שירלי סיידלר
כתבת "הארץ" בדרום

אחרי חמישה ימים בהם הפגין ראש העיר שדרות נגד קיצוץ בתקציב העירייה, קיפל דוד בוסקילה את אוהל המחאה שהוקם מול משרד ראש הממשלה בירושלים וחזר לעירו, עם השגת הסדר עם נציגי משרד הפנים כי יבוטל הקיצוץ שתוכנן.

ביום רביעי, ערב החג, הקים בוסקילה את אוהל המחאה והחל להפגין בגפו נגד הקיצוץ העתידי. לדבריו, משרד האוצר תכנן לקצץ כחמישה מיליון שקלים בתחום הספורט, התרבות וניקיון העיר.

“זה היה מאבק עקרוני על העובדה ששדרות ראויה לספורט, תרבות ונקיון, והיעדים הושגו במלואם”, אמר אתמול בוסקילה. לדבריו, “קיבלנו את ההכרה שאי אפשר לעשות איפה ואיפה בין תושבים”.

אך למרות ההישג, לא כולם בשדרות הביעו התפעלות ממפגן המחאה של ראש העיר, בייחוד כשהדבר נעשה פחות מחודשיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות. "עצוב לי לראות כותרות על קריסתה של שדרות”, אמר אתמול ל”הארץ” תושב שדרות ופעיל פוליטי בעיר. לדבריו, עם זאת, המצוקה הכלכלית בעיר קיימת כבר שנים רבות.

ראש העיר שדרות בוסקילה בי-ם, אתמולצילום: דוברות עיריית שדרות

''האמת שונה לחלוטין ממצג השווא שבוסקילה מנסה לצייר”, אמר. לדבריו, “בוסקילה ניהל את הקופה הציבורית של שדרות, ואת העירייה בכלל, באופן שלומיאלי והעמיק את הגירעון של העירייה. עתה, משהכניס את העירייה ואת עצמו למשבר גדול, במקום להסתכל במראה הוא בוחר להאשים את כל העולם חוץ מעצמו. מעל הכול, הוא מנסה לגרוף רווח פוליטי כאילו היה רובין הוד של שדרות”.

גם תושבים אחרים טוענים כי הליקויים בעיר קיימים כבר תקופה ארוכה, למשל בתחום התברואה, התרבות והספורט. באחרונה, למשל, קבוצת הכדורגל העירונית הפסיקה לפעול אחרי שמזה כשנה לא הועבר לשחקנים תקציב.

לדברי זהבית ביטון, תושבת העיר, “אוהל המחאה הוא צעד פוליטי ערב הבחירות, בייחוד אחרי שבוסקילה לא נבחר כנציג מפלגת הליכוד אלא אלון דוידי”.

בתגובה לטענות אמר בוסקילה כי “מי שנלחם על עתיד העיר הוא מי שצריך להיות ראש עיר”. לדבריו, “מועמדים אחרים הרואים במאבק זה ספין בחירות לא ראויים להיות יותר מאשר פוליטיקאים, כאלה שמסתכלים על כיסא ראש העיר ולא על השאר. אם אנשים שרוצים לנהל את שדרות לא חושבים שיש טעם להיאבק עליה, אני לא חושב שהם ראויים לנהל את העיר”.

זו לא הפעם הראשונה שבוסקילה יצא בגפו להפגין נגד מדיניות ממשלתית. בסוף אוקטובר הוא פתח בשביתת רעב במחאה על קיצוץ התקציב והמצוקה הכספית של העירייה. לאחר ארבעה ימים הוא התמוטט ונזקק לטיפול רפואי, ולמחרת, לאחר פגישה בין שר האוצר דאז יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי, הובטחה העברת תקציב של 22 מיליון שקל.

גורמים באוצר אישרו כי באוקטובר 2012 אכן נחתם מתווה לפתרון כלכלי לשדרות על סך 22 מיליון שקלים. 12 מיליון הועברו, ועשרה מיליון נוספים היו אמורים להיות מועברים אך העירייה לא עמדה בתוכנית ההבראה, ולכן הכסף לא הועבר.

בחצי השנה האחרונה כ-280 עובדי העירייה עדים להלנת שכרם, שמשולם באיחור של ימים עד שבועות. השיא היה כשבחודש שעבר כלל לא שולמה משכורתם, וועד העובדים השבית את שירותי העירייה לכמה ימים.

החודש קיבלו העובדים מחצית מדמי ההבראה ומחצית מדמי הביגוד שמגיעים להם לפי חוק, אך הם אינם יודעים מתי יקבלו את משכורת חודש אוגוסט, אם בכלל.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "במטרה לחזק את העיר שדרות מבחינת התנהלותה ומצבה התקציבי, גובשה לה תוכנית הבראה. עיריית שדרות לא עמדה ביעדי תוכנית ההבראה עליה חתמה והגירעון של העיר גדל והוא עומד, נכון לעכשיו, על 110 מיליון שקלים. למרות זאת ולפנים משורת הדין, במטרה למנוע פגיעה בתושבים ולאפשר המשך אספקת שירותים ותשלום משכורות לעובדים ולספקים, משרדי הפנים והאוצר, נערכו לתכנית חירום לסיוע תקציבי לעיר שדרות ובמסגרת זאת העבירו לה תקציבים נוספים. 

הטענות על קיצוץ בתקציב המדינה המועבר לרשות אינן נכונות. ההיפך הוא הנכון: מדי שנה הועברו עשרות מיליוני שקלים לרשות, בשנה שעברה הועברו 10 מיליון שקלים נוספים כמענק והשנה הועברו בנוסף ל-44 מיליון שקלים, 15 מיליון שקלים כמלוות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ