דן אבן

בישראל יש מחלקה ייעודית אחת לטיפול במבוגרים הסובלים מהפרעות אכילה – במרכז הרפואי על שם שיבא בתל השומר. חולות בוגרות הסובלות מהפרעת אכילה נאלצות להמתין חודשיים עד ארבעה חודשים לאשפוז במחלקה זאת. בכל רגע נתון ממתינות בין עשר ל-30 חולות למקום במחלקה. הפרעות אכילה כמו אנורקסיה נרבוזה או בולימיה שכיחות יותר בקרב נערות ונשים.

בשנת 2011 הוסיף משרד הבריאות שמונה מיטות לאשפוז במחלקה לטיפול בנערות הסובלות מהפרעות אכילה ותשע מיטות במחלקה לבוגרים עם הפרעות אכילה, אבל משך ההמתנה לאשפוז במחלקות אלה התקצר רק חלקית.

דו"ח המבקר 2013: כל המחדלים, כל הליקויים

לדברי מומחים לבריאות הנפש, ביניהם רופאים העובדים בבתי חולים פסיכיאטריים, הטיפול המתאים ביותר בסובלים מהפרעות אכילה הוא במחלקות ייעודיות הממוקמות בבתי חולים כלליים, שבהן יש שילוב של טיפול פיזי וטיפול נפשי.

דו"ח מבקר המדינה מצביע גם על מחסור במסגרות אשפוז לטיפול בהפרעות אכילה בפריפריה. הדו"ח גם קובע כי יש מחסור במסגרות לטיפול קהילתי בהפרעות אכילה ברחבי הארץ. הסיבה למחסור זה היא העיכוב ביישום הרפורמה בבריאות הנפש. במצב הנוכחי, "חולות אינן מאובחנות ואינן מטופלות בשלב ההתחלתי של המחלה, אלא רק כשמצבן מידרדר והן נזקקות לאשפוז", קובע הדו"ח.

מטופלות במרכז להפרעות אכילה בבית החולים שיבא בתל-השומרצילום: מוטי מילרוד

הדו"ח גם מתריע על קושי באיתור הפרעות אכילה בבתי הספר, מפני ששירותי בריאות התלמיד שמפעיל משרד הבריאות אינם מעבירים נתונים בעניין זה לקופות החולים. הדו"ח קורא למשרד החינוך ליישם בדיקות גופניות תקופתיות לתלמידות במגמות מחול בבתי הספר, שנמצאות בסיכון לפתח הפרעות אכילה. כן קורא הדו"ח לפרסם הנחיה המחייבת ייעוץ תזונתי סדיר לנערות הלומדות במגמות מחול ולאסור על העברת מסרים המעודדים שמירה על גוף רזה.

מבקר המדינה קורא למשרד הספורט לקדם ניסוח הנחיות למניעת התפתחות הפרעות אכילה בקרב ספורטאים קטינים, שיעוגנו בקוד אתי שיחייב איגודי ספורט והתאחדויות בענפי ספורט שונים. ספורטאים קטינים העוסקים בענפים הדורשים משקל נמוך, כמו התעמלות אמנותית, התעמלות מכשירים, החלקה על הקרח, ריצות למרחקים ארוכים ושחייה אמנותית נמצאים בסיכון לפתח הפרעת אכילה. כך גם ספורטאים בענפים שבהם נהוג לסווג את המתחרים לקטגוריות משקל, כמו היאבקות, הרמת משקולות, טאקוונדו, ג'ודו ואגרוף.

הדו"ח קורא לצה"ל לשפר את אבחון הפרעות האכילה ואת הטיפול בהן, וכן לשפר את איתור ההפרעות האלה בקרב מועמדים לשירות. כיום משרד הבריאות אינו מדווח לצה"ל על אשפוז של קטין המיועד לשירות צבאי בגלל הפרעת אכילה. פסק דין שניתן באוקטובר 2012, הקובע כי הפרעת אכילה היא הפרעת נפש, ולכן היא מחייבת דיווח, עשוי לשנות את התמונה. מנתונים שהעביר צה"ל למשרד המבקר עולה כי ב-2005 היו בצבא 67 חיילות שסבלו מהפרעות אכילה בדרגה מתונה ובינונית. ב-2011 עלה מספרן ל-190. הפרעת אכילה בדרגה חמורה מובילה לשחרור משירות צבאי. ב-2011 שוחררו 14 חיילות מסיבה זו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בשנת 2012 הגיש משרד הבריאות בקשה לתוספת מיטות בריאות הנפש בפריסה לשלוש שנים, בהן מיטות לאשפוז הסובלים מהפרעות אכילה, לאור המצוקה בתחום. אנו מסכימים שאשפוז במחלקה פסיכיאטרית פעילה רגילה אינו אופטימלי, אך בהעדר פתרון לאשפוז דחוף במחלקה ייעודית, אשפוז פסיכיאטרי מהווה פתרון זמין זמני. בעניין הוספת הפרעות אכילה להוראות המאפשרות אשפוז בכפייה, הנושא במחלוקת ומדיניות המשרד המוצהרת לא צידדה בהצעת חוק פרטית בנושא. המשרד ימשיך בבחינת הנושא בעתיד".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "לקראת שנת הלימודים הבאה, תשע"ד, בכוונת משרד החינוך להעמיק ולהרחיב את ההכשרה של עובדי ההוראה בתחום הפרעות האכילה. ההכשרה תעשה על ידי אנשי מקצוע המוכרים על ידי משרד הבריאות בתחום התזונה (דיאטניות מורשות). בנוסף, הפיקוח על הבריאות במשרד יעמיק את מחויבות מוסדות החינוך לקיים העשרה ייעודית להורים בתחום התזונה וכן להקנות כלים לזיהוי הפרעות אכילה. מהלך זה יתבצע באמצעות הדרכת הצוותים לחינוך לבריאות במחוזות וכן בבתי הספר מקדמי בריאות בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ