למפלגה דרוש ראש עיר; אידיאולוגיה - לא חובה

בהיעדר הבדלים מובהקים בין ימין לשמאל, מעמדן של המפלגות הגדולות ברשויות המקומיות נשחק. את השיוך הרעיוני החליפה אסטרטגיה כלכלית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

גסוב חסון מדלית אל כרמל מתכונן כבר תקופה ארוכה להתמודדות על ראשות המועצה המקומית. לאחרונה הצליח המועמד הדרוזי לזכות בתמיכה יוצאת דופן, כאשר דווקא חברי סיעת "הבית היהודי" החליטו להריץ את רשימתו במסגרת הבחירות המוניציפליות. בתקשורת המקומית הסבירו שהחבירה תאפשר לחסון לגייס סיוע ומשאבים לכפר, מאחר שהבית היהודי חולש על משרדי הכלכלה, השיכון והגמלאים. במקביל פורסמה תמונה שלו מחבק את יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, בכנס בחירות.

ההשקעה בדלית אל כרמל היא רק דוגמה אחת למירוץ האינטנסיבי שמנהלת הבית היהודי בזירה המקומית. המפלגה מתכוונת להכפיל את כוחה בבחירות בעוד כחודש ולהציב מספר שיא של כ-150 חברי מועצות מטעמה. השבוע הכריזה המפלגה כי היא מריצה רשימות ב-85 רשויות מקומיות, לעומת 48 הרשויות בהן מכהנים נציגים מטעמה כיום.

המפלגות המרכזיות בכנסת התגאו השבוע בעשרות רשימות שיתמודדו מטעמן בבחירות המוניציפיליות הקרובות. בחלק המקרים מדובר ברשימות מקומיות, שאינן נקראות על שם מפלגת האם וחברים בהן גם נציגים ממפלגות יריבות. "השלטון המקומי הפך בשנים האחרונות לסמל לשחיתות, למינויי מקורבים ולניהול תקציבי כושל. מעט מאוד אנשים עם ראש בריא רוצים להכנס למיטה החולה הזאת וללכלך את שמם וכישוריהם", הסביר השבוע אחד מחברי הכנסת, שבחר לא להתמודד בבחירות המוניציפליות. לדבריו, "אסור לשכוח גם שבסוף היום ראש העיר אחראי לביוב ולאשפה, לא בדיוק השאיפה המרכזית של כל מועמד פוטנציאלי".

למרות זאת, חברי הכנסת מנהלים כבר שבועות ארוכים מירוץ עכברים מכנס בחירות אחד למשנהו והמפלגות השונות משקיעות תקציבי עתק בקידום הרשימות השונות. בישראל ביתנו רואים בבחירות המקומיות נכס אסטרטגי חשוב למפלגה. לדברי סגנית השר פאינה קירשנבאום, "יש למעורבות שלנו בבחירות המקומיות מטרה משמעותית: הכרת תודה למתמודדים על העבודה שהם עושים עבורנו בבחירות המרכזיות. כמו שהם יודעים שבבחירות המוניציפליות יש להם כתובת ותמיכה, כך אני יודעת שבבחירות המרכזיות אני רק מרימה את השלטר וכל הצבא הזה ערוך ומוכן לעבודה".

קירשנבאום, המשמשת גם כמזכ"ל ישראל ביתנו, חולשת על המנגנון המונציפלי ביד רמה. "כרגיל אנחנו עובדים מאוד מסודר. יש לי מטה שהוא כמעט העתק מדויק של המטה שהפעלנו בבחירות הכלליות”, היא מספרת. ישראל ביתנו מריצה עשרה מועמדים מטעמה לתפקידי ראש רשות, 49 רשימות יתמודדו בבחירות המקומיות תחת שם המפלגה ועוד כמה רשימות מקומיות אחרות יזכו לתמיכתה.

היחלשות הגושים הגדולים בפוליטיקה הארצית באה לידי ביטוי בולט בזירה המוניציפלית. בהיעדר הבדלים אידיאולוגיים מובהקים בין ימין לשמאל, חלה שחיקה מתמדת במעמדן של המפלגות הגדולות ברשויות המקומיות. אלו גם מיעטו לגבש לעצמן סדר יום מוניציפלי מחייב, ורשימות מקומיות וסקטוריאליות תפסו את מקומן ומילאו צורך זה. עדות לחוסר הנאמנות של הרשימות המקומיות למפלגות האם הפוליטיות ניתן למצוא ב"עריקתם" של עשרות ראשי רשויות מהליכוד והעבודה לקדימה ב–2005.

בליכוד נהנים היום – במידה רבה – מאחיזתם בברזי התקציב. "משרד הפנים, האחראי על השלטון המקומי, נמצא היום בידיים של הליכוד. לא מעט ראשי רשויות החליטו להתמודד בתמיכת הליכוד כי זאת מפלגת השלטון וגם כי העריכו שכך יצליחו לגייס בקלות רבה יותר את שר הפנים לטובת קידום עניניהם", אמר בכיר בליכוד. כך או אחרת, מפלגת השלטון בישראל לא הצליחה להציג מועמדים לראשות הערים הגדולות בישראל: לא בתל אביב, לא בחיפה, לא בבאר שבע וגם לא בראשון לציון. בירושלים מתמודד, אמנם, משה ליאון מול ניר ברקת, אבל בליכוד הבהירו שאינם רואים בו מעומד מטעמם. "ליאון הוא איש ראוי, אבל לכולם ברור שמדובר באיש של ישראל ביתנו – לא של הליכוד", אמר גורם במפלגה.

פחות ופחות דמויות מפתח מהמפלגות המכהנות בכנסת בוחרות לנסות את מזלן בזירה המקומית. בבחירות הנוכחיות מתמודדים רק חברי הכנסת ניצן הורוביץ ממר"צ על ראשות העיר תל אביב וח"כ חנין זועבי מבל"ד על ראשות נצרת. בבחירות הקודמות היו אלה דב חנין ומאיר פרוש שניסו וכשלו. פרלמנטרים בולטים לא עוזבים היום את הכנסת לטובת העירייה, כפי שעשו אהוד אולמרט, רוני מילוא ואביגדור קהלני. גם

גנרלים בכירים בדימוס לא ממהרים להסתער על תפקידים בזירה המקומית, כפי שעשו בזמנו האלוף עמרם מצנע, רון חולדאי, ישראל סדן ויעקב טרנר.

לעומתם, כמה חברי כנסת שלא הצליחו להבחר לכנסת הנוכחית, החליטו לנסות את מזלם דווקא בזירה המוניציפלית. כך, זאב בילסקי ינסה לכבוש מחדש את הכסא ברעננה, כרמל שאמה מבקש להבחר לראשות העיר רמת גן, ליה שמטוב מישראל ביתנו מתמודדת על ראשות נצרת עלית ואילו ציון פיניאן מהליכוד מתמודד על ראשות עיירית טבריה.

לדברי קירשנבאום, היקף תקציב הבחירות המקומיות של מפלגתה גדול מהתקציב שהשקיעה בבחירות הארציות. להערכתה, לפחות עשרת אלפים איש נוטלים חלק בקידום רשימות המפלגה בישובים השונים. "זה באמת פרוייקט מאוד גדול. זה עולה המון כסף. הכל מתנהל בליווי משפטי צמוד. אני מאוד מקווה שאנחנו באמת נחזיר את ההשקעה בקבלת המנדטים. את רוב המימון אני נותנת ביחס לציפיה לכמות המנדטים. אם זה יהיה תואם, ההפסד לא יהיה גדול. היום המערכת הבנקאית לא מוכנה לתת הלוואות למפלגות כך שרוב הכסף מגיע מתקציבי מימון הבחירות שאנחנו מקבלים. זה מדיר שינה מעיני. אני חייבת לסיים את כל ההתחיבויות הכספיות עוד לפני הבחירות לכנסת הבאה”. החשש של קירשנבאום מוצדק. מפלגת קדימה השקיעה ב-2008 תקציבי עתק בקידום רשימות מטעמה כדי "להשתלט" על השלטון המקומי. זה נגמר

בהישג מוניציפלי יחסי, אך גם בכשלון כלכלי צורב: ממפלגה בעלת עודפים בתזרים המזומנים, צבר חשבונה גרעון עתק של כ-35 מיליוני שקלים שמחציתו היא תוצאה ישירה של מערכת הבחירות המקומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ