עדכונים

25 מפגינים נעצרו היום במחוז מרכז ובת"א

ההפגנה בצומת עזריאלי בת"א, היוםצילום: מוטי מילרוד

19 מפגינים נעצרו היום במחוז מרכז, ועוד שישה בהפגנות שנערכו בתל אביב.

(בר פלג ויהושע ג'וש בריינר)

הוארך מעצרם של 45 מהעצורים אמש בהפגנות ברחבי הארץ

ההפגנה באשדוד, היוםצילום: אילן אסייג

לבקשת המשטרה, בית המשפט באשקלון הוארך מעצרם של רוב העצורים בהפגנות יוצאי אתיופיה אמש באשדוד, אשקלון וקרית מלאכי. מהמשטרה נמסר כי הוארך מעצרם של שבעה מהחשודים בהפגנה באשדוד עד מחר, וכי חמשת העצורים הנותרים שוחררו. מעצרם של 12 מתוך 20 העצורים באשקלון הוארך ביממה, חמישה שוחררו ובשעה זו מתקיים דיון בעניינם של שלושה נוספים. מתוך תשעת העצורים בקרית מלאכי, שמונה יישארו במעצר עד מחר ועצור נוסף שוחרר.

מהמשטרה נמסר עוד כי 17 מתוך 24 המפגינים שנעצרו בהפגנות במחוז מרכז נותרו במעצר והיתר שוחררו, וכי מפגין אחד שנעצר בהפגנה בתל אביב נותר עצור ואילו השני שוחרר. הסנגוריה הציבורית הגישה ערר על ההחלטה להאריך את מעצרם של שבעה מהעצורים הבגירים וארבעה מהקטינים במחוז מרכז.

(אלמוג בן זכרי ובר פלג)

חבר משפחת טקה: "אביו של סלומון ביקש להפסיק את ההפגנות בימי השבעה"

הלווייתו של סלומון טקה בקרית חיים, אתמולצילום: רמי שלוש

חבר משפחת טקה אמר הערב בטקס מאולתר של הדלקת נרות לזכרו של סלומון ליד בית המשפחה, כי אביו ביקש מהמפגינים לחדול מהמחאות בימי השבעה - עד יום שני. "האבא ביקש והמשפחה האבלה ביקשה וחידדה בשעות האחרונות לא להפגין עד שתיגמר השבעה", אמר אסף גובנה. "בתוך האבל, מה שהטריד את אבא זה שאף אחד - לא נערים לא תושבים ולא שוטרים - ייפגע. הוא קם ואמר לא לאלימות". הוא הוסיף: "אנחנו נסיים את השבעה ונחזור להפגין, האלימות לא מכבדת. אנחנו מכבדים את האבא ואת סלומון".

מפגינים חסמו את הכניסה לתחנת המשטרה ביבנה, שישה נעצרו

המשטרה הודיעה כי עצרה שישה חשודים בהפגנה בכניסה לתחנת המשטרה ביבנה. לדברי דוברות מחוז השפלה של המשטרה, כשלושים מפגינים חסמו את הכניסה לתחנה ואף יידו אבנים לעבר השוטרים. כוח השיטור פיזר את המפגינים ומהמשטרה נמסר כי היא "תפעל בנחישות נגד מפירי הסדר".

(בר פלג)

המשטרה עצרה מפגין בצומת קרית אתא

שוטר ומפגין במהלך ההפגנה בקרית אתא, היוםצילום: גיל אליהו

המשטרה עצרה מפגין אחד בצומת קרית אתא, שם התאספו כמאה בני אדם. המפגינים החלו לצעוד לעבר תחנת המשטרה זבולון, שבסמוך לה אירע הירי בסלומון טקה.

(בר פלג)

ההפגנה בקרית אתא, היוםצילום: גיל אליהו

נתניהו: "אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ועדת השרים לקידום שילובם בחברה של יוצאי אתיופיה, כי האלימות של המפגינים "חייבת להיפסק לאלתר". לדבריו, "מותו של סלומון טקה הוא טרגדיה גדולה, ליבנו עם המשפחה וגם יופקו לקחים. אבל דבר אחד ברור: אנחנו לא יכולים לסבול את האלימות שראינו אתמול. אנחנו לא יכולים לראות חסימת צירים אלימה, אנחנו לא יכולים לראות בקבוקי תבערה, התקפות על שוטרים, על אזרחים, על רכוש פרטי – זה דבר שהדעת אינה סובלת והמשטרה נערכת בהתאם כדי למנוע את זה".

(נעה לנדאו)

המשטרה: מפגינים יידו אבנים על שוטרים בראשל"צ, שניים נעצרו כשברשותם בקבוקי תבערה

ההפגנות בראשל"צ, היוםצילום: מגד גוזני

כעשרים מפגינים יידו לפני זמן קצר אבנים לעבר כוחות המשטרה ליד מחלף ראשון לציון - כך נמסר מהמשטרה. השוטרים פיזרו את המפגינים ועצרו שני מפגינים כשברשותם בקבוקי תבערה. הם נלקחו לחקירה בתחנת המשטרה.

(בר פלג)

כ-500 איש מפגינים בת"א, רחוב קפלן נחסם לכיוון מערב ודרך בגין נפתחה לתנועה

כ-500-400 מפגינים בשעה זו בתל אביב, רובם פעילי שמאל. המשטרה חסמה לתנועה את נתיבי איילון ממחלף ההלכה לכיוון דרום על מנת למנוע ירידת מפגינים אל הכביש. המפגינים חסמו את רחוב קפלן בעיר לכיוון מערב, ודרך בגין נחסמה על ידי לזמן קצר ונפתחה לתנועה לאחר שהשוטרים פינו את המפגינים בכוח. 

30 מפגינים חסמו לזמן קצר את כביש 4 ליד ראשון לציון

שוטר אוחז במפגין בראשון לציון, היוםצילום: מגד גוזני

ההפגנות התחדשו גם בראשון לציון. כ-30 מפגינים חסמו לזמן קצר את כביש מספר 4 לכיוון דרום, אך כעת הכביש נפתח מחדש לתנועה.

(ניר צדוק)‎

נתיבי איילון נחסמו לכיוון דרום בת"א; המשטרה עצרה שישה מפגינים

נתיבי איילון לכיוון דרום בתל אביב, בין מחלף ההלכה לשלום, נחסמו לתנועה בעקבות ההפגנות. שוטרים מכווינים את התנועה וממליצים לנהגים לנסוע בדרכים חלופיות. מהמשטרה נמסר כי שישה מפגינים נעצרו באזור מגדלי עזריאלי לאחר שניסו לחסום את הכביש. כוחות המשטרה מפנים בכוח אנשים שמנסים לחסום את הכבישים באזור. 

(יהושע ג'וש בריינר)

עשרות מפגינים בקרית אתא: "אנחנו מתפוצצים משתיקה, אבל אף אחד לא מקשיב"

עשרות שוטרים, חמושים מכף רגל ועד ראש, נפרסו בצומת קרית אתא שעות ארוכות לפני שהגיע המפגין הראשון לאזור. במהלך היום, ביקשו המפגינים שלא לצאת למחות מאחר שהבינו שהמשטרה תנהג הערב ביד קשה יותר מאשר ביומיים הראשונים, ולדבריהם הם לא רוצים ליפול למלכודת. 30 מפגינים כבר נמצאים בצומת, אך התנועה זורמת לצד שאריות של רימוני הלם מהימים האחרונים.

"ירו בי לפני חודשיים וחצי מאותה הסיבה. היה חשד סביר שהלכתי מכות. השוטר שירה בי עובד", סיפר יוסי, בן 29 מקרית חיים. "לא חקרו את המקרה. ככה זה כל הזמן. יצאתי להפגין מיד אחרי ששמעתי שהוא מת, לא אכפת לי מהביקורת של הנהגים והציבור, אנשים בלי לב".

מפגין נוסף אמר: "אם נשתוק ולא נפגין, הם יראו את זה בתור פחד וינצלו את זה. ככה ההורים שלנו הרגישו. אבל יש פה דור חדש שלא מוכן לשתוק. אם הם רוצים באלימות, אז באלימות. עם הדיבורים סיימנו. אין פתרון אחר חוץ מלהפגין, צריך להראות שאנחנו על המפה ואנחנו נישאר פה עד שנרגיש חלק מהמדינה הזו. אנחנו לא באים להפגין כדי להראות כמה כוח יש לנו, אנחנו באים כדי לדרוש צדק - כי השוטר שעשה את זה נמצא רק במעצר בית". לדבריו, "הם מובילים אותנו למלחמה הזאת. ההיערכות המשטרתית מראה שהם רוצים לפרק ילדים במכות. ככה מצטיידים למלחמה", החווה לעבר השוטרים.

"נשים זקנות נשמו אתמול גז מדמיע", אמרה מסי איינו, בת 22 מקרית ביאליק. "מכוניות נכנסו במפגינים אבל התקשורת רק מראה את האלימות של הצד שלנו. יש בי הרבה זעם, אבל גם אם אזעק אף אחד לא יראה את זה כחיובי כי אתם, התקשורת, מציגים את זה רע, כל המדינה רואה בנו פראים. השוטרים זה אלו שהתחילו עם האלימות. אנחנו מתפוצצים משתיקה ואף אחד לא מקשיב לנו. יש לנו כל כך הרבה מה להגיד אבל זה יעוות".

הפגנה בראשון לציון, היוםצילום: מגד גוזני

איינו היתה בימים האחרונים עם המפגינים בצומת ומול תחנת זבולון, 500 מטר משם.  "הרגשתי שאני במלחמה, והאמת, אני מרחמת על השוטרים כי מרעילים אותם נגדנו. יש נערים שכואב להם והם מראים את זה באלימות. אני לא מצדיקה את זה, אבל אפשר היה לרסן אותם אחרת. הכל התחיל בהם, הם התחילו לירות על הזקנים והילדים". איינו עלתה לישראל בגיל 12, לפני עשור. "אומרים 'טוב למות בעד ארצנו', אבל אנחנו לא מרגישים שווים למות פה. חוויתי אנטישמיות באתיופיה, בארץ שלי אני צריכה להרגיש אותו דבר? אני לא מתקרבנת ואני לא כועסת, אני עצובה".

חנן, בן 38 מקרית מוצקין, בעל תחנת טוטו בצומת סיפר כי הכיר את סולומון טקה. הוא דרש להתראיין. "רק כשורפים צמיגים מעניין אתכם, להעביר מסר לא מעניין? כואב לנו", הוא זעק. "מסיתים נגדנו, כאילו אנחנו חוליגנים ולא מפגינים בצדק. גם מבחינתם כולנו עבריינים ופושעים, כולם אותו דבר, גנבי אופניים ופלאפונים. אבל לשמור על הגבולות? לשם תמיד שולחים אותנו. אנחנו מדלגים מעל הגזענות של היום-יום, זה לא מעניין אתכם".

המתחם המסחרי הסמוך ריק. מעט המכוניות שחונות בחניון העמוס בדרך כלל, שייכות בעיקר לעובדי המקום. אבי, שעבד בחנות הרהיטים באזור, סיפר על מאורעות הימים האחרונים. "ביום הראשון זה היה רגוע, הם הפגינו וקיבלנו את זה באהבה. אבל היתה אתמול חציית גבול. הגבה עכשיו מורמת. אנחנו מבינים ללבם, אבל יש דרכים להפגין. הם פגעו באזרחים תמימים. זה מעציב ומפלג ולא חסרות בעיות במדינה. יש הפגנה ויש אלימות. שישבו לביבי על הראש מבחינתי, אבל אני לא זוכר מהומות כאלה".

(בר פלג)

היחידה למניעת גזענות במשרד המשפטים: תשע החלטות ממשלתיות למניעת גזענות מתוך 52 טרם מומשו

ההפגנות בראשל"צ, היוםצילום: מגד גוזני

תשע החלטות מתוך 52 שנכללו בדו"ח ממשלתי מ-2016 למאבק בגזענות נגד יוצאי אתיופיה טרם יצאו לפועל, ושמונה עדיין לא הושלמו – כך נמסר מהיחידה הממשלתית למאבק בגזענות במשרד המשפטים. הדו"ח גובש על ידי צוות בין-משרדי בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור לאחר מחאת יוצאי אתיופיה נגד אלימות משטרתית לפני ארבע שנים.

לפי נתוני היחידה הממשלתית, משרד החינוך לא העניק למורים השתלמויות נגד גזענות, משרד התרבות לא הקים קרן לאמנים ממוצא אתיופי והמשטרה לא פרסמה דו"ח שנתי על הליכי משמעת נגד שוטרים שנהגו בגזענות. החלטה נוספת שטרם בוצעה, הנמצאת באחריות נציבות שירות המדינה, היא הקמת מאגר של אקדמאים יוצאי אתיופיה למשרות ממשלתיות. משרד החינוך לא מימש גם החלטה לתמרץ יצירה של בני נוער נגד גזענות, ומשרד התקשורת לא הנחה את המועצה לשידורי כבלים ולוויין לתמוך בערוץ או ברצועת שידור שיהוו במה להצגת תכנים טלוויזיוניים העוסקים בחוויות של יוצאי אתיופיה.

נתוני היחידה הממשלתית למאבק בגזענות מצביעים על כך שהחלטות רבות יושמו, ובהן קביעת נוהל הזדהות בפני שוטר, שנועד לצמצם את אכיפת החוק על בסיס אפיון גזעי (פרופיילינג); מתן ייצוג משפטי חינם על ידי הסיוע המשפטי במשרד המשפטים ליוצאי אתיופיה; מינוי ממונים למניעת גזענות במשרדי ממשלה והדרכות שוטרים למניעת גזענות ובקרה; ותרגום לאמהרית של מסמכים לחשודים יוצאי אתיופיה או לבני משפחותיהם. 

משרד החינוך דחה את הטענה שלפיה מסקנות הוועדה אינן מיושמות. "המשרד רואה מאבק בגזענות כמשימה לאומית מהמעלה הראשונה, ופועל בזירות רבות על מנת לעקור מן השורש כל גילוי של גזענות במערכת החינוך", נמסר. לפי המשרד, "במסגרת התוכנית ליצירת אקלים חיובי בבתי הספר, פיתח המשרד תוכניות רבות בנושא. כמו כן, אנו מקיימים השתלמויות העוסקות בניהול שיח חברתי, ערכי ורגשי, בנושאים מורכבים".

(לי ירון)

עשרות בני אדם מפגינים בתל אביב וחוסמים את רחוב בגין

כמה עשרות בני אדם, רובם פעילי שמאל שהגיעו לתמוך ביוצאי אתיופיה, הגיעו להפגין בצומת המחאה המרכזי ליד מגדלי עזריאלי בתל אביב. המפגינים חוסמים את רחוב מנחם בגין. במקום נרשמה נוכחות דלה של בני העדה האתיופית והיערכות מוגברת של שוטרים ואנשי יס"מ.

(יהושע ג'וש בריינר)

מ"מ המפכ"ל הנחה את המשטרה לא לאפשר למפגינים לחסום צירים

מפגין בראשון לציון, היוםצילום: מגד גוזני

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, הנחה את מפקדי המחוזות שלא לאפשר למפגינים לחסום צירים מרכזיים. נכון לשעות אחר הצהריים, למשטרה אין מודיעין לגבי היקף המשתתפים והם מתעקשים למצוא את הגרעין המוביל של המחאה. לפי הנחייתו של כהן, המשטרה כבר מעכשיו פזורה בצמתים שהיו משמעותיים בהפגנות אתמול בנוכחות בולטת, כמו גם כוחות יס"מ. אתמול שולבו אנשי היס"מ רק כעבור שעות אחדות.

(יהושע ג'וש בריינר)

ארדן נפגש עם נציגים מהקהילה האתיופית: "נפעל למנוע את הפגיעה במפגינים צעירים"

מפגינות חוסמות כביש, אתמולצילום: אבישג שאר ישוב

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע כי נפגש עם נציגים מקהילת יוצאי אתיופיה, יחד עם מ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן. ארדן אמר למשתתפים בפגישה כי הוא מתכוון להקים גוף שיפקח על הטיפול המשמעתי בגילויי גזענות של שוטרים.

"אני לא חושב שהמשטרה מושלמת או שמישהו חף מאחריות", אמר ארדן, "לכולנו יש אחריות על חיי אדם, ואחריות לפעול כדי להקטין את הסיכוי שבני נוער וצעירים ייפגעו הערב בעת פינוי הצירים". השר אמר כי יעלה בדיוני הממשלה את הטענות והכאב שהביעו בפניו נציגי הקהילה האתיופית, והבטיח "ללוות את התיקונים שיש לבצע". 

ניצב כהן אמר כי "על כולנו מוטלת החובה להשיב את הסדר על כנו בכדי למנוע פגיעה באזרחים או בשוטרים". "האירועים שהתרחשו אתמול לא יחזרו על עצמם", הבטיח מ"מ מפכ"ל המשטרה, "מחובתנו לקחת אחריות ולמנוע את המשך האלימות".

(יהושע (ג'וש) בריינר)

שבעה מפגינים בפ"ת שוחררו, עורך דינם: "המשטרה פגעה בזכויותיהם"

שבעה מפגינים שנעצרו אתמול במהלך המחאות, שוחררו היום לאחר דיון בעניינם בבית משפט השלום בפתח תקוה. בהמשך ידון בית המשפט בעניינם של ארבעה קטינים, שאף הם נעצרו אתמול.

עו"ד אודי עמר, שייצג את המפגינים מטעם הסנגוריה הציבורית, טען כי המשטרה "פגעה בזכויותיהם ולא אפשרה להם להיוועץ עם עורך דין לפני החקירה". עמר הוסיף כי בית המשפט ביקר את הפגיעה בזכויות וסיפר כי המפגינים הם "צעירים ללא עבר פלילי שמימשו את זכותם למחות על היחס של המשטרה ליוצאי אתיופיה".

(בר פלג)

נתניהו: "לא נקבל ולא נסבול חסימת צירים והפעלת אלימות"

רה"מ נתניהו בביקורו באוגדת עזה, היוםצילום: חיים הורנשטיין

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למחאת יוצאי אתיופיה לאחר שקיים דיון קבינט באוגדת עזה. "העדה הזאת יקרה לנו", אמר, "אבל אנחנו לא מוכנים לקבל ולא נסבול חסימת צירים, הפעלת אלימות ושריפת רכוש. אנחנו מדינת חוק, אנחנו דורשים שכולם יכבדו את החוק".

נתניהו, שיכנס הערב את ועדת השרים לקידום שילובם של יוצאי אתיופיה, אמר כי קיים דיונים על "שיטור יתר, על שינוי הדפוסים של ההתנהגות מול בני העדה האתיופית". הוא טען כי מדובר בנושא "שכבר חל בו שיפור וייתכן שאנחנו צריכים להביא עוד הרבה שיפורים, אבל דבר אחד בטוח - אי אפשר לטפל בזה בחסימת צירים ואי אפשר לטפל בזה באלימות. בדרכים אחרות – כן".

(יניב קובוביץ' ונעה לנדאו)

רוב המפגינים שנעצרו אמש בקריות שוחררו, הוארך מעצר של חשוד בניסיון לדרוס שוטר

המשטרה הודיעה כי 11 מתוך 18 המפגינים שנעצרו אמש במחאה בקריות שוחררו, חלקם בתנאים מגבילים. מעצרו חשוד בניסיון דריסה של שוטר הוארך עד היום ב-20:00.

מפגין נוסף, בן 24 מקרית ביאליק שאינו ממוצא אתיופי, שוחרר בהסכמה, עם מעצר בית לילי של יומיים. הוא נעצר אמש בחצות בצומת קרית אתא כשלטענת המשטרה אחז באבן. (נעה שפיגל)

אביו של סלומון טקה נפגש עם מפקד מחוז חוף

מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב פרץ עמר, הגיע היום לניחום אבלים בביתו של סלומון טקה. אביו של סלומון, דוד טקה, אמר: "את הבן שלי כבר אי אפשר יהיה להחזיר. אנחנו רוצים שיהיה משפט צדק ומערכת חוק הוגנת. הלוואי והבן שלי יהיה האחרון ואף ילד לא ייהרג".

(נעה שפיגל)

אביו של סלומון טקה, אתמול בהלווית בנוצילום: רמי שלוש

ארדן: לא הנחיתי לאפשר חסימת כבישים, הסמכות להפעלת כוח בידי המשטרה

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הבהיר היום כי לא הנחה לאפשר חסימת כבישים וצמתים. ארדן כתב בטוויטר כי "בניגוד לפרסומים שקריים של עיתונאים ופרשנים, שלא מכירים את העובדות וגם לא את החוק, יש להבהיר שלא היתה שום 'מדיניות' מטעמי לאפשר חסימת כבישים וצמתים. הסמכות להחליט מתי להפעיל כח ובאיזה עוצמה היא אך ורק של המפקד המשטרתי, שאחראי אישית על שלום הציבור ובטחונו!".

ארדן הוסיף כי "המשטרה נתקלה אתמול בהיקף מחאה גדול מהצפוי וברמת אלימות חסרת תקדים ולכן נדרש היה לה זמן של שעות כדי לרכז כוחות ואמצעים שיאפשרו את פינוי הצירים במדרג שהחוק מחייב כדי לצמצם פגיעות בנפש. הסבל של הציבור הרחב כואב ומובן וגם אני חוויתי אותו אתמול. אולם אם היו נהרגים מפגינים התוצאה היתה רעה עוד יותר לכולנו".

חסימת כבישים בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

החלו דיוני הארכת מעצר של עצורים מההפגנות אתמול

מעצרו של חשוד בהצתת המכונית בצומת עזריאלי אתמול הוארך עד יום שישי בבית משפט השלום בתל אביב. לפי המשטרה, החשוד הוא בן 27 מנתניה. "מדובר ברכב אשר מוקדם יותר, ניסה לחצות את צומת עזריאלי אולם נרגם באבנים על ידי המפגינים, אשר אף קפצו על הרכב וסיכנו את חיי הנהג ואת יתר משתמשי הדרך", מסרה המשטרה.

לפי ההודעה, "נהג הרכב חולץ בשלום על ידי קצין משטרה ובלשית אשר במהלך החילוץ הותקפו על ידי המפגינים גם באמצעות גז מדמיע, כתוצאה מכך האזרח והשוטרים נפצעו ופונו לקבלת טיפול רפואי".

בשעה זו מובאים לדיוני הארכת מעצר עצורים נוספים מההפגנות אתמול, בהם 20 בבית המשפט קריות ותשעה בבית המשפט בחדרה.

(בר פלג, יהושע ג'וש בריינר ונעה שפיגל)

המשטרה: לא נאפשר את המשך חסימת צירי תנועה מרכזיים

המשטרה הודיעה הבוקר שלא תאפשר חסימת צירים מרכזיים בארץ. לפי הודעת המשטרה, "חסימות צירי תנועה הינם מעשה אסור על פי חוק וגורמים לפגיעה בציבור רב של נהגים. לצד הכלה ואיפוק משטרתי רב כלפי מפגינים מתוך ניסיון לאפשר להם לבטא את מחאתם, משטרת ישראל לא תאפשר את המשך החסימות של צירי תנועה מרכזיים ברחבי הארץ באופן שיוביל לפגיעה כה משמעותית באזרחי ישראל בכלל ובמשתמשי הדרך בפרט". המשטרה לא יודעת להעריך אם ההפגנות היום יהיו בהיקף דומה לאתמול, כאשר אתמול היא הופתעה ממספר המפגינים הרב.

בהודעות שמופצות ברשתות החברתיות נכתב כי הפגנות מתוכננות היום בצומת גהה בפתח תקוה, בתחנת המשטרה בראש העין, בצומת עזריאלי בתל אביב, בכביש החוף באזור נתניה, באשקלון מול היכל הספורט העירוני, בירושלים, בצומת הנגב בבאר שבע, בצומת קסטינה בקרית מלאכי, בכיכר העצמאות בעפולה, בצומת "ביג" אשדוד, בבית שמש, בכביש 431 בראשון לציון ובצומת פלוגות שבאזור קרית גת. עם זאת, לא ברור מי עומד מאחורי ההודעות המופצות.

(יהושע (ג'וש) בריינר)

המשטרה: 136 נעצרו בחשד לתקיפת שוטרים, ונדליזם והפרה בוטה של הסדר הציבורי

המשטרה מסרה הבוקר כי 136 מפגינים נעצרו עד כה במחאת יוצאי אתיופיה, בחשד לתקיפות שוטרים, ונדליזם והפרה בוטה של הסדר הציבורי. "במהלך הלילה המשיכו מחאות אלימות על ידי אלפי מתפרעים במוקדים רבים ברחבי הארץ מצפון ועד דרום, בצמתים, כבישים ראשיים, בתוך הערים ומול תחנות המשטרה", נכתב בהודעת המשטרה. עוד נמסר כי 111 שוטרים נפגעו כתוצאה מתקיפות, זריקות אבנים, וידוי חפצים ובקבוקי תבערה, רובם טופלו בשטח. 

רכב עולה באש ליד מגדלי עזריאלי, אמש בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

לדברי המשטרה "ביומיים האחרונים אנו עדים למעשי אלימות קשים מאוד מצד המפגינים, פגיעה בסמלי שלטון, ונדליזם, הצתות, ידויי בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים לעבר הכוחות". עוד נכתב כי "במשך שעות ארוכות, משטרת ישראל איפשרה למפגינים את חופש המחאה והביטוי במספר רב של מוקדים ברחבי הארץ, תוך הכלה וגילוי איפוק רב מצדם של השוטרים". 

מהמשטרה נמסר כי "נפעל בתקיפות להפסיק את האלימות תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו". 

ארדן: אם נראה אלימות כזאת היום, השוטרים ייאלצו להגן על עצמם

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס הבוקר למחאות האלימות אמש ברחבי הארץ ואמר כי "היום זה לא יקרה". בראיון לבוקר טוב ישראל בגלי צה"ל הוסיף ארדן כי "אני מבין את הצער הרב והסבל שסבלו עשרות אלפי אנשים, אבל המשטרה חייבת לפעול באופן הדרגתי. היום זה לא יקרה, המשטרה עשתה את הצעדים הנדרשים, בנתה בהדרגתיות את הכוח ואת היכולת שלה להתמודד עם היקף כזה של מחאה, אבל היום אם נראה רמת אלימות כזו למשטרה לא תהיה ברירה אלא להשתמש בכל האמצעים לפיזור הפגנות שיש לה". 

לדבריו, "כאשר מגיעים בני נוער וצעירים משולהבים שמסיתים אותם ברשתות החברתיות וחלק מהם נוקטים דברים מזעזעים שלא נראו פה מעולם – השלכה של בקבוק תבערה כדי לשרוף תחנת משטרה, השלכת אבנים לעבר תחנת משטרה, אתמול בלילה גם נכנס מודיעין של כוונת ירי לעבר שוטרים, השוטרים ייאלצו להגן על עצמם. המצב אתמול היה נראה לא טוב ואזרחים רבים סבלו, אבל צריך לזכור שהצלחנו לסיים את יום האתמול בלי שאף אחד מהמפגינים הללו נפגע בנפש ואני חושב שזו התוצאה העדיפה עדיין".

חסימת כבישים בהפגנה בנתניה, אמש צילום: אבישג שאר ישוב

ארדן התייחס גם לירי בסלומון טקה ואמר "אני רוצה להביע שוב את צערי הרב ואת הכאב העצום של כולנו על האירוע הנורא בו סלומון טקה איבד את חייו, אבל אני רוצה להדגיש, האירוע הזה לא מייצג את התהליכים שמשטרת ישראל עוברת בשנים האחרונות. יש מלחמה בשיטור היתר, תופעה שהייתה ואולי עודנה קיימת במשטרה. ראשי העמותות והקייסים מודעים לתהליכים הלא פשוטים שמשטרת ישראל עוברת ואני מקווה שהאירוע הטראגי הזה ייחקר כמה שיותר מהר. אי אפשר לומר כל הזמן שיש לנו אמון במערכת המשפט, אבל להגיד שאנחנו לא מקבלים את תוצאות החקירה של מח"ש. כשנגיע למצב שבו יש אלימות כזו ברחובות וגורמי משפט כמו הפרקליטות – אין אמון בתוצאות החקירה שלהם, זה דבר שיכול להוביל לאנרכיה". 

מד"א: 83 נפצעו במחאות אמש, בהם 47 שוטרים ו-26 מפגינים

מגן דוד אדום מסר הבוקר כי 83 בני אדם נפצעו במחאות אמש, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים, תשעה עוברי אורח וכבאי אחד. לפי ההודעה, חמישה נפצעו בינוני והיתר במצב קל. עוד נמסר שבמהלך ההפגנות ניזוקו שישה אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ של מד"א מיידוי אבנים, וכן ארבעה אופנועי חירום של מד"א.

מחאת יוצאי אתיופיה בעפולה, אתמול צילום: גיל אליהו

נתניהו למפגינים: הפסיקו את חסימות הצירים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קרא אמש למפגינים להפסיק את חסימת הכבישים המרכזיים: "אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים", כתב, "אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק". רה"מ הוסיף: "כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סלומון טקה. אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מלים בעלמא". 

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס למחאה אתמול וכתב בטוויטר: "אני קורא לכולנו, בתוך השבר, לשמור על האיפוק והמתינות. הזעם, אסור לו שיבוא לידי ביטוי באלימות. קומץ המוחים שבחר באלימות - איננו פני המחאה, ואסור שיהיה פני המחאה המובנת לכולנו מאוד. בואו נשב יחד עם כל הגופים האחראים לשלום אזרחי ישראל. רק כך, בשיח פתוח ונוקב ככל שיהיה, נגיע לשינוי".

רוב מוקדי המחאה פונו לפנות בוקר

הפגנות יוצאי אתיופיה במחאה על הרג סלומון טקה התרחבו אתמול והפכו אלימות בכמה מוקדים, לפחות 60 מפגינים נעצרו ועשרות נפצעו בעימותים עם המשטרה. המשטרה הודיעה אמש שתפזר את המפגינים בכוח כדי "להפסיק את האלימות", והוסיפה שכ-50 שוטרים נפצעו בהפגנות. בחלק מהמוקדים הגיבו השוטרים בירי רימוני הלם ובריסוס גז מדמיע. צמתים מרכזיים בארץ נחסמו למשך שעות ארוכות, והמפגינים הציתו כלי רכב, פחי אשפה וצמיגים. לקראת השעה אחת פיזרו כוחות המשטרה את רוב המפגינים שחסמו צמתים וכבישים מרכזיים ברחבי הארץ. 

אתמול הובא למנוחות טקה, בן 18 שנורה למוות מידי שוטר שלשום בקרית חיים. "הקהילה האתיופית לא עלתה לישראל כדי שירצחו את ילדינו", אמר בהלוויה אסף גבאנה, חבר המשפחה. אביו של סלומון, דוד טקה, אמר כי משפחתו דורשת צדק, ומותחת ביקורת על שחרור השוטר למעצר בית. גורמים המעורבים בחקירה אמרו כי ממצאי נתיחת גופתו של טקה לא מספקים תשובה חד־משמעית לגבי האופן שבו נהרג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ