פרשנות

לא צריך לחכות לסיבוב השני בירושלים כדי לקבוע שהציבור החילוני הפסיד

התמודדותו של אלקין, ציות המצביעים החרדים לרבנים ואחוזי ההצבעה הנמוכים בשכונות החילוניות החלישו את ברקוביץ ומקנים לליאון את היתרון. ללא קשר לזהות ראש העיר, לחרדים יהיה רוב במועצה וירושלים תהפוך סגורה יותר וחופשית פחות

ניר חסון
ניר חסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאה שערים, אתמול. במועצת העיר יהיה רוב חרדי מובהק
מאה שערים, אתמול. במועצת העיר יהיה רוב חרדי מובהקצילום: גיל כהן מגן
ניר חסון
ניר חסון

מסך הערפל שהתפזר הבוקר (רביעי) עם תום ספירת הקולות בירושלים מסתיר מאחוריו מסך ערפל נוסף בנוגע לסיבוב הבחירות השני. ירושלים מעולם לא ידעה סיבוב בחירות שני וקשה להעריך מה יקרה. דבר אחד ודאי והוא שללא קשר לזהות המנצח בסיבוב השני, החילונים בירושלים צריכים להיות היום קצת יותר מודאגים ממה שהיו אתמול. להלן חמש נקודות בנוגע לתוצאות:

הסיבוב השני

שני מועמדים מותשים ניצבים על קו הזינוק לסיבוב נוסף. לכאורה, למשה ליאון יש סיכויים טובים יותר לנצח. עם תום ספירת הקולות אתמול התברר שהוא קיבל כעשרת אלפים קולות יותר מעופר ברקוביץ. בנוסף, הרתיעה של החרדים, החרד"לים ומצביעי הימין מברקוביץ עלולה להעביר לליאון קולות נוספים. המצב חמור אף יותר עבור ברקוביץ לאור העובדה שיום הבחירות הבא, בעוד שבועיים, לא יהיה יום שבתון והקלפיות יפתחו רק ב-13:00 בצהריים. אתמול, למרות השבתון והקמפיין הארוך, הציבור הלא-חרדי בירושלים נותר אדיש עד להכעיס ובשכונות החילוניות של העיר עמד שיעור ההצבעה על 50%-60%, בעוד שבשכונות החרדיות שיעור ההצבעה היה יותר מ-70% אחוזים.

שלטי בחירות של ליאון וברקוביץ בירושלים, השבוע. שיעורי ההצבעה בשכונות החילוניות פגעו בברקוביץ
שלטי בחירות של ליאון וברקוביץ בירושלים, השבוע. שיעורי ההצבעה בשכונות החילוניות פגעו בברקוביץצילום: אמיל סלמן

אולם, עדיין מוקדם מבחינת ברקוביץ ותומכיו להתייאש מהסיבוב השני. משקיפים חרדים רבים מצביעים על התהום העמוקה שנפערה בין דגל התורה לאגודת ישראל בחודש האחרון. ליאון יתקשה לגשר על הפער. ברקוביץ מקווה שרגשות הזעם של החסידים על הליטאים יובילו אותם להימנע מההצבעה בסיבוב השני ואולי אף להצביע עבורו. ניתן להניח שבימים הקרובים נשמע על משאים ומתנים ועל עסקאות פוליטיות שונות ומשונות ששני המועמדים יציעו לאגודת ישראל.

לאחר הפסדו של אלקין, הבוקר הבהירה אשתו בפייסבוק כי אין בכוונתו לתמוך באף אחד מהמועמדים בסיבוב השני. ליאון וברקוביץ צפויים לחזר אחרי הציבור שלו: חרד"לי, חרדי (מהפלג הירושלמי), ליכודניקי וימני.

המועצה

עבור תושבי העיר שאינם חרדיים, תוצאות הבחירות הן מכה קשה לאופייה של ירושלים כעיר פתוחה וליברלית. החרדים ייהנו מעתה מרוב מוצק במועצת העיר: על פי התוצאות הכמעט סופיות, הגוש החרדי יחד עם סיעתו החרד"לית של אריה קינג יחזיק 17 מושבים מתוך 31 המושבים במועצה. גוש הימין שכולל את הליכוד, סיעתו של אלקין והבית היהודי יחזיק 5 מושבים. גוש השמאל-מרכז, שכולל את התעוררות, מרצ וסיעתו של עו"ד יוסי חביליו יחזיק 9 מושבים.

תומכי משה ליאון בירושלים, אתמול. ללא תמיכת המפלגות החרדיות לליאון לא היה כל סיכוי
תומכי משה ליאון בירושלים, אתמול. ללא תמיכת המפלגות החרדיות לליאון לא היה כל סיכויצילום: אוליבייה פיטוסי

משמעות התוצאות היא שאם ליאון ינצח ויהפוך לראש העיר, ירושלים תשתנה בחמש השנים הקרובות ותהפוך לחרדית וסגורה יותר, ויצטמצם בה המקום והחופש עבור הציבור הפלורליסטי. אם ברקוביץ ינצח הוא יאלץ להתמודד עם מועצה לעומתית ולנהל קואליציה שברירית. כל זאת בזמן שהוא יהיה כלוא בין הפטיש של בוחריו החילוניים לסדן של שותפיו הפוליטיים החרדים.

20 אלף מצביעים חילונים ודתיים לא יקבלו ביטוי במועצה, לאחר שהצביעו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה. בקולות אלה נכללים גם כ-5,000 מצביעי רשימתו של ליאון, שאולי יהיה ראש העיר אבל לא חבר מועצה נבחר.

המהפכה החרדית

התוצאות מעידות שהמהפכה בפוליטיקה החרדית שרבים מייחלים לה לא קרתה. עדיין. כמו בכל מערכות הבחירות בעבר, גם הפעם נשמע הציבור החרדי לקול הרבנים. ליטאים ואנשי ש"ס הצביעו לליאון, גם אם לא ראו בו המועמד האידיאלי וחסידים הצביעו לדייטש, גם כשידעו שאין לו סיכוי לנצח. בשולי המחנה הצביעו חרדים מודרניים לברקוביץ, אבל נראה שמשקלם האלקטורלי זעום וכי לא הצליחו לחדור למעוזים החרדים המרכזיים. החרדים החדשים דומים לחלקיקי בוזון היגס - כולם יודעים שהם קיימים, אפילו אותרו סימנים לקיומם במערכת החינוך הממלכתית, במכללות ובתקשורת החרדית, אבל מבחינה פוליטית אף אחד לא ראה אותם. עד כה לא הצליחו החרדים הללו, שלא נענים לצו הרבנים, להוכיח שיש להם משקל פוליטי של ממש.

משה ליאון

היעדר ההצבעות לרשימתו של ליאון מעיד שהטענות על כך שהוא אינו אלא בובה פוליטית של כוחות אחרים - מדוייקות. הציבור הירושלמי לא התלהב ממנו ולא יצא להצביע לו. כמעט כל המצביעים שבחרו בליאון עשו זאת כחלק מהעסקה הפוליטית בינו לבין רבני דגל התורה וש"ס. ללא תמיכת המפלגות החרדיות ליאון היה מתחרה עם המועמד חסר הסיכוי אבי סלמן על תחתית הרשימה. סך הקולות של ש"ס ודגל התורה מביא זהה למספר המצביעים לליאון פחות ה-5,000 שהביא בעצמו. משקלו האלקטורלי האמתי של ליאון בירושלים, חמש שנים אחרי שהגיע מגבעתיים, אינו עולה על 5,000 מצביעים.

אלקין עם פעילים בירושלים, אתמול. התמודדותו פגעה בברקוביץ וסייעה לחרדים
אלקין עם פעילים בירושלים, אתמול. התמודדותו פגעה בברקוביץ וסייעה לחרדיםצילום: אוליבייה פיטוסי

זאב אלקין

בימים האחרונים ניכר היה שאלקין ויתר על הקרב. בסוף השבוע הוא ככל הנראה שהה בביתו בגוש עציון ואתמול עיתונאים התקשו לחבור אליו לסיורי קלפיות. לזכותו, אלקין לא השלה את בוחריו ואמר מראש שלא ישאר בעיריית ירושלים אם יפסיד. מחר הוא ישוב למשרה מלאה בממשלה ולתכנון עתידו הפוליטי. אולם, אין זה אומר שהוא לא חייב דין וחשבון לתושבי ירושלים. אלקין הגיע למרוץ זחוח ומלא ביטחון עצמי. הוא התייחס לירושלים כאל בעיה - דמוגרפית, פוליטית ותקציבית - שיש לפתור ולא כאל עיר שיש לנהל קודם כל לטובת תושביה. ייתכן שהתמודדותו פגעה בסיכויים של ברקוביץ, פוליטיקאי מקומי שצמח בעיר ובנה בה תנועה גדולה, והעניקה את הניצחון לשלטון חרדי שבראשו טובת עצמו ולא טובת כלל תושבי ירושלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ