תוצאות הבחירות המקומיות בירושלים: ליאון וברקוביץ ינסו לזכות בתומכי אלקין ודייטש בסיבוב השני

שני המועמדים בטוחים בניצחונם בסיבוב הבחירות השני בעוד שבועיים. מסתמן שסיעתו של ליאון לא תזכה באף מנדט במועצת העיר, כך שהוא ייאלץ לקבל מינוי מיוחד משר הפנים כדי לכהן בראשות העיר אם ייבחר

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברקוביץ וליאון בעימות, בשבוע שעבר
ברקוביץ וליאון בעימות, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הבחירות בירושלים לא הוכרעו הלילה (שלישי), ומשה ליאון ועופר ברקוביץ יתמודדו בסיבוב שני בעוד שבועיים. המרוץ בין השניים היה צמוד במשך הלילה, אך עם ספירת למעלה מ-95% מהקולות עולה כי ליאון פתח פער מברקוביץ וקיבל למעלה מ-79 אלף קולות - כ-33% מכלל המצביעים. ברקוביץ זכה ל-68 אלף קולות, שהם כ-29%. למקום השלישי הגיע זאב אלקין עם 47 אלף קולות (19.8%) ויוסי דייטש הגיע למקום הרביעי עם 40 אלף (28.7%).

עדכונים שוטפים על תוצאות הבחירות ברחבי הארץ | מאבק צמוד בבית שמש: ראש העיר ייקבע רק לאחר ספירת קולות החיילים, האסירים והנכים | יונה יהב הודה בהפסד בבחירות לקליש-רותם: "מכבד את רצון הבוחרים" | חולדאי הכריז על ניצחון בתל אביב: "חוזר לעבודה מחר בבוקר"

ליאון. אם ייבחר, יישען על דרעי, גפני וליברמןצילום: אמיל סלמן

עם היוודע התוצאות אמר ליאון: "ירושלים לא מוענקת בקלות, צריך לעבוד על זה קשה ואני בטוח שבסופו של התהליך הזה בעוד שבועיים נחגוג את נצחוני. אני מתכוון להמתין בסבלנות עד לקבלת תוצאות האמת ושם נדע לאן פנינו. אבל דבר אחד אני מבטיח, ממחר אין יותר מה שעברנו בסיבוב הראשון, ממחר בבוקר נשב יחד כל הסיעות ונתחיל את הקמת הקואליציה הבאה של ירושלים".

עופר ברקוביץ הגיע הלילה למטה, הודה לפעיליו וקרא ליוסי דייטש ולזאב אלקין לשתף איתו פעולה לקראת הסיבוב השני. "אנחנו הולכים לנצח את הסיבוב השני. כי יש לנו חזון, יש לנו תוכנית, יש לנו נבחרת", אמר, "אנחנו הולכים לצרף אלינו עוד הרבה אנשים טובים בירושלים שבחרו בחירות אחרות ויודעים שמקומם אתנו. אני קורא מכאן כבר עכשיו לזאב אלקין לחבור אלינו, להוביל את השותפות של הציבור הציוני בירושלים. ואני קורא ליוסי דייטש, ירושלמי בנשמה, לבחור יחד אתנו דרך חדשה של שיתוף פעולה ואחדות והבנה וסובלנות בירושלים".

ברקוביץ במטה הבחירות שלו, הלילהצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבועיים הקרובים ינסו שני המועמדים להעביר לצדם את המצביעים שתמכו באלקין ובדייטש. בסביבת ברקוביץ הביעו אמש אופטימיות לגבי היכולת לשתף פעולה עם דייטש, זאת בשל הזעם הרב במפלגתו, אגודת ישראל, על ליאון ועל דגל התורה וש"ס. בסביבת ליאון משוכנעים כי החרדים, גם מצביעי אגודת ישראל, יעדיפו את ליאון על פני ברקוביץ ועל כן נצחונו מובטח.

אלקין, שנכשל בהתמודדות, הודיע מראש שלא יישאר במועצת העיר וישוב לשולחן הממשלה. אמש אמר בתגובה לתוצאות: "בפוליטיקה צריך לדעת להפסיד. אני מברך את שני המתחרים. מי שמהם ינצח, אני כשר ירושלים, אשתף איתו פעולה באופן מלא. אני מודה לעשרות אלפי ירושלמים שתמכו בי".

מתוצאות הבחירות למועצת העיר עולה כי סיעתו של ברקוביץ, התעוררות, תהיה הסיעה הגדולה ביותר. עם זאת נראה שהחרדים שמרו וייתכן שאף הגדילו את הרוב שלהם במועצת העיר. בתחרות בין סיעת אגודת ישראל לדגל התורה ניצחה דגל התורה בפער גדול והיא תהיה הסיעה השנייה בגודלה. הסיעה השלישית בגודלה תהיה ש"ס. מהתוצאות עולה עוד כי כלל לא בטוח שליאון יצליח לקבל ולו מנדט אחד במועצה. אם כך יקרה ואם הוא יזכה בראשות העיר, המשמעות היא שהוא ייאלץ לקבל מינוי מיוחד משר הפנים כדי להפוך לחבר מועצה ולכהן כראש העיר.

עוד עולה מהתוצאות כי המועמד הפלסטיני בבחירות, רמדאן דבש, נכשל במאמציו להיכנס למועצת העיר. שיעורי ההצבעה במזרח ירושלים נותרו מזעריים וככל הנראה יעמדו על פחות מ-2%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ