דו"ח המבקר |

תחלואה גדולה והמתנה ארוכה לבדיקות בפריפריה

הדו"ח מצביע על פערים חמורים בשירותי הרפואה בדרום והצפון לעומת המרכז, המתבטא בין השאר במחסור במיטות אשפוז, כוח אדם ותשתיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אחר הצהריים (רביעי) קובע כי שירותי הרפואה בישראל אינם שוויוניים בין אזורי הארץ, ומאבחן פערים חמורים באורכי התורים לטיפול רפואי בין תושבי הפריפריה למרכז.

דו"ח המבקר בוחן לעומק את הפערים ברמת הרפואה והיצע שירותי הבריאות בפריפריה לעומת מרכז הארץ, שעלו לדיון ציבורי בשנים האחרונות ואף עמדו במרכז מאבק הרופאים בשנת 2011 שהוביל לתוספות שכר משמעותיות לרופאים בפריפריה. "אף ששירותי הבריאות במדינה צריכים להינתן על בסיס של שוויון, קיימים פערים ניכרים בין הפריפריה לעומת המרכז בתחום התשתיות ובתחום כוח האדם הרפואי לסוגיו, לרבות בבתי החולים", קובע הדו"ח. "על המשרד לבחון את הדרכים שיש לנקוט כדי לצמצם את אי-השוויון בין בתי החולים בפריפריה לבתי החולים במרכז". הדו"ח אף מגדיר את המטרה כ"משימה לאומית".

דו"ח המבקר 2013: כל המחדלים, כל הליקויים

הפריפריה מוגדרת בדו"ח המבקר כמחוזות הדרום והצפון, המכסים 85% משטח המדינה, ומתגוררים בהם 2.4 מיליון תושבים נכון לסוף 2010, בהם 870 אלף ערבים.
בביקורת שבוצעה בחודשים פברואר עד יולי 2012, אובחנו הבדלים בנתוני הבריאות של תושבי הצפון והדרום לעומת תושבי המרכז ולעומת הממוצע הארצי, המתבטאים בתוחלת חיים נמוכה יותר, תחלואה מרובה, מחסור במיטות אשפוז ובכוח אדם רפואי.

עוד קובע דו"ח המבקר קובע כי לא קיים שימוש מספק בטכנולוגיה של רפואה מרחוק (טלה רפואה) המאפשרת כיום לבצע אבחון, מעקב וייעוץ לטיפול רפואי באמצעות הטלוויזיה ולקשר בין המומחים הרפואיים ממרכז הארץ לתושבי הפריפריה. בעבר הועלתה תוכנית לחיזוק בתי החולים בפריפריה על ידי שיתוף פעולה ביניהם, אולם הדו"ח קובע כי הרעיון לא קודם.

הדו"ח מתייחס גם למחסור התהומי במיטות אשפוז לשיקום גריאטרי בפריפריה, עליו התריע תחקיר "הארץ" ביולי 2011. כך, למשל, במחוז הצפון יש על כל 3,200 קשישים מיטה אחת לשיקום, שיקום גריאטרי או לגריאטריה שיקומית - בהשוואה לממוצע הארצי, העומד על מיטה אחת לכל 486 קשישים. "כשחסרות מיטות אשפוז במחלקות השיקום, חולים הזקוקים לשיקום נשלחים למקומות הרחוקים ממקומות מגוריהם, והמשפחות מתקשות לתמוך בחולה המאושפז", לשון הדו"ח, "קיימים מקרים שקשישים הופכים לחולים סיעודיים משום שלא עברו תהליך שיקום". משרד הבריאות הודיע במסגרת הביקורת כי בשנתיים הקרובות יתווספו לפריפריה 200 מיטות שיקום חדשות.

נתונים נוספים המופיעים בדו"ח מתייחסים לזמני ההמתנה לטיפולים רפואיים במרכז לעומת הפריפריה. בין השאר, נמצא בביקורת כי במחוז דרום של שירותי בריאות כללית נאלצים מבוטחים להמתין בין 14 ל-60 יום לבדיקת MRI, לקרדיולוג, לנוירולוג, לנוירולוג ילדים, לאורתופד ולכירורג. בבית חולים סורוקה שבבאר שבע, נאלצים מבוטחי הכללית להמתין בין שנה לשלוש לניתוחי עמוד שדרה ולניתוחי השתלת מפרקים, בעוד מבוטחי מאוחדת נאלצו להמתין בין שלושה לארבעה חודשים לניתוחי עיניים. בבית החולים כרמל נאלצים מבוטחי לאומית במחוז צפון שמופנים לבדיקת קולונוסקופיה להמתין כמה חודשים למועד הבדיקה; ובבית החולים פוריה בטבריה, זמני ההמתנה לניתוחי כתף או לתיקוני ניתוח בקע מגיעים לעד שבעה חודשים. בדו"ח המבקר לא מופיעים נתונים על הבדיקות האמורות בבתי חולים ובקופות החולים במרכז הארץ.

בדו"ח נקבע כי משרד הבריאות לא מבצע בדיקות שוטפות לזמני ההמתנה לבדיקות וניתוחים בבתי החולים, כפי שמבוצע באשר לטיפולים בקהילה. "על המשרד לוודא שמשך ההמתנה לכל סוגי הניתוחים והפעולות הרפואיות יתבסס על שיקולים רפואיים ולא יתארך יותר מהסביר", קובע המבקר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "המשרד פרסם בשנת 2012 כי יתמוך בקופות החולים לביצוע תוכניות התערבות לצמצום פערים גיאוגרפים בתחום הבריאות. באשר לשימוש בטלה-רפואה, מדובר בטכנולוגיה מלהיבה ביכולותיה הטכניות, וניתן להיעזר בה במצבים מסוימים, אך מכאן ועד לקריאה להרחבת השימוש בה יש מרחק לא קטן. יש היבטים אתיים, תמחוריים ואחריות מקצועית המחייבים התייחסות. ב-2012 חתם המשרד על הסכם להקמת מאגר מידע ארצי בנושא אי-שוויון עם מכון גרטנר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ