כרמל שאמה מתמרן בין עסקי הנדל"ן להתמודדות על ראשות רמת גן

לאחר ש"הארץ" פנה אל שאמה-הכהן בשאלה על היקף נכסיו בעיר שעל הנהגתה הוא מתמודד, פרסם המועמד את רשימת הנכסים בפייסבוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כרמל שאמה־הכהן, המועמד לראשות עיריית רמת גן, מחזיק בזכויות ל-6 דירות המיועדות לפינוי בינוי בשכונת רמת השקמה, וזאת בנוסף לשטח מסחרי של 2,600 מ"ר שאביו רכש בשנת 2009 ברמת השקמה. כך פירסם שאמה בפייסבוק, לאחר ש"הארץ" פנה אליו בשאלות על היקף נכסיו.

שאמה־הכהן הוא בהשכלתו עורך דין ושמאי מקרקעין. הוא חצי מהבעלים של חברת טנריק השקעות, הפועלת בתחום הנדל"ן. קודם לכהונתו בכנסת הקודמת, היה חבר מועצת העיר רמת גן. הוא היה מבקר חריף של ראש העיר הנוכחי צבי בר, והאשים אותו פעם אחר פעם בקשר עם קבלנים. עם זאת, לאחרונה עשה סולחה עם בר. אביו, פנחס, הוא איש עסקים מוכר ברמת גן. מאז שנודע כי לא יכנס לכנסת הנוכחית, שאמה־הכהן הודיע כי ירוץ לראשות עיריית רמת גן. מולו מתמודד המנהל לשעבר של בליך, ישראל זינגר.

לידי "הארץ" הגיעו מסמכים רבים שלימדו כי שאמה־הכהן הוא בעל אינטרסים נדל"ניים בעיר. בשנים האחרונות הוא ומשפחתו רכשו נכסים בשכונת רמת השקמה, שבה שוכנו בשנות החמישים עולים לאחר שהותם במעברות. בשנים האחרונות השכונה עוברת שינוי נדל”ני. בשל מיקומה היוקרתי - סמוך לפארק הלאומי - היא מושכת השקעות נדל"ן רבות בשיטת פינוי־בינוי. חלק מהפרויקטים בוצעו, חלק נמצאים בתהליכי משא ומתן מול דיירים קיימים וחלק בשלבי רישוי ותכנון. לפי השיטה, כל דייר בנכס הישן יקבל דירה בבניינים שיקומו. כך יוצא שאדם שמתגורר בדירה קטנה של 50 מ"ר, יוכל לקבל תמורתה דירה מרווחת של יותר ממאה מ"ר עם נוף לפארק, ששוויה מוערך בשני מיליון שקלים.

מתוך חשבון הפייסבוק של שאמה-הכהן

ביום שישי האחרון פנה "הארץ" לשאמה־הכהן בשאלות אודות נכסיו. שאמה־הכהן ביקש להיפגש ולהסביר כי אין בכך פסול. הערב פירסם שאמה־הכהן בעצמו את רשימת נכסיו. בעמוד הפייסבוק שלו הוא כתב "היסוד הראשון מארבעת יסודות השינוי בהתנהלות העירייה שאני מאמין הוא שקיפות מרבית. בבחינת נאה דורש נאה מקיים ועל אף שהחוק לא דורש זאת, להלן פירוט הנכסים שלי או למי מקרובי משפחתי", כתב. מלבד הדירה בת ה–360 מ"ר בה הוריו מתגוררים ברמת אפעל, בבעלות חברת טנריק חמש דירות 40 מ"ר ברמת השקמה, שני חצאים של דירות בנות 50 מ"ר, דירה בת 80 מ"ר, דירה בת 50 מ"ר ועוד דירה בת 40 מ"ר.

שאמה־הכהן מציין כי לכל הדירות פונטציאל כזה או אחר לפינוי בינוי או תמ"א 38. "מיד עם בחירתי יפורסמו באתר העירייה על הפרטים על הנכסים לעיל וכן כל בקשה שהוגשה בעניינים או על צד ג'".

כמו כן, בבעלות אביו של שאמה־הכהן מרכז מסחרי ברמת השקמה בגודל של 2,600 מ"ר. את המקום הוא רכש בשנת 2009. זוהי הקומה התחתונה בבניין ברחוב מלכי צדק 25. הבניין נבנה בשלהי שנות התשעים, אך נתגלו בו ליקויי בנייה. בבניין הייתה בעיית רטיבות, שיכלה לפגוע בבטון. כעת הנכס הפך לאטרקטיבי לנוכח הגירה של אוכלוסיה חזקה לשכונה. כדי לפתוח את המקום, צריך פנחס שאמה לעמוד בתנאים שתציב העירייה לקבלת טופס 4 במקום, עירייה שבעוד חודש, סיכוים גבוהים שבנו יעמוד בראשותה.

מטעמו של כרמל שאמה הכהן נמסר בתגובה: "לזיקה האישית לנכסים של מועמד לראשות עיר אין רלוונטיות לתפקודו או לאינטרס הציבורי, כל עוד הזיקה רשומה ואינה מוסתרת. מייקל בלומברג ראש עיריית ניו יורק מחזיק אלפי נכסים בעיר והוא ראש עיר מצויין בעוד כל החקירות וכתבי האישום בארץ כנגד ראשי ערים אינם סביב נכסים שבבעלותם. הציבור צריך לבחון ולבחור ראש עיר ישר, שדרכו עד היום מעידה על כך במקרה של כרמל שאמה הכהן הדבר חד וברור כמי שנשא את דגל המאבק וחשיפת השחיתות בעיריית רמת גן וכן את המאבק בטייקונים באומץ וביושר. ברור הדבר שככל נבחר ציבור יחולו כאן הכללים למניעת ניגוד עניינים וכרמל לא יעסוק בשום נושא שלו או לקרובו יש עניין בו.

הידיעה מבוססת על נתונים שקריים רבים, לדוגמא: הנכס נקנה ע"י אביו של כרמל עוד בשנת 2009, שטחו הוא מחצית מהמצוין בידיעה 1,600 ולא 3,200, מעולם לא היתה מניעה להוציא טופס 4 לנכס של אביו, לכרמל שאמה אין בית פרטי. בנוסף, בחרתם לשרבב לשמו נכסים שאינם בבעלותו ועוד. הידיעה כוללת עובדות ונתונים שקריים ומעוותים מבלי שניתנה הזדמנות להגיב עליהם ותביעת דיבה תוגש כנגד הכתב והעיתון".

הבהרה

הכתבה  "כרמל שאמה מתמרן בין עסקי הנדל"ן להתמודדות על ראשות רמת גן" (21/09/2013) עסקה בחשש לניגוד עניינים אפשרי (בשל הנכסים של משפחת שאמה בעיר) נוכח התמודדותו הצפויה של מר כרמל שאמה לראשות העיר.

בכתבה נפלו טעויות בנוגע לנכס המסחרי ברחוב מלכי צדק 25. לאחר בדיקת הדברים עולה כי הנכס נרכש ב-2009 ולא ב-2013 ועל כן לא היה קשר בין רכישת הנדל"ן על ידי מר פנחס שאמה (אביו של כרמל שאמה) לבין התמודדת כרמל שאמה לראשות העיר. הכתבה תוקנה בהתאם לטעויות שנתגלו. לעיתון לא היתה כל כוונה לפגוע במר פנחס שאמה.

מאחר ותגובת מר פנחס שאמה לא הובאה בידיעה המקורית להלן תגובתו: "כל מי שמכיר יודע שלמרות שכבני משפחה פעלנו להצלחת כרמל בבחירות הקודמות התמודדותו הייתה בניגוד להמלצתנו ורצוננו, השלטון המקומי הינו מקום רקוב ורדוד שאינו מתאים לאדם מוכשר וישר כמו כרמל והכתבה כפי שפורסמה ללא כל אחיזה במציאות היא הוכחה טובה לכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ