לא מאמינים לאף אחד: משפחתו של סלומון טקה מסרבת לקבל את ממצאי חקירת מותו

שבעה חודשים לאחר שמת מנתז כדור שירה שוטר בחופשה, בני משפחתו של טקה מספרים על הכעס על התקשורת, העלבונות שהם סופגים והחרדה לגורלם של שאר ילדיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: האחות ימי, האם וובג׳אג׳ והאב וורקה בקרית חיים, בשבוע שעבר
מימין: האחות ימי, האם וובג׳אג׳ והאב וורקה בקרית חיים, בשבוע שעבר צילום: אמיר לוי

בקומה השלישית בבניין דירות בקרית חיים, בסלון ביתם הקטן והצנוע, ישבה בשבוע שעבר משפחתו של סלומון טקה שנהרג מירי שוטר וסיפרה על חוסר אמון ברשויות ותחושת בגידה. בני המשפחה, שבורי לב בשל אובדן הבן, מתקשים להסתיר את זעמם על הראיונות שפורסמו בתקשורת עם אשת השוטר ומסרבים להאמין לממצאי חקירת מח"ש. 

"נרצח לי אח שאף אחד אחר לא יכול למלא את מקומו", כתבה בשבוע שעבר אחותו הצעירה של טקה, בת 15.5, לאשת השוטר. "אח עם נתינה, עם מנהיגות גדולה, שסחף אחריו הרבה מאוד אנשים... נרצח לי אח שלא הספיק לעמוד מתחת לחופה, להביא לי אחיינית ולעשות את ההורים שלי סבא וסבתא, ואת לא מתביישת להגיד שהחיים שלך התהפכו?". המכתב ככל הנראה לעולם לא יישלח ליעדו.

הפגנה בעקבות מותו של טקה בצומת הקריות, ביוליצילום: רמי שלוש

טקה נהרג ביוני מנתז כדור שירה שוטר בחופשה ליד חורשה, כרבע שעה הליכה מביתו. החודש פורסם ב"הארץ" כי ממצאי החקירה המשטרתית תאמו במידה רבה את גרסתו של השוטר, שלפיה פנה לכמה נערים כי חשש שהם סוחטים נער אחר, והציג את תעודת השוטר שלו. טקה הטיח בשוטר כי התעודה שלו מזויפת, ועד מהרה החלו כמה מהנערים ליידות אבנים לעבר השוטר. בהמשך, סיפר השוטר, טקה וצעיר נוסף הלכו אחריו, גידפו אותו והשליכו לעברו אבנים, שכמה מהן פגעו בו. אז שלף את נשקו, וממרחק כשני מטרים וחצי ירה כדור יחיד לעבר הקרקע תחתיו. לאחר המגע עם הקרקע חלק מהכדור התפרק וניתז מעלה לחזהו של טקה — והביא למותו.

בשיחה בסלון ביתם, אביו של טקה, וורקה, אמו, וובג'אג', ואחותו הגדולה, ימי, מספרים איך הם רואים את הדברים. מכשול השפה מכביד, אבל נדמה שאם אותו עוד אפשר לצלוח, את חוסר האמון כלפי רשויות אכיפת החוק ספק אם יהיה ניתן לתקן אי פעם. "אחרי שראינו את הרשלנות שהיתה בתיק אנחנו לא מאמינים לכל הממצאים", אומר וורקה. "התיק נוהל בצורה רשלנית מהרגע הראשון. מהרגע שבת הדודה של השוטר (ראש אגף משאבי אנוש במשטרה ניצב עינת גיל צוברי, נ"ש) היתה אחראית על ההשעיה שלו, והיא העבירה את זה לסגן שלה במשרד ליד. השוטר הלך לבית מלון ומקבל משכורת מהמשטרה. הכי מפתיע זה שהמשטרה מגנה עליו בחירוף נפש מהרגע הראשון. הם לא מתנערים ממנו. אני לא מכיר מקרה אחד שבו אדם שחור היה מעורב והמשטרה גינתה".

גם פרסומים שלפיהם ראשת מח"ש קרן בר מנחם אמרה בעבר כי תפקיד המחלקה הוא לתת שירות למשטרה וכי יש להימנע ככל האפשר ממעצר שוטרים לא תורמים לאמינות הגוף החוקר בעיניו. "איך מצופה מאיתנו להאמין כשהחברים של הנאשם חוקרים את הבליסטיקה?", תוהה וורקה. |הדרישה של המשפחה היא ועדת חקירה, גוף חיצוני". הוא תוהה מדוע ירה השוטר לעבר הקרקע בניגוד לפקודות, ולא באוויר. "אני הייתי תשע שנים חייל באתיופיה, לוחם", הוא מספר. "אם מישהו היה עושה טעות, היו קוראים לעברו 'עצור או שאני יורה', שלוש פעמים, חוזרים על זה שלוש פעמים ורק אז היו יורים באוויר. אם מישהו לא היה מגיב והיה מנסה לברוח היו יורים לו ברגליים".

הוריו של טקה בחורשה שסמוך אליה נהרג בקרית חיים, בשבוע שעברצילום: אמיר לוי

חרף העובדה שעל אחת מהאבנים בזירה אותר דנ"א שבסבירות גבוהה שייך לטקה, האב מתעקש שהדבר אינו מוכיח כי בנו תקף את השוטר. "כל העדים נתנו את אותה הגרסה — שסלומון החזיק אבן לצורך הגנה עצמית ואמר 'אם אתה יורה אני אזרוק עליך'. מי הבטיח שזאת לא האבן שאותה דגמו?", הוא שואל. בחוות דעת של המכון לרפואה משפטית באבו כביר נקבע כי ממצאי החבלה שעל גוף השוטר — לרבות שטף דם גדול בגבו — תואמים את גרסתו כי ספג אבנים.

"אני לא מאמינה לאף אחד", מוסיפה וובג'אג', האם. "אם זה היה הבן שלי שהיה הרוצח, תוך פחות מעשר דקות הוא היה בכלא. אם סלומון היה אשם ובאמת היה מטח אבנים על השוטר היו מפרסמים את הסרטון. יש מצלמות. הוא לא עשה טעות, בגלל זה הם לא מפרסמים את הסרטון. סלומון בחיים לא ירים יד או יזרוק אבנים על מישהו בלי סיבה", היא אומרת. ממח"ש נמסר בתגובה כי בניגוד לפרסומים בתקשורת, לא נמצאה כל מצלמת אבטחה שכוונה במדויק לאזור שבו התרחש הירי ותיעדה את הרגע שבו אירע. "לפיכך, אין תיעוד של הירי עצמו, אף לא במצלמות הסמוכות, אלא רק של הרגעים שלפני הירי ולאחריו — ההליכה לעבר זירת הירי והמנוסה לאחר הירי — שתועדו במצלמות של הבתים הסמוכים לזירת הירי עצמה", נמסר.

ההורים והאחות ימי כואבים גם את השמועות שהופצו על טקה. תחילה הופצה שמועה כי היו לו 14 תיקים פלילים במשטרה, אף שהמספר המדיוק הוא שלושה שנפתחו בשל עבירות קלות, וכן נכתב רבות על האלכוהול שנמצא בדמו. "כל הילדים שותים", אומרת ימי. "סלומון לא יצא מהבית שלושה ימים לפני המקרה. באותו ערב הוא לא היה הרבה זמן בחוץ, הוא יצא בערך בשש וחצי-שבע וזה קרה בשמונה וחצי בערך. לא היה לו זמן לשתות". וובג'אג', האם, מוסיפה ש"הילדים שלנו, 'השחורים', לא מפריעים יותר מילדים אחרים. כולם עושים טעויות. ילדים עושים בלגן, אבל אם ילד שחור יעשה טעות יתייחסו לזה יותר בחומרה".

הפגנה בעקבות מותו של סלומון טקה בצומת הקריות, ביוליצילום: רמי שלוש

מפחדים על הילדים

טקה נולד בכפר מטמה הסמוך לגונדר שבאתיופיה בשנת 2000. הוא למד בכפר והוריו מספרים שהיה חביב על המורים, אהב לשחק כדורגל ולצייר. למרכז הקליטה בקרית ים הגיעה המשפחה לפני כשמונה שנים, בעקבות בני משפחה נוספים שהגיעו לישראל. מלבד ימי, כיום בת 24, יש להוריו של טקה שתי בנות צעירות ובן. אחרי הירי הגיעה לארץ בת נוספת של וורקה ממערכת יחסים קודמת, עם שני בניה. הוריו של טקה חוששים לילדיהם. כשביקרו בשבוע שעבר בחורשה שסמוך אליה נהרג סלומון, שם מוצב היום עמוד מלא מדבקות לזכרו ונרות נשמה, ביקשו שהילדים לא יצולמו. וובג'אג' התקשתה לעצור את הדמעות. אחת הבנות סיפרה שהאם כמעט לא מגיעה למקום בשל הכאב.

"אני מפחד מאוד על שאר הילדים", אמר וורקה. "רצחו לי ילד שיצא לשחק ולא עשה כלום. אני לא יודע מה יקרה מחר. אני מפחד שהקרובים של השוטר יזהו את האחים של סלומון, הילדים לא יוצאים מהבית לבד מאז המקרה". ימי, האחות הגדולה, מרגישה על בשרה את הפחד. "יש אנשים כל כך רעים. אמרו לי שמגיע לי שרצחו את אחי — במלים האלה", היא מספרת. |אני לא אומרת שכולם כאלה, יש גם אנשים טובים. בדרך כלל אני הולכת עם החולצה עם התמונה שלו, ואנשים באים ואומרים לי שהגיע לו. אני נתקלת בזה גם בעבודה".

ימי, שעלתה לישראל בגיל 16, מנסה לכבוש את זעמה ללא הצלחה. "חבל שעליתי. זה כמו בגידה", היא מסננת. לפני העלייה לארץ, היא אומרת, חשה כלפי ישראל רגשות מעורבים. "זה היה מרגש כי היו פה הרבה בני משפחה, אבל גם קשה כי עזבתי חברים ואת הלימודים". האם חשבה שכך יראו חייה כאן? "שירצחו לי אח? לא. לא חשבתי ששוטר ירצח לי אח. הייתי רוצה שיהיה צדק. הייתי רוצה שעיתונאים יעשו את העבודה שלהם כמו שצריך. יגיעו לאמת ואז יפרסמו. מאז הרצח התפרסמו הרבה שקרים".

המשפחה מתחה ביקורת נוקבת על דבריה של אשת השוטר בראיונות לתקשורת לאחרונה, שלפיהם בעלה סובל מחרדות והיא חוששת מנקמה. "אני איבדתי את הילד שלי", אומר וורקה. "הם יושבים במלון ואומרים שקשה להם. שאלוהים יעשה את הצדק אבל הם לא אומרים אמת". וובג'אג' מוסיפה כי אשת השוטר "דיברה על זה שהיא לא ישנה בלילה ועקרו אותם מהבית. מה היא חושבת, שאנחנו ישנים?".

מותו של טקה הוביל לפרוץ מחאה והפגנות רבות משתתפים, ועורר דיון ציבורי נרחב על יחס המשטרה לבני הקהילה האתיופית. אתמול (שלישי) התקיימה צעדת מחאה בנושא מול משרד המשפטים בירושלים תחת הכותרת "סלומון טקה ז"ל הקורבן האחרון". בהודעה שפרסמו המארגנים נכתב כי "בשבועות האחרונים מתרחש קמפיין תקשורתי רצוף סילופים ושקרים למנוע מהשוטר לעמוד לדין אפילו על האשמה קלה זו. על מנת להשמיע את קול האמת, ולוודא שהצדק יעשה, אנו יוצאים להשמיע את כולנו! ולזעוק את זעקת הקורבנות!".

מאגודת יהודי אתיופיה נמסר כי "חשוב לנו להזכיר כי הקורבן של האירוע הוא טקה ז"ל והחשוד בפלילים הוא השוטר שירה בו למוות, ולא להיפך. על הפרקליטות מוטלת האחריות לראות במקרה מצער זה הזדמנות ליצירת תקדים משפטי בסוגיות של פרופיילינג גזעי, אלימות מופרזת ומקרי מוות בידי גורמי אכיפה. אי-העמדה לדין של שוטרים משמעותה קורבנות נוספים ואנו נידרש לספק תשובות למשפחותיהם. המחאה נגד אלימות משטרתית נמשכת מכיוון שמקרי קצה מעוררים תגובות קצה, אולם העבודה מול גורמי אכיפת החוק ומול מקבלי ההחלטות הינה מתמשכת".

ממח"ש נמסר בתגובה כי היא "החליטה על העמדתו לדין של קצין המשטרה בכפוף לשימוע. ההחלטה נתקבלה לאחר בחינת מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרה, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. ההחלטה לקחה בחשבון את העובדה שהחשוד הותקף באבנים על ידי המנוח ונערים אחרים ואף נפצע באירוע, בטרם השתמש באקדחו, אך במכלול הנסיבות נמצא כי יש מקום להעמידו לדין. ההחלטה נתקבלה לאחר בחינה מדוקדקת של חומר הראיות ובחינת מכלול נסיבות העניין. לאחרונה נערך שימוע ובימים הקרובים תתקבל החלטה סופית ועדכון יועבר כמקובל לבני משפחת המנוח ולבא כוח החשוד".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ