המכרז הראשון לקו האדום של הרכבת - התוכניות יהפכו למציאות. "אנחנו נעשה את המקסימום להקל, אבל זה הולך להיות קשה", מודה מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי. 

הדמיה של הרכבת הקלה בתל אביבצילום: הדמיה : View Point

איפה, איך ובעיקר עד מתי: הכל על עבודות הרכבת הקלה

בכמה נקודות בגוש דן כבר החלו העבודות להקמת תחנות הרכבת הקלה לפני כמה חודשים, אך עד כה לא היתה להן השפעה משמעותית על התנועה. מחר מתוכננות להתחיל עבודות נרחבות יותר שישפיעו על הנסיעה בגוש דן בשנים הקרובות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ