ספירת הקולות בבחירות המקומיות בת"א נעצרה בעקבות ניסיון לזייף את קולות החיילים

נציגי מרצ שהיו במקום אמרו ל"הארץ" כי ברוב המעטפות החשודות היו פתקי סיעת "מאמינים" של הבית היהודי ויהדות התורה. משרד הפנים עירב את המשטרה, והנושא נמצא בבדיקה משפטית

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספירת קולות שהגיעו מצה"ל ומשב"ס בתום הבחירות לרשויות המקומיות
ספירת קולות שהגיעו מצה"ל ומשב"ס בתום הבחירות לרשויות המקומיותצילום: מוטי מילרוד

ספירת קולות החיילים בבחירות בתל אביב יפו נעצרה אמש (חמישי), לאחר שהתגלה ניסיון לזיוף התוצאות. מינהל הבחירות לרשויות המקומיות הזעיק את המשטרה למקום, והנושא נמצא כעת בבדיקה משפטית. לפי המינהל, במהלך הלילה נכנס אדם למוקד ספירת הקולות במרכז "לונדון מיניסטור" והשליך מעטפות כפולות על אחד השולחנות. נציגי מרצ אמרו ל"הארץ" כי בשש מעשר המעטפות שהושלכו נמצאו פתקים של סיעת "מאמינים" המשותפת לבית היהודי וליהדות התורה. במשרד הפנים לא הבהירו אם קולות אלה נפסלו. 

יו"ר סיעת מרצ בתל אביב יפו, מיטל להבי, שהיתה במקום כדי לפקח על הספירה, אמרה כי אחד מסופרי הקולות מטעם ש"ס הבחין במהלך הלילה באדם שהוציא מעטפות מכיסו. לדבריה, כאשר נציג ש"ס ביקש לעצור את הספירה, האיש אמר לו: "אתה מנסה לסבך אותי". עוד אמרה כי הוועדה פתחה שש מהמעטפות ומצאה בהן פתקים עם האותיות "גב" השייכות ל"מאמינים" - סיעה משותפת לבית היהודי וליהדות התורה. ארבע מעטפות נוספות הועברו למשטרה. "אנחנו אפילו לא יודעים מתי התחיל הזיוף", הוסיפה להבי. "ניכנס לבדיקת המספרים ונדרוש להוציא צו מניעה". 

חגיגות במטה חולדאי לאחר ניצחונו בבחירות לראשות העיר ת"אצילום: מוטי מילרוד

בשעות הצהריים התכנסו המפקחת הארצית על הבחירות המקומיות ענת אסרף, יועץ משפטי ממונה מחוז תל אביב יפו וכמה חברי ועדת הבחירות, בהם מי שנטל חלק בספירת קולות החיילים, על מנת לקבל החלטה בנושא. בישיבה קבעה יו"ר ועדת הבחירות העירונית, השופטת בדימוס ורדה אלשיך, כי עקב התקרית יש לערוך בחירות חוזרות לעיריית תל אביב יפו בקרב חיילי צה"ל, אך במשרד הפנים אמרו כי אין לה אפשרות להורות על כך. הצדדים לא הגיעו להסכמה והחליטו להתכנס שוב מחר.

במידה וייערכו בחירות חוזרות לעיריית תל אביב יפו בקרב החיילים, יידרש משרד הפנים להציב קלפיות בכל בסיס צה"ל שבו משרתים חיילים הרשומים בתל אביב. זאת, מאחר שקולות החיילים נשלחים מהבסיסים השונים אל הרשויות המקומיות שבהן החיילים גרים. יתרה מזאת, פרסום התוצאות שהתקבלו עד כה עלול להטות הצבעה חוזרת בקרב החיילים.

אתמול פרסם משרד הפנים את תוצאות האמת בבחירות לרשויות המקומיות, אך הן אינן סופיות שכן טרם נכללו בהן קולות החיילים, האסירים והנכים. מהתוצאות עולה כי בתל אביב התקבלו 189,245 קולות כשרים, שהם כ-42% מבעלי זכות ההצבעה בעיר. 

סיעת "מאמינים" מסרה בתגובה: "אמש התקיימה ספירת קולות החיילים והקלפיות הנגישות. מספירת כלל הקולות עלה כי סיעת מאמינים הגיעה, בפער, למספר הקולות הנדרש על מנת לקבל מנדט שני. לקראת סוף הספירה נודע לנו כי בקלפי האחרון, ובו קולות החיילים, עלה חשד כי משקיף המוצב מטעם הסיעה גרם לזיוף לכאורה של כעשר מעטפות וכי הספירה נעצרה. בעקבות החשד המליצה ועדת הבחירות על פסילת כלל קולות החיילים ומועד חדש של בחירות לכלל חיילי העיר.

"עם היוודע דבר האירוע פנה יו״ר סיעת מאמינים, חיים גורן, בדרישה לוועדת הבחירות כדי שתפתח בבדיקה מיידית מול משטרת ישראל, אשר תפעל בכל הכלים העומדים לרשותה. בהינתן שהפרטים נכונים מדובר באירוע חריג מאוד ולכאורה פלילי. מעבר לעניין החוקתי החמור, הפעולה של אותו אדם בקלפי הספציפי מונעת לפחות זמנית מהסיעה לקבל את המנדט השני שלו היא ראויה ע״פ קולות הבוחרים, כולל החיילים", מסרה הסיעה.

ראש העיר תל אביב יפו, רון חולדאי, מסר: "טוהר הבחירות הוא הבסיס להליך הדמוקרטי. כל ניסיון לפגוע בו הוא חמור מאוד ואין להשלים עמו. אני קורא למשטרת ישראל ולכל מי שאמון על הפיקוח בבחירות לפעול בנחישות בעניין החשדות בספירת קולות החיילים ולהגיע מהר לחקר האמת, כדי שמעשים כאלו לא יהיו בעיר שלנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ