תושבי התנחלות הורשו להצביע בבחירות למועצה בתוך הקו הירוק

תושבי נוף השרון עתרו לביהמ”ש בבקשה להצביע בטענה כי קיימת זיקה בינם לבין המועצה האזורית דרום השרון המספקת להם שירותים מוניציפליים

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי מרכז אישר היום (שני) ל-100 מתושבי שכונת "נוף השרון" בהתנחלות אלפי מנשה להצביע בבחירות המקומיות, למועצה האזורית דרום השרון.

השכונה נבנתה בעשור הקודם סמוך למושב נירית שעל קו התפר ובה 50 בתים. היא מסונפת להתנחלות אלפי מנשה אבל בפועל מרוחקת ממנה ארבעה קילומטרים וגדר ההפרדה עוברת בין היישוב לשכונה. לפני חמש שנים נחתם חוזה בין אלפי מנשה למועצה האזורית דרום השרון, שהאחרונה היא זו שתספק את השירותים המונציפליים לשכונה, בתמורה לתשלום שיועבר לה.

לקראת הבחירות המקומיות, גילו בנירית כי מספר התושבים שם גדל ללא סיבה נראית לעין. בדיקה מקיפה לימדה כי תושבי השכונה שינו את כתובתם במשרד הפנים לנירית, למרות שאין מחלוקת שהם נמצאים בשטח המונציפלי של אלפי מנשה מהצד השני של הקו הירוק. לכן, החליטה המועצה למחוק אותם מספר הבוחרים.

התחלת הבניה בנוף השרון, 2004צילום: ניר כפרי

תושבי נוף השרון עתרו לבית המשפט המחוזי וטענו כי קיימת זיקה לבין המועצה האזורית דרום השרון מאחר ומשם הם מקבלים את השירותים המוניציפליים, ועל כן אך טבעי שהם יבחרו ויבחרו למועצת דרום השרון. המועצה מצידה טענה כי אילו אינם תושבים שלה. מעבר לעניין המונציפלי, הסוגיה הזאת מעלה נושא עקרוני, של אפשרות לסיפוח דה פקטו של חלקים מהשטחים לישראל דרך העברת כתובת במרשם האוכלוסין.

היום נערך דיון בעתירה בבית המשפט המחוזי מרכז בפני השופט אילן שילה. בדיון הוצעה לצדדים פשרה לפיה בבחירות הקרובות הם יוכלו להצביע בישראל, בשל פגמים פרוצדורליים שונים בהליך מחיקתם מספר הבוחרים. עם זאת, לאחר הבחירות ימחקו מפנקס הבוחרים של דרום השרון, ויוכלו לנהל הליך חדש בנושא העקרוני.

עורך דין איתן מימוני ממשרד מימוני שלוש וכו' בא כוח התושבים אמר ל"הארץ" כי "אני שמח שבית המשפט מצא את הפתרון לתושבים, שמתנהגים אליהם כתושבים בכל דבר, ולא שלל מהם זכות יסוד לבחור לרשות המקומית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ