כתבי "הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
LIVE
כיבוי השריפה בבית מאיר, הבוקר
כיבוי השריפה בבית מאיר, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

כוחות כיבוי רבים הוזעקו הלילה (שישי) לאזור היישוב בית מאיר, שם פרצה שריפה שהגיעה עד לקו הבתים. מהמשטרה נמסר כי תושבי בית מאיר פונו ליישוב הסמוך שורש. כוחות הכיבוי נאבקים במהלך הבוקר להשתלט על האש. כמה בתים נשרפו, אך עד כה לא דווח על נפגעים. אדם אחד נעצר בחשד להצתה. עם זאת, כוחות הכיבוי השתלטו במהלך הלילה על השריפה בסמוך לכרמיאל. החשמל ביישובים הסמוכים חזר ותושבי הר חלוץ הורשו לחזור לבתיהם.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר אתמול בערב כי מצב השריפות ברחבי הארץ "נמצא תחת שליטה". גם כוחות הכיבוי בחיפה דיווחו כי ישנה רגיעה בכל מוקדי השריפות המשתוללות משעות הבוקר בעיר. עם זאת, שריפה גדולה פרצה אתמול בין סג'ור לנחף הסמוכות לכרמיאל, והשריפה בהרי ירושלים התחזקה ומתקרבת מערבה.

בדליקה בחיפה, בתי מגורים עלו באש, כ-60 אלף מתושבי העיר פונו מבתיהם ויותר ממאה בני אדם נפגעו, רובם משאיפת עשן. בין השכונות המרכזיות שפונו: דניה, רמות ספיר, רמת חן, אחוזה, רוממה, רמת אשכול, בגין ורמת גולדה. בשעות אחר הצהריים אתמול החלה האש להתפשט לכיוון הגרנד קניון. אוניברסיטת חיפה והטכניון פונו אף הם. בנוסף, כוחות מכבי אש פועלים במוקדי שריפות נוספים ברחבי הארץ, בהם שער הגיא, סמוך לקיסריה ובאום אל-פחם. ביישוב נירית שבשרון עלו באש שני בתים, לא היו נפגעים. שריפות נוספות היו בטלמון, באורנית, בסביון, בראשון לציון ובשטחים פתוחים באזורים שונים בצפון. 

זהו יומו הרביעי של גל דליקות שפוקד את הארץ. בעוד כבאיות ומטוסים מישראל ומחו"ל נאבקים לכבות את האש, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי מטוס ה"סופרטאנקר" - בואינג בדגם 747 שבו הותקנו מערכות שיאפשרו לו לתפקד כמטוס כיבוי אש - יגיע לישראל מארה"ב תוך 24 שעות.

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי חלק מהשריפות נגרמו כתוצאה מהצתות על רקע לאומני. נתניהו אמר אתמול כי ישראל עומדת בפני "טרור מציתים" והוסיף כי "מי שמנסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל ייענש על כך בכל החומרה". גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי חלק נכבד מהדליקות הוא כתוצאה מהצתות. שר הפנים אריה דרעי אמר כי ישקול לבטל כל מעמד של מי שיימצא מעורב בהצתה במזיד. עם זאת, ראש אגף המבצעים במשטרה ניצב אלון לבבי ביקש להיזהר מקביעה כי מקור כל השריפות בהצתות.

בתים בבית מאיר נשרפו; רגיעה בחיפה

כעשרה בתים ביישוב בית מאיר בהרי ירושלים ניזוקו באופן משמעותי וכרגע אין שליטה על האש. שוהה בלתי חוקי שנתפס ליד מקור השריפה נעצר. התושבים, שפונו בשעות הלילה למושב שורש, אינם מורשים לחזור לבתיהם.

כוחות הכיבוי מדווחים כי בחיפה חלה במשך הלילה רגיעה בשריפה. הכוחות נותרים פרוסים באזורי השריפה בכדי למנוע התחדשות של הבעירה או יצירת מוקדים חדשים וכן בכדי לכבות סופית את האש שעדיין בוערת - מלאכה שיכולה להימשך ימים רבים.

(נעה שפיגל וניר חסון)

בית שנשרף בחיפה, הבוקר
בית שנשרף בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש
מכוניות שנשרפו בחיפה, הבוקר
מכוניות שנשרפו בחיפה, הבוקרצילום: רמי שלוש

השריפה בהרי ירושלים מתעצמת - היישוב בית מאיר פונה מתושבים

צוותי כיבוי רבים הוזעקו הלילה (שישי) לאזור היישוב בית מאיר הסמוך לבית שמש בעקבות שריפה שפרצה באזור. מהמשטרה נמסר כי התושבים פונו מבתיהם ליישוב הסמוך שורש. מכוחות הכיבוי נמסר כי הצוותים נאבקים בשריפה בשעה זו, ועד כה לא דווח על נפגעים. במהלך הלילה, השתלטו כוחות הכיבוי על השריפה בהתנחלות דולב והתושבים הורשו לחזור לבתיהם. מהמשטרה נמסר כי אדם אחד נעצר בחשד להצתה. קודם לכן נמסר מהמשטרה כי בזמן שנודע לה על השריפה, התקבל דיווח שכמה חשודים נצפו נמלטים מהמקום.

סביב השעה חמש מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, מסר כי "הכוחות הצליחו להדוף את קצב התפשטות האש מהיישוב ולא נשקפת סכנה לבתים". עוד מסר כי "אנחנו ממשיכים בסריקות ביישוב ושוטרים עוברים מבית לבית ומוודאים שאיש לא נותר ביישוב. במקביל אנו נערכים לביצוע פעולות כיבוי מהאוויר עם אור ראשון".

צוותי הכיבוי השתלטו על השריפה סמוך לכרמיאל שהגיעה עד ליישוב הר חלוץ שבגליל העליון. האש כובתה, החשמל הוחזר ליישוב והתושבים הורשו לחזור לבתיהם. במהלך הלילה 16 צוותים פעלו במקום. לפחות חמישה בתים נפגעו מהאש. בנצרת עלית, הצוותים נאבקו על מניעת התפשטות האש  לכיוון שכונת גבעת ברק. כמו כן, שריפה נוספת פרצה ביער סמוך ליישוב כעביה. המשטרה פינתה חמישה בתים בסמוך לקו האש, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. 

כבאי בבית מאיר, הבוקר
כבאי בבית מאיר, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

הסופרטאנקר יגיע היום; גורם במערך הכיבוי: "אין בו צורך"

שש שנים לאחר שסייע במאבק בשריפת הענק הכרמל, מטוס ה"סופרטאנקר"  — בואינג 747 המשמש כמטוס כיבוי אש — יגיע היום לישראל. אולם, גורמים בכירים בשירותי הכיבוי וההצלה טוענים כי הגעתו של המטוס מיותרת כיוון שאין לו שום הצדקה מבצעית.

על פי הבכירים, לא התקיימה הערכת מצב בקרב גורמי המקצוע כדי לבחון את הצורך המקצועי של המטוס. "אין פה משמעות מבצעית. אנחנו פועלים במתווה אורבני. המטוסים הקטנים הם הרבה יותר יעילים לסוג העבודה הזה", אמר גורם בכיר במערך הכבאות. גורם בכיר אחר הוסיף: "יש פה עניין של פוליטיקה ופחות של צורך מבצעי. לא ניתנה לנו אפשרות להביע את דעתנו בנושא".

ברשתות החברתיות בעולם הערבי שמחים לאיד לנוכח גל השריפות

גולשים רבים ברשתות החברתיות בעולם הערבי הביעו אתמול שמחה לאיד נוכח גל השריפות בישראל, ובין התגובות בלט הניסיון לקשר את השריפות לקידום חוק המואזינים. עם זאת, בעוד שברכות מצד גולשים היו נפוצות למדי, בטוויטר הרשמי של תנועת חמאס לא נמצא אזכור לשריפות, והטוויטר של החזית העממית פרסם בעיקר דיווחים של התקשורת הישראלית.

אחד המשתמשים בטוויטר מערב הסעודית צייץ: "הם (ישראל) מנעו את הקריאה לתפילה בירושלים, ואללה הנוקם העלה אותם באש". גולש אחר השווה בין הגשם שירד בערב הסעודית אתמול לבין השריפות בישראל וכתב כי זהו "גן עדן לעומת גיהנום". המצייצים שיתפו תמונות מהשריפות ומפה עם היישובים בהם הן פרצו, לחלקם צורפה ההאשטאג "ישראל בוערת". חלק מהמצייצים גם תקפו את טורקיה על שהציעה סיוע לישראל. עם זאת, היו גם מי שהביעו תמיכה בישראל. אחד המצייצים מערב הסעודית חיזק את ישראל וכתב כי "אלוהים אתכם ותומך בכם".

(ליאור סורוקה)

מתגברת השריפה בהרי ירושלים

מתגברת הדליקה בהרי ירושלים. כוחות כיבוי גדולים במקום מנסים למנוע את התפשטותה. דובר מכבי האש בבית שמש, מומי אלימלך, אמר כי "השריפה החלה להתקדם בצורה מהירה לכיוון מערב ומסכנת כעת מבנים של מנהלת הרכבת". שריפה נוספת בין נצרת עילית לאכסאל מתגברת גם כן. 

תחזית מזג האוויר לסוף השבוע אינה מבשרת טובות לכבאים. הרוחות המזרחיות שליבו את השריפות בימים האחרונים יוסיפו לנשב גם מחר אך ייחלשו לקראת הלילה. מזג האוויר יהיה בהיר ויבש במיוחד. בשבת יוסיף להיות בהיר ויבש. הרוחות ייחלשו ברוב אזורי הארץ למעט בצפון. ביום ראשון יהיה נאה עם עלייה קלה בטמפרטורות ויישאר יבש מאוד.

(ניר חסון)

שריפה גדולה באזור כרמיאל

כמה שריפות חדשות פרצו בצפון: דליקה גדולה משתוללת בין נחף לס'גור הסמוכות לכרמיאל ומתפשטת במהירות. שמונה צוותי כיבוי פועלים במקום. המשטרה פינתה בתים בנחף, שם הגיעה האש לכמה בתים. היישוב הר חלוץ פונה כולו. לא דווח על נפגעים. ישנה גם היערכת לפינוי תושבי לבון. המשטרה סגרה לתנועה את כביש 854, בין כרמיאל לתפן.

דליקה נוספת פרצה בצומת סומך שליד קרית אתא, שאף היא מתקרבת לבתים. שריפה נוספת פרצה בין הקיבוצים צבעון וסאסא שבגליל העליון. גם בעין השופט שבאזור זכרון יעקב ישנה שריפה שפרצה מוקדם יותר. דליקה נוספת, בשועפט, כובתה. 

(נעה שפיגל וג'קי חורי)

השריפה באזור כרמיאל, אמש
השריפה באזור כרמיאל, אמשצילום: חדשות בזמן

פקיד בכיר: ישראל קיבלה את הצעת הרשות הפלסטינית לשלוח 4 כבאיות

פקיד ישראלי בכיר אמר הערב כי ישראל קיבלה את הצעת הרשות הפלסטינית לשלוח ארבע כבאיות לסייע בכיבוי השריפות. על פי הבכיר, מתאם הפעולות בשטחים מטפל בשעה זו בחבירת הכבאיות לכוחות הכיבוי בישראל.

מוקדם יותר הערב אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים בחיפה כי מטוס ה"סופרטאנקר" - בואינג 747 בו הותקנו מערכות שיאפשרו לו לתפקד כמטוס כיבוי אש  - יגיע לישראל מארה"ב בתוך כיממה. בתוך כך, שני מטוסי הכיבוי ששלחה קרואטיה נחתו בישראל וכן מטוס כיבוי מטורקיה.

נתניהו גם הודה למדינות ששלחו לישראל סיוע: "אני רוצה להודות למנהיגי רוסיה, יוון, איטליה, קפריסין, קרואטיה וטורקיה, שכבר נענו ושולחים מטוסים", אמר. "עד חצות יהיו כאן עוד עשרה מטוסים, לרבות שני מטוסי ענק שהנשיא פוטין נאות מיד לבקשתי לשלוח אותם. הם יגיעו עד חצות הלילה ויתחילו לפעול כמובן ביום".

(ברק רביד)

בפיקוד העורף מנסים להבין: כמה תושבים בחיפה עזבו וכמה בתים ניזוקו

במערכת הביטחון מציינים כי ישנם פערי מידע בנוגע לתושבים בחיפה שפונו מבתיהם ולנזקי השריפה. בשיחות עם אנשי מערכת הביטחון עולה כי לא ברור עדיין מי מבין תושבי העיר החליט להתפנות, והדבר סומן כפער בולט בהתמודדות עם נזקי השריפה. צוותי פיקוד העורף – שני גדודי חיילים שגויסו לטובת משימה זו – הונחו למפות את הבתים שנפגעו כדי לקבל תמונת מצב טובה יותר בנוגע לאוכלוסייה שעזבה את העיר. גם מידת הנזק שנגרמה לבתי הספר שפונו אינה ברורה.

עיריית חיפה ביקשה מתושבים של השכונות רמת ספיר, רמות רמז, רמת חן, רמת אלמוגי, רוממה, אחוזה, חורב, רמת אשכול, רמת בגין, רמת גולדה, נאות פרס, דניה והשכונה החדשה נאות פרס שטרם התפנו מבתיהם להתפנות באופן מיידי. המשטרה מבקשת מהציבור לא להגיע מחר לאזור חבל מגידו ורמות מנשה בשל השריפה שפרצה ברמות מנשה.

בהערכת מצב שהתקיימה הערב המליצו אנשי משרד החינוך שלא לקיים מחר לימודים בעיר, אך ראש העיר, יונה יהב, החליט לפתוח חלק מבתי הספר העירוניים. לדברי יהב, אין סיבה להפריע את השגרה בשכונות העיר שלא נפגעו, ולכן בחלק מבתי הספר יילמדו בשישי, ובחלק לא.

במערכת הביטחון צופים עוד כמה ימים של התמודדות עם השריפה הנרחבת, שיכללו גם הפסקות חשמל. אחת האפשרויות שנבחנות כעת היא לשכן את המפונים בדירות שאינן מאוישות בחריש. 

(גילי כהן ונעה שפיגל)

שישה עצורים בחשד להצתות; דרעי: אשקול לבטל מעמד למציתים

שישה חשודים בהצתות נמצאים כעת במעצר, כך על פי נתוני כוחות הביטחון. ארבעה עצורים שנעצרו אתמול בחשד לרשלנות שוחררו הבוקר. נכון לשעה זו, ישנם חמישה עצורים בצפון הארץ ואחד בדרום. 

שר הפנים אריה דרעי, אמר הערב בחיפה כי ישקול לפעול לביטול כל מעמד שיש לאדם שיימצא מעורב בהצתות במזיד, בהתאם לסמכותו. 

ברשימה המשותפת גינו הערב את מה שהגדירו כ"התלהמות הגזענית והבוערת של נתניהו ואנשי הימין הקיצוני נגד האזרחים הערבים". "נתניהו מנסה להסיח את דעת הציבור מהמחדלים של מערך הכיבוי וההצלה, ומפרשיית הצוללות", נמסר בהודעת המפלגה. "במקום ליישם את מסקנות שריפת הכרמל בשנת 2010 הוא עסוק בליבוי אש השנאה וההסתה נגד הערבים ומאשים אותם בהצתות.  לא מתקבל על הדעת לחרוץ גורל ציבור שלם ולהאשימו בהצתה טרם בדיקת ופרסום סיבות השריפות".

(יניב קובוביץ, אילן ליאור וג'קי חורי)

עשן בשטח חורש שעלה באש בחיפה, היום
חיפה, היוםצילום: עופר וקנין

הערכה: 9,000 דונם נשרפו בהרי ירושלים

באזור פארק קנדה וליד שער הגיא שבאזור ירושלים ממשיכות להתפשט השריפות. מדובר באזורים שהגישה אליהם קשה ולא ניתן לטפל בהם במהלך הלילה. בשטח נמצאים צוותים רבים של מכבי האש והקרן הקיימת באזור כדי להגן על כבישים, יישובים ועל תחנת הדלק בשער הגיא - אולם לא מתבצעות פעולות כיבוי. גורם בקרן הקיימת לישראל אומר כי על פי הערכה, השריפה שהתחוללה באזור ביומיים האחרונים באזור היא שריפת היער וחורש הגדולה ביותר מאז אסון הכרמל לפני שש שנים. היקף השטח שנשרף עד עתה קרוב ל-9,000 דונם ובהם שטחים רבים וחשובים מבחינת שמירת טבע ונוף באזור, כמו שמורת הר כפירה והגן הלאומי הרי יהודה.

(צפריר רינת)

ארדן: השריפות ברחבי הארץ תחת שליטה

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בראיון לחדשות 2 כי הדליקות ברחבי הארץ "תחת שליטה". לדבריו, "האמירות על ההצתות הן אמירות שמגובות על ידי גורמי המקצוע של רשות הכבאות וההצלה. אבל צריך להבין שהמאמצים שנעשו ביומיים האחרונים הם לא מאמצי חקירה אלא מאמצי הצלת חיים - ולכן צריך לזכור שאלו הערכות ראשוניות". 

ראש אגף המבצעים במשטרה ניצב אלון לבבי ביקש להיזהר בראיון לחדשות 10 מקביעה כי מקור כל השריפות בהצתות, ואמר כי הם מחפשים אחר ראיות. עם זאת הוא הוסיף כי "יש מוקדים אחרים בארץ בהם התברר שמדובר בהצתות. כל זירה וזירה תיחקר, יש חוקרי הצתות. הוקם דסק שיחקור את כל אירועי הימים האחרונים". 

הבוקר נעצרו ארבעה אזרחים ערבים בחשד להסתה. החקירה התמקדה בחשד להצתה ברשלנות, אך בסופו של דבר הארבעה שוחררו אחר שהתברר שאינם מעורבים בדבר. 

(יניב קובוביץ)

שכונות בחיפה יישארו ללא חשמל כל הלילה

כוחות הכיבוי בחיפה מתמודדים עם מוקדי שריפה חדשים כל כמה דקות, בחסות הרוחות המתחזקות. עיריית חיפה הודיעה כי כמה שכונות יישארו מנותקות מחשמל גם הלילה ועד מחר בבוקר לפחות: רמת חן, רמת ספיר, רמת אלמוגי, רמת בגין, רמת גולדה, חורב, ורוממה הישנה והחדשה.

כוחות הכיבוי באזור עין הוד כיבו את השריפה שפרצה שם הערב.

דובר צה"ל מעדכן כי בשל גל השריפות, כל בתי החייל ברחבי הארץ פתוחים לקבלת חיילים אשר לא יכולים לחזור לביתם. כל החיילים הזקוקים לסיוע מוזמנים להגיע, ללא צורך בתאום. לפניות ניתן להתקשר למוקד צה"ל 1111 או לכל בתי החייל ברחבי הארץ.

(נעה שפיגל וגילי כהן)

אש בחיפה, הערב
אש בחיפה, הערבצילום: גיל אליהו

שריפה ביישוב נירית: שני בתים עלו באש

כמה בתים עלו באש בדליקה ביישוב נירית שבשרון, שכובתה. לא דווח על נפגעים. הכניסה ליישוב, המנותק מחשמל, נחסמה, וביישוב מתן הסמוך נפתח מרכז לקליטת משפחות. שריפות גם באזור כפר האמנים עין הוד ובשטח פתוח בשעב שבצפון. 

אש ליד בתים בחיפה, הערב
אש בחיפה, הערבצילום: עופר וקנין

ראש מועצת דרום השרון, מוטי דלג'ו, סיפר ל"הארץ" כי מקור הדליקה היה ביער חורשים: "חצי שעה לפני שהחל האירוע שלחנו הודעה לכל היישובים שיש להיערך לסכנה, לא הבנו שכל כך מהר היא תגיע אלינו. השריפה החלה ביער חורשים והתפשטה לשני רחובות עיקריים ממזרח". הוא הוסיף כי "יש רק שאריות של עשן כרגע וקיבלנו אישור להתחיל להחזיר תושבים לביתם. ישנם 20 בתים שעדיין בסכנה ולא ניתן לחזור אליהם, כמובן שיש רוחות וסכנת התלקחות נוספת. שני בתים נשרפו כליל". 

בחיפה התחדשה אספקת החשמל בשכונות רמת חן, רמת אשכול ורוממה.

אדם המדמם בפניו עומד לצד שוטר ואנשים נוספים בתחנת אוטובוס בחיפה, הערב. מאחוריהם נראית שריפה
נפגע בחיפה, אמשצילום: עופר וקנין

המועצה האזורית שער הנגב הודיעה כי היא מזמינה תושבים מהצפון שפונו מבתיהם להתארח בבתי הארחה בשטחה. תושבים המעוניינים בכך מתבקשים לטלפן למוקד התנועה הקיבוצית במספר 03-6925331. רשות הטבע והגנים תפתח חניוני לילה בדרום ללינה באוהלים למשפחות ללא תשלום. 

(לי ירון, נעה שפיגל ואלמוג בן זכרי)

נתניהו: אנחנו עומדים בפני טרור מציתים

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב: "אנחנו עומדים בפני טרור מציתים". הוא הוסיף כי "כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהסתה להצתה היא טרור לכל דבר ועניין ונתייחס לכך בהתאם. זו ההנחיה שלי לכוחות הביטחון, לשב"כ ולצה"ל. כל מי שמנסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל ייענש על כך בכל החומרה".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר: "כבר די ברור שחלק נכבד מהדליקות הוא כתוצאה מהצתות. כפי שראש הממשלה אמר, זה טרור מציתים". ארדן הוסיף כי "בשלב הזה ישנם מספר עצורים בודדים. אין למשטרה כרגע עניין למסור פרטים מעבר לכך". נתניהו הוסיף כי "ישנן הצתות בשגגה או כתוצאה מרשלנות ויש הצתה בזדון. אנחנו רואים תופעה ברשתות החברתיות של עידוד ההצתה בזדון".

לפני כי אמר נתניהו: "אני מבקש להצדיע ללוחמי האש, לטייסים גם מהארץ וגם מחו"ל, לשוטרים לחיילים למד"א, לרשויות ולאזרחים שמגלים רוח התנדבות יוצאת מהכלל".

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל גינתה הערב את דברי נתניהו וכינתה אותם הסתה נגד הציבור הערבי. "ראש ועדת המעכב מוחמד ברכה מגנה את מסע ההסתה אשר מוביל נתניהו נגד הערבים והניסיון להדביק להם את האחריות על השריפות", נמסר הערב מהוועדה. "נתניהו מצית את אש הגזענות כיאה למנהיגים אחרים במאה הקודמת שהדביקו לקבוצות לאומיות אחרות כל חולה רעה". עוד אמר ברכה כי "נתניהו רוצה להקדים את הביקורת על מחדלי ממשלתו... ולהדביק את האשם באוכלוסייה הערבית". הוא הוסיף: "הארץ היא ארצנו והמולדת היא מולדתנו ואני חשים כאב וצער על כל פגיעה בה".

(ברק רביד וג'קי חורי)

נתניהו, ארדן וגלנט במסיבת עיתונאים בשכונת רוממה בחיפה, הערב
נתניהו, ארדן וגלנט במסיבת עיתונאים בשכונת רוממה בחיפה, הערבצילום: מוטי מילרוד

המשטרה הצבאית מפנה את כלא 6

המשטרה הצבאית מתחילה כעת בפינוי כלא 6 במורדות הכרמל. הכלואים מועברים למתקני מעצר חלופיים וחלקם משוחררים, בהתאם להחלטות נקודתיות.

בשל השריפה מופסק החשמל בכמה שכונות בחיפה - ברמות ספיר, רמת חן, אלמוגי, חלק מרוממה, אחוזה וחלק מגולדה.

(נעה שפיגל)

מטוס ה"סופרטאנקר" יגיע לישראל מארה"ב בתוך יממה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למשרד החוץ ליצור קשר עם החברה האמריקאית שמפעילה את מטוס הכיבוי הענק ה"סופרטאנקר" כדי לבחון את האפשרות להביאו לישראל לצורך סיוע בהתמודדות עם גל השריפות, כך אמר פקיד ישראלי בכיר.

במסיבת עיתונאים בחיפה אמר הערב נתניהו כי המטוס יובא לישראל בארה"ב בתוך 24 שעות. לאחר מכן הודיע משרד החוץ כי ישראל סיכמה עם החברה האמריקאית על הזמנת מטוס הכיבוי שצפוי להגיע לישראל בתוך כ-28 שעות. בתוך כך, שני מטוסי הכיבוי ששלחה קרואטיה נחתו בישראל.

הסופרטאנקר הוא מטוס מדגם בואינג 747 בו הותקנו מערכות שיאפשרו לו לתפקד כמטוס כיבוי אש. הוא הובא לישראל לראשונה בשריפה הגדולה בכרמל בשנת 2010.

גם מטוס כיבוי מטורקיה נחת הערב בישראל. 

(ברק רביד וגילי כהן)

חיפה, היום
חיפה, היוםצילום: עופר וקנין

צה"ל הטיל עוצר יציאות; כלא דמון מפונה

צה"ל החליט להטיל עוצר יציאות למערך הלוחם בצה"ל ולטירונים בהכשרות, בשל גל השריפות. לפי דובר צה"ל, השארתם של החיילים בכוננות היא "לצורך שמירה על כוננות לסיוע במאמצי כוחות הביטחון כנגד גל השריפות ברחבי הארץ, זאת עד לקבלת הנחיות חדשות".

כמה תחנות כיבוי אש בדרום נסגרו כיוון שמכבי האש נשלחו לסייע באזור הצפון. בין השאר, תחנת כיבוי ירוחם נסגרה ומגובה על ידי תחנת דימונה. תחנת כיבוי ספיר נסגרה אף היא והיא מגובה על ידי תחנת דימונה ואילת.

כלא דמון הנמצא על הר הכרמל יפונה. שב"ס הודיע כי לאחר התייעצות עם המפכ"ל עם השר לביטחון הפנים ארדן הוחלט להפעיל את הפקודה לפנות את בית הכלא. בשב"ס ובמשטרה מדגישים כי אין סכנה מיידית לבית הכלא, אך הפינוי נערך כדי לנקוט משנה זהירות לקראת הלילה.

(גילי כהן, יניב קובוביץ ואלמוג בן זכרי)

שכונת רוממה בחיפה, אמש
שכונת רוממה בחיפה, אמשצילום: רמי שלוש

שתי שריפות גדולות בעמק יזרעאל ובגליל; הושגה שליטה על האש בסביון

שריפת יער משתוללת בשעות אלה מעל המושב מדרך עוז בעמק יזרעאל. במקום פועלים יותר מעשרה צוותי כיבוי. שריפה נוספת משתוללת באזור היישוב אשחר בגליל, שנמצא בסכנה. בסביון השוגה שליטה על האש.

במקביל נלחמים לוחמי האש בשריפות רבות בשטחים פתוחים באיזור לוטם, אבטליון, יער שגב, בית קשת, כפר החורש וביער הזורע. ביומיים האחרונים טיפלו כבאים של המחוז הצפוני ביותר מ-100 אירועי שריפה שונים.

(נעה שפיגל ויניב קובוביץ)

שכונת רמות חן בחיפה, אמש
שכונת רמות חן בחיפה, אמשצילום: מוטי מילרוד

האש בחיפה מתפשטת, 132 בני אדם פונו לבתי החולים

האש בחיפה מתפשטת מרמת ספיר לכיוון הגרנד קניון. גן ילדים עולה באש בשכונת רחוב אורן בשכונת רוממה בחיפה בדקות אלה. אוניברסיטת חיפה הודיעה כי גם מחר לא יתקיימו לימודים מלבד בקמפוס הנמל. רוחות עזות שנושבות בתוואי השריפה גורמות להתחדשות הבעירה ולהבערת מוקדים נוספים. יותר ממאה צוותי ובהם 300 כבאים פרוסים בעיר. בין השאר, הם נערכים להגנה על בית החולים כרמל מפני האש.

עד כה דווח בחיפה על 132 נפגעים מהשריפות, רובם משאיפת עשן. בבית החולים רמב"ם נקלטו עד עכשיו 57 פצועים. מתוכם 16 שוחררו. אל בית החולים כרמל הגיעו 44 נפגעים, מרביתם נפגעו משאיפת עשן וחלקם הקטן נפגעי חרדה. רוב הנפגעים כבר שוחררו ושבעה מהם עדיין מטופלים בבית החולים. לבית החולים בני ציון הגיעו 31 נפגעים, מתוכם שלושה ילדים ובהם תינוקת בת שישה חודשים. מצבם של כל הנפגעים מוגדר קל, מלבד אשה אחת שנפגעה באורח בינוני משאיפת עשן.

(נעה שפיגל)

שכונת רוממה בחיפה, הערב
שכונת רוממה בחיפה, הערבצילום: רמי שלוש
אש בחצר בניין מגורים בחיפה, היום
אש בחצר בניין מגורים בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

המפכ"ל על החשד להצתות: "יש מעצרים"; ח"כ עודה: "די עם ההסתה"

המפכ"ל, רוני אלשיך, התייחס לאפשרות שמקורן של חלק מהשריפות הוא הצתה ואמר: "אני מניח שזה לא מאורגן, זה ניצול הזדמנות", והוסיף כי נערכו גם מעצרים.

אלשיך הוסיף כי יש צוות חקירה מיוחד שמטפל בחשדות להצתה, ואמר "אני מציע לא לעסוק בזה מעבר לכך כי זה משרת את מי שאמור להיחקר. יש הצתות ויש הרבה מאוד מקרים שלא. סביר להניח שמי שמצית לא מצית רק פירומניה, זה הולך למקום הלאומני".

המפכ"ל הוסיף כי יש מעצרים אך אמר כי אינו רוצה לפרט בעניין. הוא הדגיש כי התושבים שהיו צריכים להיות מפונים מבתיהם פונו, וביקש מהתושבים באזורים האחרים להישאר בבתיהם. אלשיך הקים הורה לראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב מני יצחקי, להקים צוות ארצי משולב לריכוז הטיפול באירועי הדליקות ברחבי הארץ. הצוות יעסוק בחקירה, מודיעין, טכנולוגיה וזיהוי פלילי. בראש הצוות יעמוד ראש מדור חקירות בדרגת סגן ניצב ויהיו בו נציגים מהחטיבות השונות.

המפכ"ל הוסיף בנוגע לפינוי: "מי שנמצא בשכונות שבאזור השריפה ולא הצליח מסיבה כלשהי להתפנות, בין אם הוא כבר התקשר למוקד כזה או אחר ובין אם לא, מתבקש לקחת סדין גדול לתלות אותו על החלון כדי להבליט את הדירה שבה הוא צריך עזרה". אלשיך ביקש מאזרחים להתקשר למוקד 100 לצורכי חירום בלבד ולמוקד 110 לצורך קבלת מידע.

השריפה בחיפה, היום
השריפה בחיפה, היוםצילום: גיל אליהו

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה קרא אחר הצהריים להפסיק את ההסתה נגד הציבור הערבי. "אני לא יודע אם זה ערבי או לא. במידה וזה יהיה כך יש להעניש בחומרה. כולנו ביחד בשביל להציל את המקום היפה הזה. אני בן חיפה והכרמל אבל העיקר עכשיו הוא להציל את המקום הזה", אמר עודה והוסיף: "לא חשוב אם זה יהודים או ערבים, חיפה והכרמל הם של כולנו. זה דבר שפוגע בכולם".

עודה התייחס לדברי נפתלי בנט בפייסבוק וקרא "לרדת מהר מאוד מהמקום הזה של הסתה ולשלב ידיים, לא חשוב הלאום. אני בטוח שאנשים שפויים, יהודים וערבים, ששומעים אותי יודעים שאני מדבר מדם לבי. די עם ההסתה, חד וחלק. צריך אחריות עכשיו". אתמול פרסם בנט פוסט בפייסבוק שבו כתב "רק מי שהארץ לא שייכת לו מסוגל לשרוף אותה".

(נעה שפיגל)

שריפה באזור שער הגיא מתקדמת לכיוון תחנת דלק

שריפה באזור שער הגיא החלה להתקדם בצורה מהירה לכיוון תחנת הדלק. צוותי כבאות פועלים בכוחות גדולים בשטח השריפה בניסיון למנוע מהאש להתפשט לתחנה.

בחיפה החל פינוי הטכניון.

במקביל, שריפה פרצה בצומת סביון בסמוך לתחנת דלק. כוחות משטרה ומכבי אש נמצאים במקום ופועלים לכיבוי השריפה. בעקבות כך נסגר לתנועה כביש 461 בין בני עטרות לצומת סביון לכיוון מערב, כביש 4622 נסגר לתנועה בין קרית אונו לסביון.

(ניר חסון, יניב קובוביץ ונעה שפיגל)

איש כוחות ההצלה מפנה תושבת חיפה, היום
איש כוחות ההצלה מפנה תושבת חיפה, היוםצילום: רמי שלוש

שריפות נוספות פרצו ליד תחנת הרכבת במודיעין וביערות מנשה

שריפת קוצים פרצה בסמוך לתחנת הרכבת במודיעין, בקרבת חניון כלי הרכב. בשל כך, שתי תחנות הרכבת במודיעין נסגרו. שריפה נוספת פרצה ביערות מנשה, וכביש 6953 ממשמר העמק לרמות מנשה נסגר לתנועה.

שריפה נוספת מתחוללת בסמוך למסילות רכבת באזור קיסריה. בגלל השריפה הופסקה תנועת הרכבות בין בנימינה וחדרה. במקביל, שריפה פרצה גם בראשון לציון. צוותי כיבוי פועלים בצומת גן הורדים בעיר, והשריפה מסכנת מחסנים ותחנת דלק במקום.

בנוסף, סמוך לכלא דמון כוחות האבטחה הבחינו בצעיר שנמלט מאזור הצתה. אחרי מרדף הוא נתפס ונחקר. מוקדם יותר הודיעו בשירות בתי הסוהר כי יש היערכות לפינוי בתי הסוהר כרמל ודמון במידת הצורך.

(ניר חסון ויניב קובוביץ)

השריפה בחיפה, היום
השריפה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

לפחות 56 נפגעים משאיפת עשן בחיפה

חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו ממוקדי השריפה לפחות 56 נפגעי שאיפת עשן וחרדה מאירועי השריפה בחיפה. מתוכם 55 במצב קל ואחד במצב בינוני. מנהל מיון כרמל, ד"ר סלים חלבי, מעדכן כי מרבית הנפגעים במצב קל. בית חולים כרמל ממשיך לתפקד במצב חירום.

במגן דוד אדום תיגברו את מוקדי החירום, אליהם הגיעו מאות פניות בשעות האחרונות. כוחות גדולים ומתוגברים של מד"א הוקפצו ממרכז הארץ והם מאבטחים את מוקדי השריפות בחיפה. ההנחיה שיצאה לתושבים היא להישאר בבתים ולהימנע ככל האפשר מלהגיע לאזורי השריפה. מומלץ לסגור את התריסים ואת החלונות ולא להדליק מערכות מיזוג.

מרכז פינוי פצועים בקרית אליעזר בחיפה
מרכז פינוי פצועים בקרית אליעזר בחיפהצילום: עבדאללה שמא

(נעה שפיגל ויניב קובוביץ)

השריפה בחיפה, היום
השריפה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש רמי שלוש

דובר הכבאות: רצף השריפות בחיפה - לא יד המקרה

מטוס כיבוי בחיפה, היום
מטוס כיבוי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

אורי צ'יבוטרו, דובר כבאות והצלה מחוז חוף, העריך הבוקר כי צפויות שריפות נוספות, וכי לא מדובר בצירוף מקרים. "הרצף הזה של שריפות שהתחילו חמש ושבע דקות אחת מהשניה, זה לא יד המקרה".

לדבריו, "משעות הבוקר יש גל של שריפות אחת אחרי השניה. הרצף הזה, אין לי סיבה לחשוב שזה צירוף מקרים". צ'יבוטרו אמר כי היה ניסיון לנטרל את תחנת הכיבוי. "הבוקר התחיל בשריפה על תחנת הכיבוי, המשיך בחליסה, אני לא בטוח שזו השריפה האחרונה".

אנחנו במלחמה, מלחמה על הבית מלחמה על הכרמל. אנחנו מנהלים קרבות כדי למנוע פגיעה בחיי אדם". במשטרה ציינו כי בחיפה פועלים 12 מטוסי כיבוי ישראליים ועוד כמה מטוסים יווניים וטורקיים, וכן כ-60 צוותי כיבוי.

בשל שריפה בסמוך למסילות הרכבת בקיסריה הופסקה תנועת הרכבות בין בנימינה וחדרה.

במקביל, שריפה פרצה גם בראשון לציון. צוותי כיבוי פועלים בצומת גן הורדים בעיר, והשריפה מסכנת מחסנים ותחנת דלק במקום.

בעקבות השריפה בחיפה הוקפצו גדודי קדם ושחר של חטיבת החילוץ וההדרכה של פיקוד העורף כדי לסייע לאזרחים במקום. בנוסף, גויסו אנשי מילואים לסייע. שני הגדודים יסייעו לפינוי אוכלוסייה בחיפה, וכן יקימו תאג"ד רפואי באזור. כמו כן פיקוד העורף העביר מכליות מים כדי לסייע בכיבוי האש.

(נעה שפיגל, לי ירון וגילי כהן)

כוחות ההצלה סמוך לגשר פז, היום
כוחות ההצלה סמוך לגשר פז, היום צילום: רמי שלוש

שירות בתי הסוהר נערך לפינוי שני בתי סוהר מאזורי שריפה

צוות של יחידת נחשון מתכונן לפינוי ליד בית הסוהר כרמל
צוות של יחידת נחשון מתכונן לפינוי ליד בית הסוהר כרמלצילום: דוברות שבס

תושבי שכונת דניה בחיפה נקראו להתפנות מבתיהם. שלושה מטוסי כיבוי טורקיים מסייעים במאמצי הכיבוי בחיפה.

בנוסף, שירות בתי הסוהר נערך לפינוי בתי הסוהר "כרמל" ו"דמון" מאזורי שריפה. לפי הודעת שב"ס, "הערכת מצב מיוחדת נערכה היום בראשות נציבת בתי הסוהר, רב גונדר עפרה קלינגר, ובה הנחתה כי בית הסוהר 'כרמל' ובית הסוהר 'דמון' ייערכו מידית לפינוי כ-600 אסירים וכ-150 אנשי סגל שב"ס".

לפי ההודעה, אם הפינוי יתרחש הוא יתבצע בהוראת המשטרה ונציבות הכבאת הארצית, ובהתאם להנחיותיהם. עוד נכתב בהודעה כי "יחידת 'נחשון' של שב"ס ערוכה ברכבים ייעודיים להסעה מאובטחת של האסירים, שיועברו לחמישה בתי סוהר אחרים ברחבי הארץ אשר ערוכים לקליטתם. בנוסף לפינוי אסירים וסוהרים, יפונו מבתי הסוהר בעלי החיים – כלבים וסוסים".

(יניב קובוביץ ונעה שפיגל)

עשרות אלפים מתושבי חיפה נקראים להתפנות באופן מיידי מבתיהם

עקב השריפות בחיפה, כמה שכונות צריכות להתפנות באופן מיידי: רמות ספיר, רמת חן, רמת אלמוגי, רמת בן גוריון, אחוזה, מרכז חורב, רוממה, רמת אשכול, בגין, רמת גולדה ונאות פרס. התושבים מפונים מבתיהם, מבתי הספר ומגני ילדים. מטוסי כיבוי ולמעלה מ-50 צוותים פועלים שם וקוראים לציבור לא להגיע לאזור.

שכונת רוממה בחיפה בוערת, היום
שכונת רוממה בחיפה בוערת, היוםצילום: דוברות כבאות והצלה - מחוז חוף

רונית חלילוב, שגרה ברחוב דקר בשכונת רוממה, סיפרה הבוקר ל"הארץ": "הרחתי את העשן, יצאתי למפרסת וראיתי שכל הוואדי בוער. נלחצתי, קראתי לבעלי. לא הצלחתי לקחת כלום. הבן שלי לקח את הכלב של השכנה, בעלי לקח את הכלב שלנו. התקשרנו לשכנים שבעבודה. אני בלחץ".

דליקה נוספת פרצה הבוקר בשטח פתוח בחיפה, סמוך לגשר פז. השריפה התפשטה במהירות בשל השטח הקוצני והרוחות החזקות. היא לכדה כלי רכב ומחסנים באזור, והמשטרה דיווחה על שני נפגעים במצב קל משאיפת עשן. כביש 22 נסגר לתנועה מבסיס הטכני לכיוון חיפה. גם אוניברסיטת חיפה פונתה. מוקד שריפה נוסף פרץ סמוך לאיצטדיון העירוני ע"ש סמי עופר.

(נעה שפיגל)

כוחות הכיבוי בחיפה, היום
כוחות הכיבוי בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

הרוחות החזקות והלחות הנמוכה מעלים את הסיכוי לשריפות נוספות

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן העריך הבוקר בראיון בגל"צ כי השריפות יימשכו עד שבוע הבא בשל תנאי מזג האוויר.

הרוחות החזקות יימשכו במהלך כל היום (חמישי), בעיקר באזור הצפון ובשדרות ההר והשפלה, כך לפי חברת החיזוי מטאו-טק. משבי הרוח יגיעו לעוצמה של עד 85-80 קמ"ש. גם הלחות הנמוכה תימשך, וכן גם התנאים שיוצרים נקודות התלקחות של צמחייה ומעלים את הסיכוי לשריפות. בלילה יהיה קר במיוחד.

מחר עוצמת הרוח תיחלש מעט, אך תמשיך להיות חזקה ברוב האזורים. בלילה שבין שישי לשבת תהיה היחלשות נוספת בעוצמת הרוח, אך בצפון היא תישאר גבוהה.

תנאי מזג האוויר יהיו דומים גם בראשון ושני. רק ביום שלישי יהיה שינוי של ממש, וצפויים ירידה בטמפרטורות וטפטוף מקומי. על פי התחזית, יש סיכוי להתחזקות הגשם ביום רביעי וביום חמישי יהיה יום חורפי של ממש, עם כמויות משמעותיות של גשם. 

(צפריר רינת)

טורקיה ורוסיה ישלחו מטוסי כיבוי לסיוע

במהלך הלילה הגיעו לישראל שלושה מטוסי כיבוי מיוון ואחד מקפריסין. במהלך היום צפויים להגיע מטוסים נוספים מרוסיה, קרואטיה ואיטליה. לשכת ראש הממשלה מסרה בנוסף כי ישראל נענתה להצעת טורקיה לשלוח מטוס כיבוי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול בטלפון עם ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס ועם ראש ממשלת קרואטיה אנדריי פלנקוביץ', וביקש מהם סיוע במטוסי כיבוי. ראשי הממשלה של יוון וקרואטיה נענו לבקשה. הבוקר שוחח ראש הממשלה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שנענה גם הוא לבקשת נתניהו ואמר כי רוסיה תשלח באופן מיידי שני מטוסי כיבוי שריפות. גם איטליה וקפריסין שולחות מטוסים.

(ברק רביד)

התחדשה השריפה בהתנחלות טלמון; שריפות במוקדים נוספים בארץ

השריפה בהתנחלות טלמון התחדשה, והתושבים נדרשו להתפנות בשנית. הלהבות לכדו בית שעלה באש, והן משתוללות בסמוך לבלוני גז. 300 תלמידים מפונים מבית ספר בטלמון. נגרם נזק לשני בתים ולמכוניות.

השריפה שפרצה בשטח פתוח סמוך לתחנת הכוח בחדרה נמצאת בשלבי כיבוי, לא דווח על נפגעים. מוקד שריפה נוסף פרץ במחסן תבואה בכפר סילבר הסמוך לאשקלון ומאוחר יותר במוקד נוסף, בצד המערבי של כפר סילבר. הבוקר פרצה שריפה ביער אום אל-פחם, אליו הוזנקו כוחות כיבוי שדיווחו כי ניתנה הוראה לפינוי תושבים. מוקד נוסף פרץ הלילה סמוך לקיבוץ הראל. במקביל החלה שריפה נוספת סמוך למודיעין - התושבים התבקשו להסתגר בבתים ובמקביל נסגר קטע הכביש שבין ציר 443 לרחוב יאיר פרג, ובין רחוב כליל החורש עד עמק דותן בעיר.

במערכת הביטחון מתחזקת ההערכה כי בחלק מהמקרים מדובר בהצתות על רקע לאומני

על סמך ניתוח ראשוני של מוקדי השריפות ביומיים האחרונים מתחזקת ההערכה במערכת הביטחון כי בחלק מהמקרים מדובר בהצתות, ייתכן על רקע לאומני.

גל השריפות החל על רקע רוחות חזקות וכמה תקריות שבהן היתה לכאורה רשלנות של עובדים ומטיילים, אולם נראה שבשלב מאוחר יותר הצטרפו לכך כמה מציתים. במערכת הביטחון סבורים שאין מדובר בפעולה מאורגנת, אלא ביוזמות מקומיות של מציתים.

לידיעה המלאה >>>

(עמוס הראל)

תגיות: