ועדת הבחירות קבעה: לעובדי רשות מקומית אסור לתלות שלטי בחירות בבית

ההחלטה הגיעה בעקבות פניה של רשימה ברמת השרון - שטענה כי ראש העיר "משתמש בעובדים". יו"ר הוועדה: "פגיעה בניטרליות ההכרחית של עובד ציבור"

אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, קבע שלשום (ראשון) כי לעובדי אסור לתלות שלטי בחירות על בתיהם.

הוועדה נדרשה לנושא בעקבות פנייתה של רשימת "מהפך ברמה בראשות נורית אבנר", המתמודדת בבחירות המקומיות . הרשימה טענה כי ראש העירייה, יצחק רוכברגר, "משתמש בעובדים של גופים הקשורים לעירייה לשם תליית שלטים על בתיהם". להוכחת הטענה צורפו לפנייה צילומים של שלטי תעמולה שנתלו, לדבריהם, על בתים של עובדים בעירייה ואנשים הקשורים אליה.

החוק אומנם אוסר על עובדי רשויות מקומיות לקחת חלק בתעמולת בחירות, אולם ראש העירייה רוכברגר טען כי "שלושת העובדים שהעותרת צירפה תמונות של שלטי תעמולה על בתיהם אינם עומדים בגדר סעיף 75 לחוק הרשויות המקומיות (האוסר השתתפות העובדים בתעמולת בחירות, א"א), ולפיכך האיסורים אינם חלים עליהם". הוא הוסיף כי בחלק מן המקרים, "השלטים נתלו לא על ידי עובד הציבור אלא על ידי קרוב משפחה אחר שאינו עובד ציבור".

תעמולת בחירות באופקים, בחודש יוליצילום: אליהו הרשקוביץ

השופט ג'ובראן דחה את טענותיו של רוכברגר, וקבע כי "שלט בחירות המוצב על גבי ביתו של עובד ציבור, וודאי שמהווה הטפה ישירה למען מפלגה או מועמד, וודאי שהיא נחזית לתושב סביר כפגיעה בניטרליות ההכרחית של עובד ציבור באשר הוא". יו"ר ועדת הבחירות הוסיף: "יש לדחות גם את הטענה לעניין העובדה שתליית השלטים מותרת משום שנעשתה על ידי קרוב משפחה של עובדי הציבור. שלט המוצב על גבי בית, ניתן להניח כי הוצב בידיעתו, או לכל הפחות ללא התנגדותו, של בעלי הבית".

לדברי עו"ד אבינועם מגן, העוסק בדיני בחירות, "עד היום לא היתה החלטה חד־משמעית בנושא שלטי בחירות על גבי בתיהם של עובדי רשויות מקומיות, וכעת ההחלטה הסירה את הערפל בעניין. מעתה ברור כי הדבר אסור ויש לפעול בהתאם". מגן הוסיף כי "החלטה זו מיטיבה לא רק עם הציבור אלא גם עם העובדים אשר במקרים רבים מוצאים את עצמם תחת לחץ לתלות שלטים. יש לזכור כי איסור זה הוא תוספת לאיסור על עובדי הרשות המקומית לקיים חוגי בית, להשפיע על בוחרים או לפעול למען מועמד זה או אחר - מה שכבר אמור להיות מובן מאליו".

יגאל בוזגלו, חבר מועצת העיר שמתמודד בימים אלה על ראשות העיר, מתח ביקורת על ההחלטה הטרייה. "אין הצדקה למנוע הבעת דעה מעובד עירייה, ועל אחת כמה וכמה מבני ביתו. זו זכות בסיסית”, אמר. “מעבר לכך, אני חושב שמי שתולה שלט עושה זאת בלב שלם ולא בשל לחץ המופעל עליו". לדעת בוזגלו "יש להחיל את האיסור רק על עובדים בכירים, דוגמת מנהלי אגפים שתחתם יש עובדים רבים המושפעים מעמדת המעסיק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ