דו"ח המבקר

ליקויים חמורים במינוי בעלי תפקידים בגדרה

המועצה המקומית קלטה 29 עובדים ללא מכרז, ראש המועצה לא דיווח על קשריו עם מועמדים לתפקידים בכירים. המבקר: המועצה חרגה מכללי הניהול התקין

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

המועצה המקומית גדרה איישה חמש משרות, אף על פי שמשרד הפנים לא אישר את נחיצותן. המועצה גם קלטה 29 עובדים ללא מכרז, אף שהיתה חייבת בכך.

מבקר המדינה בדק את התנהלותה של מועצת גדרה בין 2000 ל-2011. הוא מצא ליקויים, חלקם חמורים, בתפקוד המועצה בכל הנוגע לקליטת עובדים. כדוגמה מביא המבקר שני מכרזים שפרסמה המועצה - לתפקיד הגזבר ולתפקיד רכזת מצילה (אגף קהילה ומניעת פשע).

המבקר קובע כי ראש המועצה, יואל גמליאל, השתתף בדיונים במכרזים אלה, אף על פי שהיתה לו זיקה למועמדים. גמליאל לא דיווח על כך ליועץ המשפטי למועצה ולא נקט אמצעים לנטרול החשש לניגוד העניינים. "בחירתה של המועמדת לתפקיד רכזת מצילה יישובית ביוני 2011 נעשתה למרות שהיא לא עמדה באחת מדרישות הסף לתפקיד", קובע המבקר.

דו"ח המבקר 2013: כל המחדלים, כל הליקויים

בדו"ח נכתב גם, כי התובע העירוני של המועצה היה, טרם מינויו לתפקיד, יועץ משפטי של תאגיד אשר לגמליאל היו בו מניות עד שנבחר לראש המועצה. לפי הדו"ח, בישיבה של מליאת המועצה, שבה אושר מינוי התובע, דיבר ראש המועצה בשבחו של המועמד וציין כי עקב היכרותם המוקדמת ידוע לו "שהוא יכול לתת מענה". המבקר קובע כי לא הוצגו לחברי המליאה נתונים על המועמד וראש המועצה לא דיווח להם על זיקתו ליועץ המשפטי המיועד.

המבקר קובע כי המועצה לא פעלה כנדרש וכי היו חריגות ניכרות מכללי המינהל התקין בכל הנוגע למינוי עובדים. "על המועצה ועל ראש המועצה להקפיד לקיים את הליכי קבלת העובדים לשורותיה כדין לפי החוקים, הצווים, ההנחיות וההוראות שנקבעו בעניין זה, ולפי עקרונות מינהל תקין ועקרון שוויון ההזדמנויות בין המועמדים. על משרד הפנים לבחון את הליקויים שהועלו בדו"ח זה, להעמיד את המועצה על חומרתם ולעקוב אחר האופן שבו תפעל לתיקונם על מנת להבטיח את תפקודה התקין והראוי", כותב המבקר.

מהמועצה המקומית גדרה נמסר בתגובה לדברים: "דו"ח מבקר המדינה מתייחס ל- 29 משרות אשר מונו בקדנציות קודמות משנת 2000, טרם כניסתו של ראש המועצה הנוכחי לתפקיד בדצמבר 2008. המועצה מצרה על כך שמבקר המדינה לא מצא לנכון לציין שראש המועצה קיבל לידיו בדצמבר 2008 רשות עם 29 מינויים, שלא על פי המינהל התקין, ופעל מיוזמתו יחד עם משרד הפנים, חודשים רבים טרם תחילת ביקורת מבקר המדינה במועצה, להסדיר את המינויים הנ"ל. נכון להיום, כל 29 המינויים עברו מכרז כדין.

"לגבי שתי המשרות שמונו בתקופת ראש המועצה הנוכחי, ראוי לציין שהמועמדים מונו ונבחרו כדין על ידי ועדת מכרזים של משרד הפנים וכי היועץ המשפטי של המועצה היה מודע למינויים הללו. בנוגע למינוי התובע העירוני יודגש, כי אין ולא הייתה עילה כדי לפסול את המינוי ועובדה כי מונה ואושר על ידי מליאת המועצה והיועץ המשפטי לממשלה לאחר שעבר את הביקורת של וועדת הסמכה בפרקליטות המדינה ואישור היועץ המשפטי של המועצה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ