החרדים רוצים להשפיע, החילונים חוששים מהתחרדות: הפחד משתלט על הבחירות בערד

מועמד הליכוד משה אדרי ינסה לגבור על ראש העיר ניסן בן חמו, באמצעות דיל עם החרדים והבית היהודי. תושב העיר בן 60: "אם החרדים יתחילו לסגור כבישים ועסקים, אשקול אם להמשיך לגור פה"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעים בתור לקלפי בערד, היום
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

"כל עוד החרדים מתעסקים בחיים שלהם זה בסדר. אבל אם יתחילו לסגור כבישים ועסקים זה יגרום לי לשקול אם להמשיך לגור פה" - כך אומר דוד סלומון, תושב ערד בן 60. דבריו של סלומון, פנסיונר של מפעלי ים המלח, מבטאים את החשש בקרב תושבים חילונים מפני שינוי פניה של העיר. מנגד, אומר שמואל, חבר בחסידות גור בעיר, כי התושבים החרדים תרמו לפתיחת עסקים וכי לחששות אין כל בסיס.

שנה אחרי שהמתיחות בין חרדים לחילונים בערד הגיעה לשיא, בלילה שכלל עימותים בין תושבים, הבערת צמיגים ומעצר חשודים בתקיפת שוטרים, נפתחו הבוקר (שלישי) הקלפיות בעיר, שכחמישית מתושביה משתייכים לחסידות גור. שיחות עם תושבים מעלות כי רבים מהחילונים בערד חוששים מהתחרדותה. חששם של התושבים החרדים, מנגד, מתמקד בתרחיש של קדנציה נוספת שבה יידחקו לחלוטין ממנגנוני ההשפעה.

בשנים האחרונות כמעט ואין נושא שסביבו לא הוחלפו מהלומות בערד - החל ממאבקי שליטה על בית הכנסת המרכזי האשכנזי בעיר, דרך הצפת הרחובות בשלטים בגנות ראש העיר ניסן בן חמו וכאלה שתלו תושבים חילוניים בהם מופיעה דמות האדמו"ר מגור והכיתוב "אלתר (שמו של האדמו"ר, אב"ז) וליצמן לכלכתם! ערד לא למכירה".

בספטמבר אשתקד הובילה תליית שלט כזה על ביתו של אחד התושבים למהומות נרחבות. במשך לילה שלם סערו הרוחות בערד, כשמאות חרדים הגיעו מחוץ לאותו בית, הבעירו צמיג בוער בחצר וסירבו לעזוב את המקום עד שיוסר השלט.

במרוץ על ראשות העיר ישנם שני מתמודדים עיקריים: בן חמו, איש מפלגת יש עתיד, על כל המשתמע מכך – ובעיקר גישתו לאוכלוסייה החרדית; ומולו איש הליכוד משה אדרי, שחקן פוליטי מקומי שכרת דיל עם החרדים, שאמור להחזירם לתפקידי מפתח בשולחן מקבלי ההחלטות.

ראש העיר ערד ניסן בן חמו מצביע, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בשעות הבוקר המצביעים החילונים עוד נראו מנומנמים, כשאת מרבית התורים בקלפיות תפסו חסידי גור. ישנם תושבים המעריכים כי שיעור החילונים שיצאו להצביע צפוי לגדול במהלך היום, לנוכח מה שמונח על הכף. מחוץ לקלפי הראשית בעיר ניצבות עמדות של שני המועמדים, על שתיהן נתלו שלטים בעברית וברוסית.

על פי ההסכם שחתם אדרי עם החרדים, אם ייבחר תקבל הרשימה המשותפת של החרדים והבית היהודי כמה תפקידי מפתח, חלקם בשכר. התחייבויות נוספות שהעניק אדרי כוללות את שמירת הסטטוס-קוו והצביון היהודי בעיר. אולם, לפי חברי ליכוד מקומיים, וכן תושבים נוספים, ההסכם הפך לחרב פיפיות עבור אדרי. לטענתם, מאז שפורסמו פרטי ההסכם שינו תומכיו החילונים של אדרי את דעתם לגבי המועמד.

ברחובות העיר הצרים ניתן לראות את ההתרחשויות מאחורי הקלעים. חסידים רבים ניגשים לתושבים, שחלקם ממעטים לדבר עברית, ומנסים להניע אותם אל הקלפיות, על מנת להצביע לאדרי. החרדים לבדם לא יוכלו להביא לאדרי את הניצחון, והשותפים הקואליציוניים שלו עושים מאמץ לסייע.

מצביעים בערד, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

מחוץ לקלפי הסמוכה לבית הכנסת "אוהל יוסף" חנתה מכונית שממנה יצאו כמה חסידים ועמם צעירה שאינה דוברת עברית, הנראית כדיירת רחוב. החסידים ניסו להביאה לקלפי אך כשירדה מהרכב ברחה מהם הצעירה, בעוד הם קוראים אחריה לחזור. "היא לא מדברת עברית", אמר אחד מהם לחברו.

מצדה השני של המדרכה עמדה יוליה, בת 45, שעברה לערד לפני 18 שנה. היא סירבה לומר למי הצביעה אך סיפרה כי קיבלה את החלטתה לפי החשש מהתחרדות, היעדר מוסדות תרבות וספורט בעיר ומצב התעסוקה – בסדר הזה. "כמעט ואין פה ספורט, אין פה קולטורה", הוסיפה. "אני מפחדת שגם המעט שיש יעלם אם ייבחרו החרדים. בגלל זה בחרתי במי שאני חושבת שיצליח למנוע את זה".

סלומון הפנסיונר, תושב ערד ב-28 השנים האחרונות, הלין גם על מצב התעסוקה בעיר. "כיום לצעיר מערד אין את אותן האופציות שהיו לי", אמר. "המצב בכלל לא דומה, לא בתנאים ולא בשכר. סגרו לנו פה הרבה מפעלים וכמעט שלא נפתחו חדשים במקומם".

לדברי שמואל, חסיד גור העובד במפעל לבשר בשגב שלום, המתיחות בעיר תופסת נפח לא מוצדק. "החרדים, במידה מסוימת, פיתחו את העיר. פתחו עסקים, עובדים בראיית חשבון, במחשבים. יש מוקד שלם של טלפניות בעיר שכולן חרדיות שם. לפני שנכנס בן חמו לעירייה לא שמעת על מתח והתנגשויות כמו שהיה בתקופתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ