עם תמיכה ממרצ ועד דגל התורה, קליש רותם מערערת על שלטונו של יהב בחיפה

הסקרים חוזים לקליש רותם ניצחון כבר בסיבוב הראשון, אך על דרכה ללשכת ראש העיר מעיבה ביקורת על השותפים שבחרה לה. פעיל לשעבר: זו יותר הצבעה נגד יהב מאשר בחירה בה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קליש רותם בעצרת בחירות בחיפה, החודש. מסרבת להתראיין, אך עונה לשאלות גולשים בפייסבוק
קליש רותם בעצרת בחירות בחיפה, החודש. מסרבת להתראיין, אך עונה לשאלות גולשים בפייסבוקצילום: רמי שלוש

השמועות החלו להתרוצץ בחיפה במוצאי שבת. עו"ד דוד עציוני הצעיר, שניצב במקום השלישי בסקרי הבחירות לראשות העיר חיפה, מסיר את התמודדותו וחובר לד"ר עינת קליש רותם, שלפי כמה מהסקרים האחרונים עשויה לגבור על ראש העיר המכהן יונה יהב. בשבוע שעבר עציוני עוד הציע לקליש רותם להצטרף אליו, אבל הסקרים שחוזים לה ניצחון כבר בסיבוב הראשון הכריעו כנראה את הכף: אתמול בבוקר, 48 שעות לפני פתיחת הקלפיות, ההסכם בין השניים כבר היה חתום.

החבירה הזאת חיזקה את הרוח הגבית לקליש רותם, בת 48 וד"ר לתכנון ערים, המתמחה לדבריה בחידוש ובשיקום ערים ובמיוחד ערי תעשייה. היא חיפאית במקור ומתגוררת עם בן זוגה ושני ילדיה בעיר, ובשנים האחרונות היתה חברה במועצת העיר. הרבה מים זרמו בחיפה מאז הבחירות המקומיות האחרונות לפני חמש שנים, אז קיבלה כ–14% מהקולות. ובבחירות הנוכחיות נראה שהמפרץ המנומנם מתעורר לחיים. קליש רותם החלה להוות איום על יהב, ושיבצה ברשימתה אנשים צבעוניים כמו הפעילה החברתית נעמה לזימי, ניר שובר, בעל בתי קפה ואושיית פייסבוק חיפאית, ועמרי שפר, פעיל תכנון וסביבה. גם פסילת התמודדותה, שנהפכה ברגע האחרון על ידי בית המשפט העליון, תרמה לדרמה של המרוץ.

עינת קליש רותם לאחר פסיקת בג"ץ שאפשר לה להתמודד בבחירות בחיפהצילום: אוליבייה פיטוסי

קליש רותם היתה חברה בוועד המנהל של הקואליציה לבריאות הציבור, ולפני שנכנסה לפוליטיקה המקומית ניהלה מאבק ציבורי למציאת פתרון למסילת הרכבת שחוצצת בין העיר לים. היא סירבה להתראיין לכתבה זו, ייתכן שהסירוב קשור בראיון רדיו מאתגר בשבוע שעבר בכאן ב', שבו מיאנה להשיב על שאלות על פסילת רשימתה ועל הרשעתה בפלילים לפני כמה חודשים, בגין עבירות בנייה בבית שאותו תכננה. ההרשעה היתה ללא קלון, ולכן אפשרה לה להמשיך להתמודד.

קליש רותם מצהירה שהיא נפגשת עם הקהל ישירות, ולצד חוגי הבית המסורתיים ענתה על שאלות התושבים בשידורים חיים בפייסבוק. היא רצה בתמיכתו של יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי, וברמה המקומית, עוד לפני חבירתו של עציוני, זכתה לתמיכה של מרצ, וגם של דגל התורה וישראל ביתנו.

ניר שובר, המתמודד ברשימה של קליש רותם ומעיד על עצמו כי היה בעבר במחנה יהב, אמר ל"הארץ" כי חבר אליה בין היתר כי "היא ליברלית ופלורליסטית ותשמור על הקיום המשותף פה". בימים האחרונים התנהל נגד קליש רותם קמפיין שבו נשלחו מאות מסרונים לתושבי העיר בהם נכתב כי "קליש מכרה את העיר לחרדים". אבל שובר אומר שהוא לא מתרגש. "חיפה היא אדומה, היא שמאלנית... כל אחד הלך לדרך שלו אבל הבסיס הוא מפלגת העבודה, בגלל זה אני לא מתרגש מהחיבור עם החרדים. יש חרדים, יש ערבים, יש מרצ, יש ימין, רוסים. זה מרגיש קצת כמו ממשלת רבין, חגיגה אחת גדולה, וזו בדיוק חיפה".

שלטי בחירות של יונה יהב, אתמול בחיפהצילום: רמי שלוש

בסרטון שפרסמה בימים האחרונים קליש רותם היא האשימה את יהב בכך שהוא "מסית, מפלג וזורע שנאה" בין קהילות בחיפה ושהיא הולכת לשים לזה סוף. "כל הקבוצות בעיר, חילונים ודתיים, ימנים ושמאלנים, ערבים ויהודים, כולם יקבלו את אותו היחס, אותה מידת השקעה. כל ילד שחי בעיר הזאת יקבל יחס כמו ילד אהוב", אמרה בסרטון.

מנגד, פעיל שעבד בסביבתה הקרובה בעבר אמר בשיחה ל"הארץ" כי מבחינה פוליטית קליש רותם "ניהלה קמפיין נגד יהב, ובעצם כרתה בריתות רק עם האויבים הגדולים שלו, ושילמה להם מחירים בהסכמים קואליציונים". עוד ציין הפעיל כי מי שקובע את סדר היום שלה "זה מנהל המטה שלה נחשון צוק וזאת כנראה גם הסיבה שלגבי ההרשעה הפלילית והרישום הכפול שהוביל לדיון בבג"ץ, היא גם לא מתראיינת, גם לא מוכנה לענות על שאלות". לדבריו, ההצבעה לקליש רותם היא לא בהכרח לה, אלא הצבעה נגד יהב.

המועמדת גם עוררה את זעמם של כמה פעילי סביבה בעיר. ליהי שחר ברמן, פעילת סביבה מארגון מגמה ירוקה, מנהלת קמפיין נגד בחירה בקליש רותם לראשות העיר. "היא בשום שלב לא הסכימה לתמוך בסגירת בתי הזיקוק", אמרה שחר ברמן. "היא כבר שנתיים במלחמה נגד ארגוני הסביבה כי אנחנו משתפים פעולה עם יונה יהב. היא לא הגיעה לפאנל הסביבתי שעשינו בתחילת ספטמבר. ביטלה יומיים לפני. כל מי שהזמנו אז הגיע — ארבעה מועמדים". לדבריה, "החשש הגדול הוא שהיא תיבחר לראשות העיר ונצטרך לחזור עשר שנים אחורה להפגין מול ראש העיר".

פודיום ריק 

ד"ר איתי בארי מבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה חושב שמערכת הבחירות הנוכחית תוססת יותר. "המערכת הזאת יותר סוערת ואלימה, וחלק גדול ממנה ברשת". חלק מהעניין, הוא אומר, ש"הפעם יש איום ממשי, לפחות לפי חלק מהסקרים, על המשך הכהונה. יש מי שהצליח לאתגר את יהב בניגוד למערכת הקודמת, וזה קשור גם לחוסר שביעות רצון ממנו, אי אפשר להסתיר אותה, וגם מהעוצמה שצברה קליש רותם". בשבוע שעבר הנחה בארי את העימות בין המועמדים באוניברסיטה, שעורר גם הוא עניין עוד לפני שבכלל התקיים, כיוון שרק שעות לפני קיומו אישר יהב את השתתפותו, וזמן קצר לאחר מכן הודיעה קליש רותם שלא תגיע, והפודיום שלה נשאר ריק.

יונה יהבצילום: ערן גילווארג

גם יונה יהב סבור שמערכת הבחירות הזאת שונה מקודמותיה. "היא הרבה יותר קיצונית מבחינת צורת ההתבטאות הקשה. והיא מושחתת, ואיש לא מתעניין בכך", אמר. "לא מתביישים בכלום. אף אחד לא מצייג תוכניות, רק ביקורת עליי. כולם רק מדברים סרה בי ובעיר הזאת". במערכות הבחירות הקודמות, לדבריו, "היו מערכות סולידיות על בסיס אידיאולוגי. גם הנפשות הפועלות — אני התמודדתי מול הרקטורית של האוניברסיטה עליזה שנהר ועם אלוף במיל' שמוליק ארד, ותראי מי מתמודד היום. אנשים בלי ניסיון".

יהב הצהיר שזו הולכת להיות הקדנציה האחרונה שלו, ולמרות שבמשך שנים הצטייר כמי שעשה חיים קלים מדי לטייקונים ולמפעלים המזהמים, ייתכן שמשהו השתנה. אחרי שבשנה שעברה רוקן מכל האמוניה אחרי שנים של גרירות רגליים, אחד מיעדיו לכהונה הקרובה הוא להוציא את בתי הזיקוק מהמפרץ — מטרה חדשה יחסית שהציב לעצמו. מנגד, ניכר שבחיפה הרצון בשינוי כבר צבר תנופה, וגם יהב יצטרך לראות עד לאן התנופה הזאת תגיע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ