המדינה לבג"ץ: הדרת נשים אינה עילה לשלילת מימון מפלגות

תשובת המדינה ניתנה בתגובה לעתירה שהוגשה נגד מפלגות חרדיות שאינן מכלילות נשים ברשימתן במסגרת הבחירות לרשויות המקומיות

דניאל דולב
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דניאל דולב

אי שוויון והדרת נשים לא יהוו עילה לשלילת מימון ממפלגות. כך עולה מתשובת המדינה לבג"ץ, כפי שנמסרה היום (שני) בתגובה לעתירה שהוגשה בחודש שעבר.

את העתירה הגישה רות קוליאן, סטודנטית חרדית למשפטים מפתח תקווה, נגד מפלגות ש"ס, דגל התורה, אגודת ישראל ומפלגת "טוב", המייצגת את קבוצת החרדים העובדים - כמו גם נגד משרדי האוצר והפנים. קוליאן ביקשה מבית המשפט להורות על שינוי הסעיפים בתקנוני המפלגות (מלבד "טוב") האוסרים על נשים להצטרף אליהן, וכן לשלול את מימון המפלגות מהרשימות אשר אינן כוללות בתוכן נשים ומתמודדות בבחירות המקומיות.

תשובת המדינה, עליה חתום עו"ד אבי מיליקובסקי - סגן בכיר בפרקליטות המדינה, מסתמכת בעיקר על טיעונים טכניים. ראשית נטען כי יש לדחות את העתירה בשל עיתוי הגשתה - כשבועיים לפני הבחירות המקומיות. לטענת המדינה, קבלת העתירה במועד זה תפגע בהליך הבחירות ובלגיטימיות של התוצאות, שכן היא מהווה "שינוי של כללי המשחק בדיעבד".

צעדה נגד הדרת נשים בת"אצילום: ניר כפרי

לגופו של עניין נטען בתשובה כי לא ניתן לשלול מימון מפלגות מרשימה, "בשל שיקולים שאינם מנויים בהוראות החוק גופא (שהינן טכניות, פורמליות ואובייקטיביות במהותן), לרבות שיקולים הנוגעים להשקפותיה של סיעה או רשימה". עוד נכתב כי "אין מקום כי החוק יתגמל רשימה מסוימת על השקפת עולם פלונית, ויקנוס אחרת על השקפת עולם אלמונית". 

בעמדת המדינה מוזכרת גם בקשה שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית בבחירות האחרונות, ובה נתבקשה הוועדה לפסול את רשימות ש"ס ויהדות התורה. באותה בקשה נטען כי הדרת נשים ושלילת זכותן להיבחר למוסדותיהן של שתי התנועות ולהציג מועמדות לכנסת, פוגעות באופייה הדמוקרטי של הכנסת ובתפקודה, ויש להן השלכות קשות הפוגעות במדינה ובאופייה הדמוקרטי. 

היועץ המשפטי לממשלה, שהגיש את עמדתו לוועדת הבחירות, התנגד לבקשה. עמדתו אף צורפה לתשובת המדינה בעתירה הנוכחית. הדיון בעתירה בבג"ץ יתקיים ביום רביעי, בפני השופטים ניל הנדל, אסתר חיות והמשנה לנשיא, מרים נאור.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ