תשתיות לקויות במערכת הבריאות ומחסור חמור בתקציבי פיתוח

בביקורות במוסדות רפואיים נמצאו חוטי חשמל חשופים, צפיפות קשה, גגות אסבסט וגם זבובים ורטיבות על קירות חדרי ניתוח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

תשתיות בתי החולים במדינה לקויות, כך קובע דו"ח המבקר במסגרת בחינת מערך הבינוי במוסדות הרפואיים. הדו"ח איתר ליקויים בתשתיות הפוגעים ברמת הניקיון של בתי חולים ובפעילות למניעת זיהומים. "על משרד הבריאות מוטלת אחריות ממלכתית להבטחת הבריאות לתושבי המדינה, ועליו להביא לידיעת הממשלה והכנסת את מצבם הגרוע של הבינוי והתשתיות במערכת הבריאות", נקבע.

דו"ח המבקר 2013: כל המחדלים, כל הליקויים

בביקורות במוסדות רפואיים ברחבי הארץ תועדו כמה כשלי בינוי הכוללים: חוטי חשמל חשופים בכניסה למרפאה לבריאות הנפש בלוד; מבנה צפוף שאינו מתוחזק במרפאה לבריאות הנפש ברמלה שאינו מאפשר עבודת צוות; וצינורות תשתית עיליים שאינם ממוגנים בבית החולים ברזילי באשקלון. בבית החולים נמצא גם כי מחלקות שלמות לא מוגנו כראוי, למרות המצב הביטחוני הנפיץ בדרום. המבקר מזכיר ביקורת של משרד הבריאות שבה נצפו זבובים ורטיבות בתקרה בחדרי הניתוח בברזילי. הדו"ח אף מונה ליקויים בתשתיות בתי החולים הפסיכיאטריים בישראל שמקורם בין השאר בהתנגדות של רשויות מקומיות לבינוי חדש בבתי חולים אלה, כפי שנחשף בתחקיר "הארץ" באוגוסט 2010.

מסדרונות בית החולים ברזילי באשקלון, ארכיוןצילום: אלון רון

הדו"ח קובע כי בכמה מוסדות רפואיים עדיין קיימים גגות אסבסט, חומר שהוכח כמסרטן ודאי בבני אדם. הנהלת המרכז הרפואי אסף הרופא דיווחה למשרד המבקר במארס 2012 כי גגות האסבסט בבית החולים הם 8% משטח גגות המרכז, ומאחר שאלו גם גגות של מחלקות אשפוז ומרפאות ומכונים, צריך להחליפם. בברזילי דיווחו למבקר באותו החודש על הצורך בהחלפת גגות אסבסט בבית החולים בעלות המוערכת ב-600 אלף שקל.

הבעיה העיקרית בתחום הבינוי והתשתיות בבתי החולים, קובע הדו"ח, קשורה במחסור בתקציבי פיתוח ותחזוקה בהיקף מצטבר המוערך על ידי בכירים במערכת הבריאות ב-2.5 מיליארד שקל.

הדו"ח – המצביע גם על מצוקת קרקעות המיועדות למרפאות קהילתיות בשכונות ובערים חדשות – קורא למשרדי הממשלה לעודד בינוי מרפאות חדשות במקומות הנדרשים, בין השאר באמצעות מכרזים סגורים לשימוש למרפאות בלבד, כדי להבטיח נגישות שוויונית לשירותי בריאות.

הדו"ח מתריע על אי מוכנות תשתיות בתי החולים בישראל לרעידות אדמה. סקר שבוצע בשנת 2006 העלה את הצורך בחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אולם המהלך לא תוקצב ולכן לא יצא לפועל.

"על מקבלי ההחלטות מוטלת האחריות לשקול בכובד ראש את הדרישות התקציביות ולמצוא מקורות תקציביים בפריסה על פני שנים ועל פי סדר עדיפויות, כדי להביא את התשתיות למצב הראוי למדינה מפותחת, בעיקר בכל הקשור לבטיחות", קובע דו"ח המבקר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "למשרד תוכנית כוללת לשיפור התשתיות בבתי החולים הפסיכיאטריים, והבעיה ביישומה היא היעדר תקציבים. נכון לעתה תוקצב שדרוג מרפאות בריאות הנפש ויבוצע בהן שדרוג תשתיות להעמידן במצב פיזי נאות. מדיניות המשרד היא להעתיק את בתי החולים הפסיכיאטריים למתחמי בתי החולים הכלליים (כמו המחלקות שפועלות בהדסה ובשיבא – ד"א), אך אנו פועלים להבטיח תנאי אשפוז הולמים לחולים במוסדות הקיימים. לגבי תחזוקת תשתיות בכלל המוסדות הרפואיים, כפי שקובע אף המבקר בדו"ח, לא ניתן לקיים תחזוקה מונעת עקב היעדר תקציבים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ