כביש אחד: מסע מצולם בעקבות ישראל

במשך חמישה ימים חציתי את המדינה, מאילת ועד החרמון, חמוש במצלמה אנלוגית, בחיפוש אקראי אחר היום-יום הישראלי. נופים שצילמתי בעבר נראו לפתע אחרת. אנשים שפגשתי, מאושרים ומאושרים פחות, הזכירו לי כולם את הקסם שבישראליות. התוצאה לפניכם

מסע מצולם
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק
דניאל צ'צ'יק

״הבטיחו חול צהוב וגלים וארץ חמה וכולם אחים״, עמיר לב

חציתי את ישראל מדרום לצפון בחמישה ימים. מסע של חום, נוסטלגיה וחיפוש. לא תמיד היה לי ברור מה אני מחפש, אך לא היה קשה לזהות את הרצוי בשטח. חיפשתי את הדבק של עטיפת הארטיק, את הימים היחפים, הילדות. את היופי והמורכבות של המדינה שאני מאוד אוהב. מאילת עד החרמון, ובחזרה למרכז דרך ראש הנקרה וחיפה.

בניגוד לצילום העיתונאי הקלאסי, שבו צלם נשלח לאירוע שקרה או שיקרה; חיפשתי אחר האירוע היום יומי שלעתים חשוב לא פחות מהכותרת הראשית, מסע שנותן מקום לאקראיות של החיים.

זאת תקופה הפכפכה: יום השואה, יום הזיכרון…זמן להביט אחורה, אך גם זמן למבט קדימה. ימים שבהם האור קשה ושורף, מלווים בימים עם רוח קרירה ואור ומלטף. הימים חמים ברובם והם רק יילכו ויתחממו, המים בים עדיין קרירים … וישראל כאן.

שוחחתי עם רבים. חלקם מאושרים מהמצב, אחרים פחות. כולם קיבלו אותי בצורה אוהבת, הציעו לאכול, לשבת לדבר קצת…כולם היו סקרנים לגבי מטרת התמונות. אחת משיחותי המעניינות היתה עם ילד בן 11.5, זוהר, שפגשתי ביחד עם אביו שי באזור נחל אלכסנדר. "תגיד זוהר, מה הדבר האהוב עלייך במדינה?", שאלתי. "לא יודע", ענה. "טוב, אז מה אתה לא אוהב כאן?" זוהר: "לא יודע... אבל אגיד לך מה, אני חי את החיים שלי ולא את החיים של המדינה".

באזור נהריה פגשתי את אנה מושקין שסיפקה לי עוד סרט צילום ביום של מצוקה. השיחה עמה גלשה לעבר: "אריק אינשטיין תמיד מזכיר לי דברים שאליהם אני מתגעגעת, הוא מסמן עידן שתם, היתה פה פשטות וצנעה - זאת כבר מדינה אחרת".

לפעמים שעות באוטו ולא קורה הרבה, רק הכביש מתפתל לפני, מזכיר לי את הגאות והשפל של המדינה ושל החיים…עליות ואז ירידות ואחר כך מישורים…שוב ושוב. האור משתנה, נופים שכבר ראיתי וצילמתי כמה פעמים פתאום נראים אחרת. הפעם, עם מצלמה אנאלוגית ופילם צבע, שיטוט אקראי או כתוב מראש, המסלול לא יודע אך מרגיש מתוכנן, והדרך ממשיכה…מי יודע לאן… במעבר על החומרים אני מרגיש שזה היה מסע בהשראת אלבום המשפחה, כשצבעי הצילום היו פחות רוויים, ולפחות לפי זכרוני המציאות גם כן. הצבעים הרגישו, לפחות עבורי, יותר אמיתיים.

דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג צילום של "הארץ".  עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל.

ערב בטיילת אילת. שקט ביחס לכמות האנשים והרוח החמה מהים
ליד הגשר שמשמש כמקפצה לנערים - במיוחד כששיכורים
טעות ביציאה באילת
באחת הפניות מכביש 90
הכניסה לפארק תמנע יפה לא פחות מהפארק עצמו
חיות במראה קרובות ממנה שהם נראות
תיירים במצפה רמון
מבט דרומה מעין גדי
מתרחצים במעיינות החמים במצוקי דרגות
על החוף במצוקי דרגות
חמורים ליד קליה
גול ליד כביש 1
שורשים
רחוב המסגר
משנים את פני תל אביב
ילדים משחקים כדורגל לקראת ערב ליד מסגד סידנא עלי
שי עם בנו זוהר שאמר: "אני חי את החיים שלי ולא את החיים של המדינה"
גדס"ר נח"ל באימון, בצמוד לנחל אלכסנדר
בחולות ליד חדרה
בחיבור בין כביש החוף לחדרה
מפגש בתחנת אוטובוס
גידולים חקלאיים בדרך לבית שאן
בדרכים
ולדמיר ואירנה נסטרוב בביקורם השלישי בישראל
סלפי סחנה
בצדה המערבי של הכנרת
מסע המצולם
מסע מצולם
מסע מצולם
מסע מצולם
מסע מצולם
מבט לחרמון ממסעדה
מסע מצולם
מסע מצולם
מסע מצולם
על גבול לבנון
מסע מצולם
הפסקת צהריים ליד ראש הנקרה
בין שברי הגלים
מסע מצולם
מסע מצולם
מסע מצולם
שרידי הלונה פארק בטיילת אילת