כתבי "הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
LIVE
צעירה ואשה מביטות על הנזק הרב שגרמה השריפה בחלמיש, הבוקר
חלמיש, הבוקרצילום: גיל כהן מגן

גל השריפות ברחבי הארץ ביומו השישי. לאורך הלילה ושעות הבוקר המוקדמות (ראשון) פעלו כבאים במאות מוקדי בעירה קטנים באזור השריפה בנטף שבהרי ירושלים ומנעו את התחדשות האש. נכון לשעות הבוקר, הושגה שליטה גם על השריפות בצפון הארץ.

אמש הצליחו כוחות הכיבוי להשתלט על השריפה בהתנחלות חלמיש, לאחר שהאש התחדשה בצהריים בכמה מוקדים בחורש סמוך. מאות תושבי ההתנחלות פונו בלילה מבתיהם בשל השריפה, ו-15 בתים קרסו. 

גורם בכיר במשטרה אומר היום (ראשון) כי עד כה נעצרו 30 חשודים בהצתה, וכי מעצרם של 23 מהם הוארך. עם זאת, הוא לא ידע לומר כמה מהחשודים פעלו על רקע לאומני. לדבריו, 20 מהם הם ערבים ישראלים. במשטרה מציינים עוד כי עד כה פרצו מעל 90 שריפות, וכי יש חשד להצתה בכ-40 מהן.

הפעיל החברתי מרהט שנעצר בחשד להסתה שוחרר למעצר בית

המשטרה שחררה היום (ראשון) את אנס אבו דעאבס, הפעיל החברתי מרהט שנעצר ביום חמישי בחשד להסתה בגלל שני פוסטים שפרסם בפייסבוק על גל השריפות. הוא שוחרר למעצר בית של חמישה ימים ונאסר עליו לגלוש בפייסבוק במשך שבועיים. "בשעות האחרונות סיימה משטרת ישראל את החקירה בעניינו, והעבירה את תיק החקירה לעיון והחלטה של הפרקליטות", נמסר מהמשטרה. 

אבו דעאבס טען כי המשטרה תרגמה את הפוסטים שלו בצורה לא נכונה וכי מדובר בסאטירה ובביקורת נגד אלה הרואים בשריפה עונש מאלוהים, על רקע קידום חוק המואזין בכנסת. ל"הארץ" נודע כי המשטרה קיבלה היום לידיה עדויות של פעילים חברתיים וחומרים נלווים המוכיחים לכאורה כי הקוראים הבינו שמדובר בסאטירה.

לפני ההודעה על שחרורו, דחה בית המשפט המחוזי בבאר שבע את ערעורו של אבו דעאבס וקבע כי הוא יישאר במעצר עד מחר לכל הפחות. השופט עמית כהן ציין בהחלטה כי התרגום שהגישה המשטרה לפוסטים שונה מזה שהגיש סנגורו של אבו דעאבס, כך שהראשון תומך בעמדת המשטרה כי מדובר בהסתה, ואילו השני מעיד כי הטקסט הוא ציני. "אין ספק שיש לבחון את טענות העורר כי הפוסט נכתב בצורה צינית – אך אין זה השלב לעשות זאת אלא בהליך העיקרי", כתב.

ח״כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת), שליווה את אבו דעאבס בדיון המשפטי, אמר בתגובה לשחרורו כי "ההר הוליד עכברון. אנחנו ממליצים למשטרה להפסיק להשתמש ב'גוגל טרנסלייט'". לדבריו, "המעצר היה לשווא ומעיד על כשל מערכתי חמור שיש לתת את הדין לגביו, טוב שהמשטרה התעשתה, תרגום נכון היה חוסך את הבושה והביזיון של המשטרה ושל בתי המשפט".

(ג'קי חורי ואלמוג בן זכרי)

בני 17 נעצרו בחשד להצתת שריפה ביער אחיהוד

המשטרה עצרה היום (ראשון) שישה צעירים בני 17, תושבי היישוב ג'דידה-מכר, בחשד להצתת שריפה ביער אחיהוד. צוותי משטרה שהוזעקו למקום הבחינו בשישה מגיעים מכיוון מוקד השריפה. מטוסי כיבוי שהוזנקו לאזור כיבו את השריפה טרם התפשטה.

במקביל, שני צעירים מרמלה נעצרו אתמול בחשד להצתת שיח בשטח חקלאי במרכז העיר ביום חמישי. השניים, בני 19 ו-21, מכחישים כל קשר למעשה. בן ה-19 אף טען כי החוקרים ערכו חיפוש על גופו כשהוא עירום. השניים הובאו היום להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, אז הודו נציגי המשטרה כי לא נמצא על השניים חומרי בערה או שרידי פחם. בנוסף, עד לרגע זה המשטרה לא גבתה עדויות מעדים נוספים לשריפה, וגם לא את עדותם של מי שדיווחו עליה בזמן אמת. עם זאת, השופטת שירלי דקל החליטה להאריך את מעצרם עד מחר.

(ג'קי חורי, יניב קובוביץ ונעה שפיגל)

גורם בכיר במשטרה: כ-30 עצורים בחשד להצתה, לא ידוע כמה פעלו מתוך מניע לאומני

גורם בכיר במשטרה אומר היום (ראשון) כי עד כה נעצרו 30 חשודים בהצתה, וכי מעצרם של 23 מהם הוארך. עם זאת, הוא לא ידע לומר כמה מהחשודים פעלו על רקע לאומני. לדבריו, 20 מהם הם ערבים ישראלים. במשטרה מציינים עוד כי עד כה פרצו מעל 90 שריפות, וכי יש חשד להצתה בכ-40 מהן.

הגורם הבכיר הסביר כי בשריפות שפרצו בבת אחת במספר מוקדים יש למשטרה יסוד סביר להניח כי מדובר בהצתה, וכי בכמה זירות אף נמצאו חומרי בערה. בסך הכל, החשודים שנעצרו עד כה קשורים רק ל-15 שריפות. הבכיר הוסיף כי מספר ההצתות הגבוה ביותר הוא בצפון ואחר כך במחוז חוף ובירושלים. לדבריו, יש למשטרה מודיעין על חשודים נוספים שטרם נעצרו.

הגורם הבכיר לא ידע לומר כמה מהעצורים נתפסו בשטח כשעליהם חומרי הצתה. לדבריו, חלק מהמקרים מבוססים על ראיות נסיבתיות, ובחלק מהמקרים על ראיות מוצקות. במשטרה מסבירים כי חקירת שריפות היא מורכבת ביותר, כיוון שלא פעם הראיות נשרפות. לשם כך נעשה גם שימוש בכלבים המסוגלים לזהות חומרי בעירה.

(יניב קובוביץ)

שריפה באזור פרדס חנה: תנועת הרכבות בין בנימינה לחדרה הופסקה

תנועת הרכבות בין בנימינה לחדרה הופסקה הערב לזמן קצר עקב שריפה באזור פרדס חנה, בסמוך למסילות הרכבת. מדובר בשריפת קוצים הקרובה גם לאזור התעשייה קיסריה. שני צוותי כיבוי אש פועלים במקום.

נשיא המדינה ראובן ריבלין שוחח היום עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן והודה לו על הסיוע שהגישה טורקיה לישראל במסגרת גל השריפות. מלשכת הנשיא נמסר כי ריבלין סיפר לארדואן כי פגש היום את טייסי הכיבוי שהגיעו מטורקיה.״הם עושים עבודה נהדרת ואנו מעריכים מאוד את מה שהם עושים", אמר ריבלין.״אני רוצה להודות לך מעומק ליבנו על החלטתך לשלוח לנו עזרה כשנזקקנו לה בלחימה באש. באומץ ליבם ויכולותיהם, הטייסים שלך סייעו לנו רבות". נשיא טורקיה הודה לנשיא על הדברים ואמר: "מיד כשנודע לי שהאש מתפשטת ביקשתי לשגר הליקופטרים וצוותים כדי לסייע ואני מקווה ומתפלל כי המבצע יסתיים בצורה הטובה ביותר.״

השניים שוחחו גם על נרמול היחסים בין ישראל לטורקיה, וארדואן הביע תקווה ששיתוף הפעולה בין היתר בתחום הגז הטבעי  יימשך. נשיא טורקיה ביקש גם מריבלין "לשקול ברגישות" את חוק המואזין.

(נועה שפיגל וברק רביד)

הסופרטנקר חג כבר שעות מעל שמי חיפה על אף שאין באזור שריפות

המטוס מעל שמי חיפה. מתוך אתר flightradar24
המטוס מעל שמי חיפה. מתוך אתר flightradar24

מטוס הסופרטנקר, שהוטס לארץ ביום שישי על מנת לסייע במאמצי כיבוי השריפות, טס מעל שמי חיפה כבר שעתיים, על אף שבאזור אין כלל שריפות. המטוס - בואינג בדגם 747 שבו הותקנו מערכות שיאפשרו לו לתפקד כמטוס כיבוי אש -  חג במעגלים כבר כמה שעות, מאז שהמריא מנתב"ג בשעה 13:40. בהנחה שהמטוס יחזור לארה"ב מחר או מחרותיים, ושהתעריפים עודכנו כמקובל ברבות השנים כלפי מעלה, ישראל תשלם תמורת פעילותו של המטוס כחמישה עד ששה מיליון שקלים.

במשטרה מסבירים כי "הסופרטנקר מופעל בכוננות באוויר על מנת לתת מענה מיידי לכל איתור של שריפה משמעותית שעשויה להתפתח ולפעולות מניעה. קצב התפתחות השריפות בתנאי מזג האוויר בימים האחרונים היה מהיר מאד - ומכאן הצורך במתן מענה מיידי". עוד נמסר כי "מרבית השריפות בימים האחרונים התפתחו בשעות הצהריים - אז משטר הרוחות המזרחיות התעצם. עם רדת החשיכה היה קושי לכבות אותן היות ולמטוסי הכיבוי אין כשירות לפעילות אחר רדת החשיכה. בשעה הקרובה יפעל המטוס בפעילות מניעה באזור עין הוד".

מאז שהוחלט להיעזר בסופרטנקר, גורמים בכירים בשירותי הכיבוי וההצלה טוענים כי הגעתו מיותרת כיוון שאין לו שום הצדקה מבצעית. על פי הבכירים, לא התקיימה הערכת מצב בקרב גורמי המקצוע כדי לבחון את הצורך המקצועי של המטוס. "אין פה משמעות מבצעית. אנחנו פועלים במתווה אורבני. המטוסים הקטנים הם הרבה יותר יעילים לסוג העבודה הזה", הסביר גורם בכיר במערך הכבאות בסוף השבוע. גורם בכיר אחר הוסיף: "יש פה עניין של פוליטיקה ופחות של צורך מבצעי. לא ניתנה לנו אפשרות להביע את דעתנו בנושא".

במקביל, חמישה צוותי כיבוי מנסים להשתלט על שריפה שפרצה צפונית להתנחלות חלמיש. קודם לכן הושגה שליטה על שתי שריפות שפרצו בפארק הבוסתן בכרמיאל ובשטח פתוח מול היישוב רשפון.

(יניב קובוביץ יותם ברגר ונעה שפיגל)

תושב בקעת אונו נעצר בחשד להסתה לאחר שכתב: "לשרוף כפרים של ערבים"

תושב בקעת אונו נעצר אתמול בחשד להסתה לאחר שפרסם פוסט ברשתות החברתיות הקורא לבצע מעשי נקמה בתגובה להצתות בימים האחרונים ברחבי הארץ. באחד הפוסטים כתב החשוד: "פשוט לשרוף כפרים של ערבים בחזרה. זו מלחמה, לכל השמאלנים שמאמינים בשלום תדעו שברשות הפלסטינית קוראים בשמחה לשרוף אצלנו עוד מקומות".

החשוד עוכב לחקירה, הודה במיוחס לו ונעצר. היום בית המשפט שחרר אותו בתנאים מגבילים.

צילום מסך פייסבוק הסתה
צילום: מסך: פייסבוק

(יניב קובוביץ)

פנייה ליועמ"ש הסתה נגד ערבים ברשת; תושב רהט שחשוד בהסתה בפייסבוק נותר במעצר

 ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) פנה היום ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ולשר לביטחון הפנים גלעד ארדן וביקש לפתוח בחקירה נגד אזרחים יהודים שמסיתים וקוראים ברשתות החברתיות לשרוף יישובים ערביים. "לצערי הרב ולתדהמתי הרשתות החברתיות שורצות קריאות הסתה גזעניות נגד ערבים וקריאה והסתה לנקיטת פעולה של הצתת ושריפת יישובים ערביים", כתב גטאס. "... השר לביטחון הפנים כבר ביום הראשון לשריפות הורה למשטרה לעקוב אחרי הרשתות החברתיות ולחקור ולעצור מיד מסיתים ערבים... לא שמעתי התייחסות דומה של השר למסיתים גזעניים הממלאים את הרשת מצד שני".

בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את ערעורו של אנס אבו דעאבס, פעיל חברתי מרהט שנעצר ביום חמישי בחשד להסתה לאלימות או טרור בגלל שני פוסטים שפרסם בפייסבוק בעקבות גל השריפות. השופט עמית כהן קבע כי בן ה-29 יישאר במעצר עד מחר לכל הפחות.

נציג המשטרה בדיון, פקד אורן בר יהושע, טען כי המשטרה ביקשה מאבו דעאבס את הסיסמה לטלפון הנייד שלו שלוש פעמים אך בכל פעם התברר כי זו שגויה. לדבריו, עניין זה מעכב את החקירה. "המשטרה לא תירתע מלחץ של תקשורת או של כותבי טורים או של פוליטיקאים. אנו רוצים לעבוד לגופו של עניין ואם יוכח שהעורר זכאי, אנו הראשונים שנגיע לכך - אך צריך לבצע פעולות בצורה ישירה", אמר.

השופט עמית כהן ציין בהחלטה כי התרגום שהגישה המשטרה לפוסטים של הפעיל שונה מזה  שהגיש סנגורו של האיש, כך שהראשון תומך בעמדת המשטרה כי מדובר בהסתה, ואילו השני מעיד כי הטקסט הוא ציני. השופט ציין כי הדברים שנכתבו בפוסט מנוסחים בצורה חריפה מאוד ונתן דוגמאות לכך. "אין ספק שיש לבחון את טענות העורר כי הפוסט נכתב בצורה צינית – אך אין זה השלב לעשות זאת אלא בהליך העיקרי", כתב.  

(יהונתן ליס ואלמוג בן זכרי)

נתניהו: הצתת השריפות חמורה יותר מפיגועים אחרים; התייחסותנו צריכה להיות בהתאם

דרעי, כחלון, נתניהו וארדן בישיבת הממשלה בחיפה, היום
דרעי, כחלון, נתניהו וארדן בישיבת הממשלה בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבת הממשלה שנערכה בחיפה כי הצתת השריפות חמורה עוד יותר ממה שהגדיר כ"פיגועים אחרים". "החומרה של המקרים הללו איננה שווה לחומרה של פיגועים אחרים משום שהיא כל כך חזקה והיא מגייסת את איתני הטבע למעשי הרס ומוות", אמר ראש הממשלה והוסיף: "ההתייחסות שלנו צריכה להיות בחומרה רבה".

בתוך כך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הורה לרשות הכבאות וההצלה שלא לגבות תשלום מאזרחים שהזעיקו את מכבי האש בגל השריפות. "מדינת ישראל נמצאת בימים אלה מול חזית לא פשוטה של שריפות והצתות בכל רחבי הארץ... עלינו להקל כמה שניתן על אותם אנשים שביתם עלה באש ולא להקשות עליהם עם תשלום נוסף עבור הזמנת שירותי הכיבוי", אמר. התשלום הנדרש מאזרח כיום נע בין מאות לאלפי שקלים ותלוי במספר הכבאיות שהגיעו לזירה, מרחק המבנה מתחנת הכיבוי, כמות המים בה השתמשו הכבאים ועוד.

שריפה פרצה ליד מתחם קניות בכפר סילבר. לא דווח על נפגעים אולם ארבעה כלי רכב עלו באש. צוותי כיבוי מתחנת אשקלון נמצאים במקום, נסיבות המקרה אינן ברורות.  

(נעה שפיגל ויניב קובוביץ)

שריפות בזכרון יעקב וביער באזור קרית מלאכי

הושגה שליטה על שריפה פרצה במחסן במתחם קניות בזכרון יעקב, סמוך לכביש 4. על פי הערכת הכוחות, במקום עולה באש גם אסבסט. לא דווח על נפגעים. במשטרה אומרים כי בעקבות הדליקה פונה חלק ממתחם הקניות, ותנועת הרכבות באזור הופסקה לכמה דקות ויש עומסי תנועה בכביש 4 לכיוון דרום.  

קודם לכן פרצה דליקה ביער חרובית שבאזור קרית מלאכי. למקום הוזעקו מטוסי כיבוי וכוחות משטרה, ואלה השיגו שליטה על האש. נסיבות הדליקה נחקרות.

יו"ר ועדת חוקה ומשפט, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הגיש הצעת חוק הקובעת עונשי מינימום לעבירת ההצתה, כך שהעונש לא יפחת מחמישית מהעונש המרבי (כלומר בין שלוש לארבע שנים). "כמו כן", נכתב בהצעה, "בית המשפט יוכל לקנוס את עובר העבירה על מנת להבטיח יתר הרתעה". לדברי חבר הכנסת, "הנזק שנגרם בימים אלו מההצתות הוא בלתי נתפס בהיקפו. הענישה כיום לא קובעת עונשי מינימום וגם לא קנס כספי ולכן יש צורך מיידי בתיקון החוק ובחיזוק ההרתעה".

(נעה שפיגל, יניב קובוביץ ויהונתן ליס)

ליברמן: 17 שריפות לפחות נגרמו מהצתה

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בביקור בחלמיש כי לגבי 17 מהשריפות בגדה המערבית גל האחרון נקבע בוודאות כי מדובר בהצתה מכוונת. הוא לא ציין אילו מהשריפות הוצתו במכוון. "לגבי הנתונים כפי שמסר אלוף פיקוד המרכז - פה בגל האחרון מדובר ב-110 מקרי שריפה... ב-17 מקרים אפשר לקבוע בוודאות שמדובר בהצתה, ובמקרים נוספים אנחנו בודקים", כך שר הביטחון. הוא הוסיף כי "התשובה הכי טובה היא להרחיב את ההתיישבות... אני מקווה שלא נצטרך יותר לעשות את העבודה הזאת ושנתפוס את כל המציתים".

גורמים המעורים בחקירה סיפרו כי נמצאו כמה בקבוקי תבערה באזור ההתנחלות, ונראה כי השלכתם היא שהובילה להתפרצות הלהבות שכילו 17 בתים והסבו נזק לעשרות נוספים בסוף השבוע. עם זאת, איש מהעצורים בחשד להצתות לא קשור להצתה בחלמיש וכוחות הביטחון מחפשים עדיין אחר חשודים בהצתה הזו. בכוחות הביטחון הדגישו כי הם אינם מחזיקים בתיעוד של ההצתה עצמה, ונראה כי הראיה המרכזית היא שרידי הבקבוקים. בכוחות הכבאות מדווחים כי מחקירת האירוע עולה כי השריפה הוצתה משני מוקדים שונים.

(יותם ברגר)

שר הביטחון ליברמן מביט במכונית שרופה בחלמיש, הבוקר
ליברמן בחלמיש, הבוקרצילום: גיל כהן מגן

ארבעה חשודים בהצתות יובאו להארכת מעצר; בנט בחלמיש: אנו בגל טרור של מחבלי אש

ארבעה עצורים החשודים בהצתות בצפון יובאו הבוקר לדיון בהארכת מעצרם. אל בית משפט השלום בעכו יובאו שלושה תושבי דיר חנא, בני 22, 21 ו-17, שחשודים בהצתת חורש שלשום. לבית המשפט בטבריה יובא צעיר בן 22 מכפר כנא החשוד בהצתה ביער בית קשת שבגליל התחתון.

שר החינוך, נפתלי בנט, ביקר היום בהתנחלות חלמיש שם עלו באש 15 בתים בשריפת ענק בסוף השבוע, שלפי הערכת כוחות הכיבוי מקורה בהצתה. "אנחנו ניצבים בפני גל טרור לאומני של מחבלי אש שמטרתם לרצוח יהודים, ולהטיל אימה. זו הגדרת הטרור. ואת הטרור הזה אנחנו ננצח", אמר שר החינוך. "על כל בית פה נקים בתים גדולים ורבים יותר. זו התשובה האמיתית לטרור הלאומני הזה". לדבריו, "כרגע הכיוון הוא להחזיר את כל המשפחות ליישוב שיגורו באופן זמני בקרוואנים וקראווילות כדי שיוכלו להמשיך בחיים שלהם, ואז ניכנס למהלך של בנייה מחודשת של הבתים במקומות שלהם".

בנט סירב להתייחס לסיוע שהעניקה הרשות הפלסטינית בכיבוי השריפות. לשאלה לגבי צוותי הכיבוי ששלחה הרשות הפלסטינית לסיוע ענה שר החינוך: "אנחנו בישראל רואים ערבות הדדית של כל הציבור הישראלי".

יש לציין כי טרם נעצרו חשודים בחשד למעורבות בגרימת השריפה בחלמיש. 

(נעה שפיגל ויותם ברגר)

30 אלף דונם נשרפו בחמישה ימים - יותר מבשריפת הענק בכרמל

בחמשת הימים האחרונים נשרפו בישראל, על פי הערכות ראשוניות של הקרן הקיימת ורשות הטבע והגנים, שטחי חורש ויער ושטחים של סוגי צומח טבעי אחרים בהיקף של כמעט 30 אלף דונם. זהו היקף גדול מעט מזה שנשרף בשריפה הגדולה בכרמל, שבה נפגע שטח של כ–25 אלף דונם. את הפגיעה הקשה ביותר ספגו היערות והשמורות של הרי ירושלים, בין כביש 1 בדרום וגדר ההפרדה בצפון.

השריפות שגרמו לנזק הגדול ביותר הן אלו שהתחוללו בשלושת הימים האחרונים, באזור מעלה החמישה במזרח, מבוא חורון בצפון ושער הגיא במערב. אחד המוקדים העיקרים שלהן היה באזור היישוב נטף. ההערכות הן שהיקף השטח הכולל שנשרף הוא 20 אלף דונם, ומחצית משטח זה היא של יערות. זו השריפה הבודדת הגדולה ביותר אחרי שריפת הכרמל הגדולה.

לידיעה המלאה 

(צפריר רינת)

חלק מהעצורים מעורבים בדליקות ביישובים ערביים ואינם קשורים לשריפות בחיפה

משטרת ישראל נמנעת מלספק את מלוא הפרטים על החשדות המיוחסים לעצורים במעורבות בהצתות או על מצבם החוקי. זאת, למרות שאין צו איסור פרסום האוסר על מסירת המידע.

המידע שמתקבל מדוברות המשטרה הוא חלקי ולא מסודר. לדברי המשטרה, בסך הכל נעצרו כ-30 בני אדם בקשר לגל השריפות. שבעה מהם שוחררו, וכרגע יש בידיה כרגע 23 עצורים, 13 שנעצרו על ידה ועוד כ-10 שנעצרו על ידי צה"ל. דוברות המשטרה העבירה פרטים בסיסיים על הארכת מעצרם של עשרה חשודים, כולם מעורבים לכאורה בשריפות קטנות, ולא באחד ממוקדי האש הגדולים כמו נטף, זכרון יעקב או חיפה.

מטוס כיבוי מעל חרשים, שלשום
מטוס כיבוי מעל חרשים, שלשוםצילום: גיל אליהו

במרבית הארכות המעצר הידועות, הנסיבות מעלות שאלות בנוגע לרקע הלאומני של המעשים, לכאורה. כך למשל, תושב נצרת שמעצרו הוארך חשוד בהצתה בשכונה בעירו ושני עצורים, בני 16 ו-23, חשודים בהצתה של עלי חורש בין סאג'ור לבית ג'אן – כולם יישובים שאינם יהודיים. בדומה, שלושה מהחשודים שמעצרם הוארך, נעצרו בחשד להחזקת רכב גנוב ולמעורבות בהצתת שריפה שפרצה בשישי בערב, כשהרקע המיוחס להם כרגע הוא פלילי.  

יתר העצורים שמעצרם הוארך הם תושב כפר כנא בן 22, החשוד בהצתה בבית קשת ושני תושבים מביר אל מכסור החשודים בהצתה ביער אלון. המשטרה לא סיפקה מידע בנוגע לרקע המיוחס למעשים.

מהמידע שהעבירה המשטרה לתקשורת לא ברור במה חשודים 13 העצורים האחרים, אם התקיים דיון להארכת מעצרם או מתי עתיד להתקיים דיון כזה, או אם בית המשפט הורה לשחרר חלק מהחשודים הללו ממעצר. כמו כן, ידוע כי הוארך מעצרו של הפעיל מרהט, שפרסם פוסט סאטירי בפייסבוק, אך לא ברור אם הוא נכלל בספירת העצורים הזו או לא.  

במשטרה אומרים כי ידווחו בימים הקרובים על המשך הטיפול בעצורים, על אף שאין מניעה חוקית להעביר את המידע כבר כעת. 

לידיעה המלאה

(יניב קובוביץ ונעה שפיגל)

צה"ל מתגבר כוחות בגדה כדי לאתר חשודים בהצתה

צה"ל מתגבר את כוחותיו בגדה המערבית בניסיון לאתר חשודים נוספים בהצתות. פלוגה מיחידת מגלן ופלוגה נוספת מיחידת אגוז יצטרפו לכוחות הפועלים כעת בגדה. אליהם יצטרפו גם צוותי איסוף, שתפקידם להיטמע בשטח ולנסות לאתר חשודים המתכוונים להצית שדות באזור.

כך למשל מתארים בצבא כי במהלך הערב (שבת) נעצרו חמישה פלסטינים, החשודים שהציתו או ניסו להצית חלקות. אחד מהעצורים נתפס באזור אום-ריחן, לאחר שכלי טיס של חיל האוויר זיהה עשרה פלסטינים המציתים שטח במקום. כוח צה"ל פתח במרדף, ועצר אחד מהם, שהועבר לחקירת משטרה. גם ליד אריאל זוהו שלושה פלסטינים שניסו להדליק אש בשטח, שנעצרו גם כן.

כ-15 פלסטינים נעצרו בימים האחרונים בחשד שהיו מעורבים בהצתות או בניסיונות הצתה בשטחי הגדה. לפחות עשרה עדיין נמצאים בחקירת שב"כ. חלק מהחשודים שנעצרים שוחררו לאחר זמן קצר, לאחר שהתברר כי אין להם קשר למקרה. בחלק מהאזורים, כוחות צה"ל מצלמים את החשודים בהצתה בעת מעשה, למשל כשהם נושאים בקבוק עם חומר דליק או מציתים אש, ולאחר מכן מנסים לאתרם לפי נתיב ההמלטות. במהלך סוף השבוע נקראו תצפיתניות וכוחות נוספים המוצבים בגדה לשוב לבסיסם עם צאת השבת, כדי לתגבר את הפעילות לאיתור המציתים.

במקביל, יותר מעשרה כלים מאוישים מרחוק (כטמ"ם) ומטוסי תצפית של חיל האוויר פועלים כדי לאתר מציתים ולזהות מוקדי שריפה טרם התפשטות האש. בסרטון שהפיץ דובר צה"ל נראה כיצד אחד מטייסי מטוסי התצפית מסייע באיתור חשודים בהצתה. "הוא עם תיק, הוא עם תיק גב", מזהה איש חיל האוויר. "רובוט, רק תאשר שאתה רואה את התמונה שלי", נשמע בסרטון, ולאחר מכן מסייע צוות המטוס בהכוונת הכוחות אל החשוד. 

(גילי כהן)

השר לביטחון הפנים: יש להרוס בתים של מציתים על רקע לאומני

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר הערב (שבת) כי יש להרוס את בתיהם של מציתי שריפות. "הטרור שאנחנו מתמודדים איתו הוא טרור מסוג חדש, בדיוק כפי שחווינו בירושלים", אמר ארדן בראיון לחדשות ערוץ 2. "ההשראה ברשת, השנאה, ההסתה שגורמת לדקור ולדרוס. כיוון שזה אותו סוג של טרור ועולים בצדק רעיונות כמו שלילת אזרחות שצריך לבדוק את ההיתכנות שלהם, יש לנו כלים גם, כמו הריסת בתים, שהוכחו. אין שום הבדל. אם ניתן להרוס בית מחבל שדקר או ירה צריך גם להרוס בית של מצית שהודה בחקירה שהוא עשה את זה על בסיס לאומני או שיש הוכחות כאלו".

השר ארדן הוסיף ש-23 עצורים עדיין נמצאים בידי המשטרה. לדבריו, מרביתם תושבי הגדה המערבית ומיעוטם ערבים ישראלים. "רובם נקשרו בצורה זו או אחרת להצתות", אמר ארדן. 

לדברי השר, כל מוקדי האש נמצאים תחת שליטה, "אך המערכה עדיין לא הסתיימה. עד יום שלישי יכולים לקרות הרבה דברים, בטח כשמדובר גם בהצתות בזדון". ארדן אמר עוד כי משרד החינוך יפנה לבתי הספר ויבקש מהם להימנע מטיולים בחורש וביערות לפחות עד יום שלישי. 

ארדן במליאת הכנסת, השבוע
ארדן במליאת הכנסת, השבועצילום: ליאור מזרחי

הוארך מעצרו של תושב רהט שפרסם פוסטים ביקורתיים על גל השריפות

בית משפט השלום בבאר שבע האריך הערב עד יום שני את מעצרו של תושב רהט, הפעיל החברתי אנס אבו דעאבס (29), שנעצר אתמול (שישי) בחשד להסתה בעקבות שני פוסטים שפרסם ברשת בעקבות גל השריפות ברחבי הארץ. הפעיל טוען מנגד כי המשטרה תרגמה את הפוסטים שלו בצורה לא נכונה וכי מדובר בסאטירה ובביקורת נגד אלה הרואים בשריפה עונש מאלוהים, על רקע קידום חוק המואזין בכנסת.

בפוסט הראשון כתב בין השאר אבו דעאבס: "לאיזו רמה של בורות וחוסר מודעות הגענו?! ארצנו נשרפת, ומסתבר שיש ערבים בארצות האזור שעסוקים בלשבח את אלוהים ולהלל אותו על זה. מופלא בעיניי איך השכל יכול להפסיק לחשוב ולהפוך לדבר כזה אידיוטי. ה'חגיגות' האלו מעידות על קוצר ידנו ומראות עד כמה אנו רחוקים מהמקום שבו אנו שואפים להיות!".

בעקבות תגובות שקיבל, ובהן ביקורות על עמדתו, פרסם אבו דעאבס פוסט שני, שעליו הסתמכה המשטרה בטענה להסתה. בין השאר כתב אבו דעאבס: "'ישראל נשרפת', אני מציע צעדים אלו בדחיפות: דבר ראשון – חרם על טורקיה וארדואן, ששלח ראשון את מטוסיו לכיבוי השריפות בפלסטין... איזו בגידה זו!". בהמשך כתב אבו דעאבס: "יש חורשות שלהבות האש לא הגיעו אליהן עד כה, אז נזמין את החוליגנים מצעירינו שיעשו את העבודה: איקרית, עמואס, תל ח'וויפה, עסקלאן (אשקלון), ביסאן (בית שאן), אל-פאלוג'ה, טנטורה, ח'ובייזה ועוד מחורשות ארצנו והכפרים העקורים... העשב היבש נדלק במהירות ויותר משמח כפי שאתם יודעים... יישובים ערביים שמסביבם יש שריפות, או המאמינים המתגוררים בחיפה וירושלים ומי שהאש כיתרה אותם – מאחר שמה שקרה זה מן אללה, אז אתם בטוחים. כל שנותר הוא שתוסיפו חומרי בעירה בכיוון נגדי לבתיכם. הרי ההאשמה שמדובר ב'אינתיפאדת הצתות' כבר מוכנה אצל המשטרה".

השופטת אורית ליפשיץ ציינה בהחלטתה כי "לכאורה קורא תמים אשר קורא את הפוסט ולא קרא את הפוסטים האחרים יכול היה להתרשם לכאורה כי המדובר בפוסט אשר נועד לעודד את ההצתות" כמו כן ציינה כי "אין  בית המשפט אינו מבקש למנוע את חופש הדיבור אך הוסיפה כי גם לזכות הדיבור יש מגבלות וככל שמדובר בביטויים אשר יש בהם להביא להסתה, לגרום לביצוע עבירות פליליות, יצופה כי רשויות החוק יפעלו להפסקת הסתה זו". משפחתו הגישה ערעור לבית המשפט המחוזי והדיון יתקיים מחר. 

(ג'קי חורי ואלמוג בן זכרי)