עתירה לבג"ץ: לשלול מימון לרשימות שמדירות נשים בשל פגיעה בשוויון

סטודנטית חרדית למשפטים דורשת להורות על שינוי הסעיפים האוסרים צירוף נשים בש”ס, בדגל התורה ובאגודת ישראל: “לא ייתכן שהמדינה תממן זאת”

דניאל דולב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל דולב

עתירה הדורשת לשלול מימון לרשימות ולמפלגות שאינן כוללות בשורותיהן נשים הוגשה היום (רביעי) לבג"ץ, פחות משבועיים לפני הבחירות המקומיות.

בעתירה, שהגישה רות קוליאן, סטודנטית חרדית למשפטים מפתח תקווה, נטען כי האיסור לצרף נשים למפלגות ש"ס, דגל התורה, אגודת ישראל ומפלגת "טוב" פוגע בכבודן ובקניינן ואף בזכותן לחופש הביטוי ולשוויון. מפלגת "טוב", שמייצגת את קבוצת החרדים העובדים, מתמודדת בין היתר בירושלים, באלעד ובמודיעין עילית. בית המשפט התבקש בעתירה להורות על שינוי הסעיפים בתקנוני המפלגות (מלבד "טוב") האוסרים על נשים להצטרף אליהן.

"המפלגות והרשימות שמתמודדות בבחירות לרשויות המקומיות זוכות לקבלת מימון בחירות על הוצאותיהן, אשר יוצא מקופת המדינה. דהיינו, מכספי משלם המסים, ולענייננו, מכספי משלמות המסים", נכתב בעתירה, "אולם ישנן מספר רשימות ומפלגות אשר באופן תמוה מחליטות בדרך קבע להתנהל בצורה הנוגדת את עקרון השוויון תוך שהן מוציאות את קבוצת משלמות המיסים מרשימותיהן".

הפגנת תמיכה בהדרת נשים בבית שמש, לפני כשנתייםצילום: אלכס ליבק

בעתירה נטען עוד כי האיסור על הצבת נשים ברשימות מרחיק אותן ממוקדי קבלת ההחלטות, "היכן שמתקבלות החלטות על גורלן בידי גברים... ובאופן בלתי דמוקרטי בעליל דווקא המדינה היא הנותנת רוח גבית והסכמה שבשתיקה להתנהגות מעין זו", צוין. לפי העתירה, הענקת מימון בחירות למפלגות שמדירות נשים יוצרת "מצב בלתי נסבל בו הקבוצה המודרת היא המממנת את הקבוצה המדירה, שהרי המימון הוא גם מכספי משלמות המסים. באופן זה יש בכדי לעודד יצירת סטטוס קוו של שימור מערכת הפחדה משומנת היטב, אשר עקרונותיה מושתתים על טהרת האפליה וההדרה".

לפני כמה חודשים הודיעה קוליאן כי בכוונתה להתמודד על מקום במועצת העיר פתח תקוה, אולם בסופו של דבר היוזמה לא יצאה לפועל, וכיום היא אינה מתמודדת על שום תפקיד ציבורי. קוליאן צעדה במארס האחרון מביתה בפתח תקוה לירושלים במחאה על הקפאת חוק הדיור הציבורי. חודשיים לאחר מכן, בעקבות תחקיר "כלבוטק" שחשף התעללות במשחטות "אדום אדום" שבבעלות תנובה, היא הגישה בקשה לתביעה ייצוגית נגד החברה בגין הטעיית צרכנים.

בנוסף, היא דרשה מהרב שלמה יוסף מחפוד ומוועד השחיטה של "העדה החרדית" להוציא פסקי הלכה הקובעים כי בשר שבהכנתו היתה כרוכה התעללות בבעלי חיים אינו כשר. שני הגופים נענו בהסכמה. כעת היא פונה לשוויון המגדרי. "אני מרגישה מושפלת מעצם העובדה שהמדינה מאלצת אותי לממן מפלגות שקוראות לא לתת לי מקום, לי כאשה", הסבירה קוליאן ל"הארץ", "אני מקווה שהעתירה תתקבל. בג"ץ יצא בעבר לא פעם ולא פעמיים נגד הדרת נשים, ולא ייתכן שהמדינה תהיה זו שבעצמה תממן את הדברים האלה. הייתי רוצה שזה גם יעורר אנשים, ויגרום להם לוודא שהם יצביעו רק למפלגות שהיו נותנות לאמהות, לנשים ולבנות שלהם הזדמנות".

בבחירות הכלליות האחרונות פנתה ד"ר לורה ורטון, נציגת רשימת מרצ וחברת מועצת העיר ירושלים, לוועדת הבחירות המרכזיות כדי לפסול את ש"ס ויהדות התורה משום שאינן מתירות לנשים להתמודד בשורותיהן. ורטון וקוליאן מארגנות הפגנה נגד מה שהן מכנות "הדרת הנשים מהרישמות לבחירות ברשויות המקומיות", לטענתן. ההפגנה תיערך ביום שני הקרוב, מול הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ