מהפך בבית שמש: עליזה בלוך נבחרה לראשות העיר

לאחר ספירת 1,300 קולות אחרונים, בהם קולות הנכים, החיילים וכמה עשרות בודדות של אסירים, הדיחה בלוך את ראש העיר המכהן משה אבוטבול. היא האשה ה-11 שנבחרה לעמוד בראש רשות מקומית

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלוך במטה בבית שמש, הערב
בלוך במטה בבית שמש, הערבצילום: גיל כהן מגן

עליזה בלוך ניצחה הלילה (רביעי) בבחירות לראשות העיר בית שמש, לאחר שגברה במאות קולות על ראש העיר המכהן משה אבוטבול. בשעות הלילה נספרו 1,300 קולות בבית שמש, בהם כ-300 קולות של נכים, כאלף קולות של חיילים וכמה עשרות בודדות של אסירים, וקבעו את ניצחונה של בלוך. לפני ספירת הקולות הנוספים, אבוטבול הוביל על בלוך ב-251 קולות, אולם רוב מוחלט מהקולות הנוספים הוענק לבלוך, ובתוצאה הסופית היא ניצחה בפער של 533 קולות.

ראשת העיר הנבחרת הגיעה לרחבת העירייה לאחר היוודע התוצאות. מול כ-200 מתומכיה בירכה שהחיינו, ואמרה בנאום הניצחון: "עם ישראל מסתכל הערב על העיר בית שמש ומתעורר לתקווה חדשה. בית שמש החליטה לבטל את החומות, לבטל את המחיצות. עד היום קצוות ניהלו את השיח ומנעו מאיתנו את האפשרות לראות בני אדם. עד היום מי שקבע את הטון היו קצוות שיצרו לכולנו תדמית של מקום של ניכור ושל אולי קצת מלחמה".

בלוך סיפרה כי במהלך קמפיין הבחירות בחרה שלא לשים את תמונתה בחלק מן המקומות בעיר כדי לכבד את הציבור החרדי. לדבריה, אנשים אמרו לה שזו חולשה, אך היא אמרה כי היא רואה בזה עוצמה. בלוך היא האשה ה-11 שנבחרה לעמוד בראש מועצה, ארבע נשים יותר מאשר במערכת הבחירות ב-2013.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "בירכתי את עליזה בלוך על זכייתה ההיסטורית בבית שמש. זו היתה מערכה קריטית לעתידה של העיר. תושבי בית שמש בחרו בתקווה, באחדות ובעתיד. סיכמנו להיפגש כבר בשבוע הבא על מנת לבנות תכנית להזנקת החינוך בעיר".

אבוטבול, איש ש"ס, נחשב למנצח הוודאי עד לפני כמה שבועות, מה שהוביל אותו להזהיר את תומכיו משאננות. עם זאת, ביום הבחירות עצמו הציג אבוטבול ביטחון.

בלוך, לשעבר ממפלגת הבית היהודי, ניהלה בעבר את בית הספר התיכון ברנקו וייס בעיר. נוסף על חילונים ודתיים־לאומיים, פנתה בלוך גם לחרדים ליברלים. לכך הצטרפה קריאתה של עדינה בר־שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, לתמוך בה. חלק לא מבוטל מההישג של בלוך מיוחס לפעילות של המטה החרדי שלה.

שתי מערכות הבחירות האחרונות בבית שמש התמקדו בעיקר במאבק בין חרדים לחילונים על צביונה של העיר. המאבקים היו יצריים וצמודים, אך התוצאה הן ב-2008 והן ב-2013 היתה זהה – ניצחון לאבוטבול. תוצאות הבחירות ב-2013 נפסלו על ידי בית המשפט עקב מה שהוגדר כ"מערכת שיטתית, מאורגנת ורחבת היקף" של זיופים – ואבוטבול ניצח פעם נוספת בבחירות חוזרות שנערכו ב-2014.

אלא שבניגוד למערכות הבחירות הסוערות הקודמות, הפעם נדמה כי הקמפיינים התנהלו על מי מנוחות. בזמן שחלף שינתה העיר את פניה. אמנם בכל הקשור לאוכלוסייה הבוגרת, היא חצויה בין חרדים לחילונים ודתיים־לאומיים, אך בכל הקשור לשכבות הגיל הצעירות – הנתונים הדמוגרפיים מצביעים על רוב חרדי מובהק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ