דו"ח המבקר

משרד החינוך לא הצליח לצמצם את הרמאות בבחינות

משרד המבקר מצא כי מ-2008 עלתה בחריפות מעורבות עובדי ההוראה בהפרת כללי טוהר הבחינות. ביקורת הופנתה כלפי התמודדות משרד החינוך עם הסוגייה

ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

ממצאי בדיקת מבקר המדינה בנושא טוהר בחינות הבגרות מעלים כי משרד החינוך לא הצליח לצמצם את שיעור הנבחנים שהפרו את כללי טוהר הבחינות. עוד עולה כי במרבית מועדי הבחינות בשנים 2011-2010 שיעור הנבחנים שהפרו את הכללים אף היה גדול יותר מזה שנמצא בביקורת הקודמת.

מ-2008 ואילך עלתה בחריפות במשרד החינוך סוגיית המעורבות של עובדי הוראה בבתי הספר בהפרות חמורות של כללי טוהר הבחינות. לטענת המבקר, מעורבות כזו דורשת נקיטת פעולות נחרצות לאלתר נגד המפרים את הכללים. משרד החינוך עצמו סבור שאין די בפעולות שננקטות לטיפול בסוגיה, אולם עד 2012 הוא לא עשה די למיגור התופעה ולהתמודדות נמרצת עמה.

דו"ח המבקר 2013: כל המחדלים, כל הליקויים

ועדת בירור במשרד החינוך בראשות מנהלת האגף לחינוך על-יסודי בודקת מידע המתקבל באגף הבחינות בדבר עובדי הוראה שעברו על כללי טוהר הבחינות. הוועדה פועלת בלי שמשרד החינוך קבע את הרכבה ואת סמכויותיה, את דרכי פעולתה, את אמות המידה לקבלת החלטותיה ואת החובה לנמקן ואת האופן שבו יש לתעדן.

בחינת בגרות בגבעתיים, לפני כשנה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

באחד מבתי הספר התיכונים שנבדקו בדו"ח עולה כי במשך שנים אירעו הפרות חמורות ושיטתיות של כללי טוהר הבחינות. בתיכון זה יוחסו עבירות זה גם לעובדי ההוראה. המשרד קיים הליך טיפול משמעתי מקיף ופרטני כלפי אוכלוסיית התלמידים, אולם מתקבל הרושם שהליכי הטיפול במורים ובצוותי ההשגחה קוימו באופן בלתי החלטי וספק אם הושלמו. במשרד מבקר המדינה סבורים כי האופן שבו טיפל משרד החינוך במקרה זה מלמד שהוא אינו נוקט הליכי טיפול שלמים וכוללים במקרים שבהם מתגלות עבירות נרחבות על כללי טוהר הבחינות.

הביקורת הנוכחית העלתה שהצוות לתיקון ליקויים שהקים משרד החינוך לא עסק בממצאים עיקריים שעלו בדו"ח הקודם. המשרד לא פעל בחמש השנים שחלפו ממועד פרסום ממצאי הביקורת הקודמת לתיקון חלק ניכר מהליקויים האלה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד מקדם מדיניות ברורה וחסרת פשרות בנושא טוהר הבחינות. בהתאם לזאת, נוקט המשרד באפס סבלנות כלפי כל סוג של פגיעה בטוהר הבחינות. נתוני השנים האחרונות מצביעים על ירידה בשיעור ההעתקות (בשנת הלימודים תשס"ח עמד שיעור העתקות על 0.78% ובשנת הלימודים תשע"א על 0.66%).

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ