מכה כפולה

החודש הקשה של אריה דרעי

לאריה דרעי היו שלושה מבחנים – ירושלים, בית שמש ואלעד – ובשניים מהם נכשל. האחרונה, הצורבת מכולם, ליריב האשכנזי ישראל פרוש

יאיר אטינגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

אתמול, בבוקר הבחירות, אריה דרעי עמד מעל קברו של הרב עובדיה יוסף ונשא תפילה חרישית. אחר כך הסביר יו"ר ש"ס: "אנחנו כיהודים מאמינים באנו לבקש שיתפלל בשבילנו בשמיים, שנמשיך במפעל חייו אתו, ביחד, בעזרת השם שנצליח".

דרעי התפלל חרישית, אבל בימים האחרונים גם השתמש באופן קולני למדי בזכרו של הרב עובדיה בחוץ, בתעמולה של ש"ס בכל רחבי הארץ. לא זה ולא זה הועיל.

ייתכן שזה היה החודש הקשה בחייו של דרעי, שרק לפני שנה חזר לש"ס אחרי 13 שנה בחוץ. בשבועיים האחרונים הלך לעולמו המנהיג הרוחני, מותיר אחריו תנועה מפולגת ומבולבלת, וכעת הגיעו שתי תבוסות מוחצות של דרעי אישית בבחירות המונציפליות.

לאריה דרעי היו שלושה מבחנים – ירושלים, אלעד, בית שמש – ובשניים מהם נכשל. רק בבית שמש הוא הצליח: ראש העיר משה אבוטבול קיבל (אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון) אמון מחודש מהציבור, אבל בית שמש היא הפחות חשובה משלושת המבחנים, ודרעי לא ממש מזוהה עם אבוטבול או עם הצלחתו.

כולם מדברים על הכישלון בירושלים, אבל המפלה הצורבת ביותר של דרעי היתה באלעד. בעיר הקטנה שממזרח לפתח תקווה חיים רק 40 אלף איש, אבל היא הפכה לזירת התגוששות כלל-ארצית בין ש"ס ובין החרדים האשכנזים בראשות ישראל פרוש. אלעד היא עיר בעלת רוב מזרחי, תמיד נשלטה בידי איש של ש"ס, והיא מעוז מובהק של ש"ס. אתמול היא איבדה אותו ליריב ישראל פרוש. בשבועות האחרונים השתמש דרעי בכלים הכבדים ביותר שהיו לו, כולל כנס רבנים ענק ביום ראשון האחרון בעיר.

בכנס שהיה ביום ראשון באלעד, דרעי גייס את כל הכריזמה והחשמל שיש בו, ועשה שימוש נמרץ באלמנט העדתי מול משפחת פרוש והאשכנזים בכלל. הוא אמר כי בעיני משפחת פרוש, "ספרדי לא יכול לשדרג את העיר, צריך להביא אשכנזי". כולם בש"ס ובתקשורת החרדית נזכרו בערגה בדרעי הישן של תקופת "אני מאשים", אמרו הנה הוא חוזר. הוא כבר ראה את הארץ המובטחת, אך אליה לא בא, בינתיים.

דרעי יכול לצפות לסכינים קצרות שייתקעו בגבו בתוך ש"ס, אבל יתנחם בהידוק האחיזה שלו במפלגה לאחר שמינה את חברו הרב דוד יוסף לחבר מועצת חכמי התורה.

דרעי על קבר הרב יוסף, אתמול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ