חרדי מצביע לחילוני, יהודי לפלסטיני: החומות בין גושי המצביעים בירושלים נסדקות

הפיצול במחנה החרדי וריבוי המועמדים יצרו דפוס חדש של ערעור המחנאות הפוליטית בבחירות בבירה. ברוב המטות מעריכים כי לא מדובר בקוריוז, אלא בתופעה עם השפעה אלקטורלית משמעותית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזות בחירות בירושלים, החודש. הפיצול במחנה החרדי מאפשר תמיכה בחילוני
ניר חסון
ניר חסון

במבט מבחוץ נראות הבחירות בירושלים כמו התמודדות בין-גושית: החרדים, הדתיים, החילונים והפלסטינים. מי שמכיר יותר מקרוב מוסיף גם קבוצות ביניים: החרד"לים, המסורתיים והדתל"שים. אבל המציאות מורכבת הרבה יותר, ובבחירות האלו יותר מתמיד נראה שהחומות שבין הגושים נסדקות והמצביעים בוחרים למי להצביע בלי קשר לזהות האישית שלהם. הפיצול במחנה החרדי, המספר הרב של המועמדים וחשוב מכל, המגוון הירושלמי הטבעי יצרו מצב שבו אלפים צפויים להצביע מחוץ למה שבהגדרה הוא המחנה שלהם: חרדים יצביעו למועמד חילוני, חילונים למועמד חרדי, יהודים למועמד פלסטיני וכן הלאה. רוב המטות מעריכים כי לא מדובר רק בקוריוז, אלא בתופעה בעלת משמעות אלקטורלית של ממש.

ד"ר אופיר לנג, מנהל המינהל הקהילתי לב העיר, חילוני ותושב מרכז העיר, הודיע על תמיכתו במועמד החרדי של אגודת ישראל — יוסי דייטש. "אצלי זה מאוד פשוט, יש את הכרת הטוב, דייטש עזר לנו במשך חמש שנים, ותמיד גילה אוזן קשבת, ופחות מעניין אותי אם יש לו כיפה וזקן".

אביגיל היילברון קרלינסקי, תומכת בברקוביץ. "מה דייטש ייתן לנו? עוד חיידר? אנחנו צריכים בי"ס חרדי שמלמד אנגלית"צילום: אוליבייה פיטוסי

אביגיל היילברון־קרלינסקי, היא חרדית תושבת השכונה הדתית קרית משה אבל פעילה במטה של תנועת התעוררות והמועמד החילוני, עופר ברקוביץ. היא אחת מכמה עשרות חרדים, שרובם יזהו את עצמם כ"חרדים מודרנים" או "חרדים עובדים", שתומכים בגלוי בברקוביץ. מספר 8 ברשימת התעוררות למועצה הוא אבישי כהן, שנמנה עם החרדים העובדים. "ברקוביץ הוא היחיד שלא מחויב לכל מיני עסקנים והוא ייתן לנו את מה שאנחנו צריכים", אומרת היילברון־קרלינסקי.

התנהגות הבוחר החרדי בירושלים בבחירות מחר היא תעלומה. לראשונה האלקטורט החרדי המאורגן בבירה מפוצל בין שלושה מועמדים: דגל התורה וש"ס תומכים במשה ליאון, אגודת ישראל ביוסי דייטש והפלג הליטאי ירושלמי בזאב אלקין. הפיצול הזה הוא גם מה שמאפשר לחרדים החדשים להכריז עצמאות ולתמוך במועמד הרביעי — ברקוביץ.

שלטי בחירות של ברקוביץ בירושלים, בחודש שעבר. מספר 8 ברשימה שלו הוא חרדיצילום: אמיל סלמן

שתי סוגיות חשובות של יחסי חרדים־חילונים יעסיקו את ראש העיר הבא: אופי השבת בעיר והיחס לשכונות המעורבות. בנוגע לשבת אומרת היילברון־קרלינסקי, "יש סטטוס־קוו כבר עשרות שנים, וכל המועמדים מחויבים אליו ושום דבר לא ישתנה. כל השאר זה סיסמאות". בנוגע לשכונות, שדווקא בהן מתגוררים רבים מהחרדים העובדים היא אומרת: "מה דייטש יתן לנו? עוד חיידר? זה מצוין אבל לא מה שאנחנו צריכים, אנחנו צריכים בית ספר חרדי שמלמד אנגלית, ואם האדמו"ר שלו יגיד לו אל תפתח לימודי ליבה הוא לא יפתח. לברקוביץ אין אף אחד שיגיד לו מה לעשות. ברקוביץ גם בא מתוך תנועה והוא לא מקבל החלטות בחלל ריק כמו האחרים, יש פעילים בתנועה, הם עומדים על המשמר וימשיכו לעמוד שם גם לאחר הבחירות".

"נוצרה פה קונסטלציה שלראשונה יכולה לאפשר לחרדים החדשים לפרוץ", אומר נטע כץ, גם הוא פעיל חרדי במטה התעוררות. "ביום רביעי יכול לקרות משהו חדש והכוח הפוליטי שלנו יבוא לידי ביטוי". לדברי כץ, התמיכה שלו בברקוביץ נתפסה בתחילה כמשונה והיום דווקא רבים מחבריו ושכניו הצטרפו אליו. הוא גר בבניין גדול בתפר שבין שתי שכונות חרדיות בצפון ירושלים, "להערכתי מתוך 68 משפחות יהיו לפחות 20 קולות לברקוביץ".

אופיר לנג, תומך ביוסי דייטש. "הוא תמיד גילה אוזן קשבת, ופחות מעניין אותי אם יש לו כיפה וזקן"צילום: אוליבייה פיטוסי

בעבר הוא היה פעיל במטה של מפלגת אגודת ישראל וההבדלים בהתנהלות הקמפיינים מלמדת משהו על ההבדלים בין הפוליטיקה החרדית לחילונית. "הם פועלים במרחב של אנשים שהם לא בלוק, אתה עובד על אווירה ציבורית, על שחרור מסרים, לא על בלוקים של מצביעים". "הרעיון של חיה ותן לחיות מחלחל אצלנו, לי אין שום אינטרס בסגירת מתחם התחנה, זה לא בסדר היום שלי".

גם המפלגה החילונית המובהקת מרצ נהנית מתמיכה דתית נרחבת באופן מפתיע. "בכל הנושאים של מערב העיר, שזה מה שחשוב, לורה (ורטון, יו"ר מרצ בירושלים) עושה עבודת קודש ומתייחסת לכולם בלי הבדל אם אדם חובש כיפה או לא", אומר ק', דתי וחבר סניף הבית היהודי שיצביע למרצ מחר אבל מעדיף שלא להיחשף. כמו רבים מהמצביעים שיוצאים מהמחנה שלהם, גם הוא מדגיש שהדברים החשובים לו הם לא מספר העסקים הפתוחים בשבת אלא המאבקים המקומיים על הסביבה ואיכות החיים. "אני מאמין בחיה ותן לחיות ובאמנת גביזון מידן, לפיה כל מה שקשור לתרבות יכול להיות פתוח בשבת ומסחר סגור, חוץ ממינימום הכרחי. לורה היתה אתנו במאבקים על עמק הצבאים, נגד כביש 16 וכשעמותה חרדית קיבלה הקצאה בשכונה וזה מה שחשוב".

ערן צדקיהו, תומך ברמדאן דבש. "אני מרגיש שמרצ סיימה את תפקידה ההיסטורי בעיר"צילום: אמיל סלמן

ערן צדקיהו, מורה דרך ומומחה למזרח ירושלים, יצביע עבור המועמד הפלסטיני, רמדאן דבש. דבש יכול להפוך ביום רביעי לחבר המועצה הפלסטיני הראשון בעיריית ירושלים מאז 1967, ויכול להיות שהוא יעשה זאת בזכות קולות של ישראלים ממערב העיר. "מבחינתי מה שמכריע זה מזרח העיר ואני מוכן לשלם על זה מחיר, כי אני מניח שהרשימה של דבש לא מחזיקה בדעות ליברליות כמו שלי בנושאים עירוניים ופנים יהודיים, כמו למשל מצעד הגאווה או מעמד האשה (דבש נשוי לארבע נשים, נ"ח)". צדקיהו לא לבד ובימים האחרונים הצהירו ברשתות החברתיות ירושלמים נוספים ממערב העיר על תמיכה בדבש. מרצ שבאופן מסורתי מחזיקה בתפקיד המוכיחה בשער בכל הנוגע למזרח ירושלים עתידה לאבד קולות בשל כך. "אני יודע שמרצ מייצגת את עמדותיי, אבל אני בהרגשה שהיא סיימה את תפקידה ההיסטורי בירושלים. את הכובע הפלורליסטי חובשות עכשיו רשימות אחרות ומזרח ירושלים מיוצגת טוב יותר על ידי דבש", אומר צדקיהו. ומוסיף: "אז יש שמלאנים שקשה להם להצביע לדבש כי הוא מחזק את הסטטוס קוו במקום לשבור אותו (דבש הצהיר שאינו מתכוון לעסוק בנושאים פוליטים ואף מקבל את השליטה הישראלית במזרח העיר, נ"ח), אבל עצם הכניסה של פלסטינים למועצה היא שבירה של המצב הקיים וזעזוע שיכול לצאת ממנו משהו".

להערכת חוקר מכון ירושלים למחקרי מדיניות, יאיר אסף־שפירא, תופעת המצביעים שיוצאים מהמחנה שלהם היא לא תופעה שולית, אם כי קשה להעריך את היקפה. "אני רואה שזה לא קוריוז כי אני רואה את המאמצים שדייטש למשל משקיע במגזר הלא חרדי, אני לא יודע אם זה יהיה גיים־צ'יינצ'ר אבל זה יהיה משמעותי. ואם נתעלם רגע מהפוליטיקה ומה כל אחד חושב שהוא רוצה שיקרה, אז יש כאן משהו מעודד", מוסיף אסף־שפירא, "אם נחשוב על זה בהקשר של נאום השבטים של הנשיא ריבלין, אז המחנאות הזו ראוי שהיא תיגמר ושנתחיל לחשוב אחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ