דן אבן

ליקויים חמורים בפיקוח המדינה על מניעת זיהומים במוסדות רפואיים. דו"ח מבקר המדינה, שהתפרסם היום (רביעי), מצביע על עלייה בשיעור הזיהומים בקרב מאושפזי בתי החולים בשנים האחרונות, לרבות עלייה בחומרת הזיהומים ובעמידותם לאנטיביוטיקה - שתוצאותיה תחלואה יתרה, תמותה ניכרת ועלויות גבוהות למשק.

לפי תחשיב שערך המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות בשנת 2012, המופיע בדו"ח, מספר המתים שנדבקו בזיהומים מחיידקים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי החולים בישראל נאמד ב-6,000-4,000 בשנה. לפי סקר שערך המשרד בקרב מנותחי המעי הגס ברוב בתי החולים בארץ, 19% מהמנותחים פיתחו זיהום במהלך האשפוז, שיעור גבוה במיוחד לעומת 9.2% באנגליה, 7.7% בצרפת ו-5.8% בבלגיה.

בתחשיב נקבע כי ניתן למנוע בין 25% ל-75% מהזיהומים הנרכשים, כלומר כ-1,000 עד 4,500 פטירות בשנה. עם זאת, במרבית בתי החולים אין נתונים על תמותה ישירה מזיהומים נרכשים, ומשרד הבריאות אינו אוסף נתונים מסודרים על שיעור הזיהומים שבהם נדבקים מטופלים במחלקות השונות.

הדרכת היגיינת ידיים לרופאיםצילום: חגי פריד

הטיפול בזיהומים עמידים לאנטיביוטיקה הואץ לאחר התפרצותו של חיידק הקלבסיאלה העמיד לאנטיביוטיקה בבתי החולים ב-2006, התפרצות שהובילה שנתיים לאחר מכן להקמת היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות. עם זאת, באוגוסט האחרון פורסם ב"הארץ" על פגיעה ביישום התוכנית הלאומית למאבק בזיהומים העמידים לאנטיביוטיקה, כמו גם הפעילות בנושא, בשל סכסוך בין רופאים בקהילת המומחים למחלות זיהומיות, בין ראשי היחידה הארצית ובין בתי החולים.

דו"ח המבקר קורא לקדם תוכנית לשימוש מושכל באנטיביוטיקה, בהתאם לחוזר של היחידה שפרסם משרד הבריאות בספטמבר 2012, ונתקל בהתנגדות מומחים בחלק מבתי החולים. החוזר קרא להפחית את השימוש באנטיביוטיקה, כשקבע כי "בקהילה נעשה שימוש רב" באמצעי זה, וכי "התפתחות חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה מהווה איום על טיפול בזיהומים חיידקיים".

דו"ח המבקר מצביע גם על יישום לקוי של הכללים המחייבים שטיפת ידיים בקרב צוותים רפואיים בבתי החולים. "מערכת הבריאות אינה יכולה להשלים עם אי-הקפדה על הכללים לשמירת היגיינת ידיים", נכתב. משרד הבריאות הודיע כי נבחן בימים אלה פיילוט להכנסת מערכות אלקטרוניות לבתי החולים לשיפור ההיענות לשמירה על היגיינת ידיים בקרב צוותים רפואיים. מערכות אלה כבר פועלות בבתי החולים רמב"ם ואסותא.

בנוסף מתריע הדו"ח מפני היעדר בידוד של חולים שיש חשש שהם נשאי מזהמים בבתי החולים. במסגרת הביקורת דיווח בית חולים ציבורי מסוים שיש בו צפיפות גבוהה של חולים, 8 עד 10 בחדר, וללא חדרי בידוד, מה שמוביל למספר גבוה של חולים בזיהומים בדם מהחיידק MRSA העמיד לאנטיביוטיקה. להערכת היחידה הארצית, בשנת 2012 כ-25% מהמאושפזים שלפי הספרות הרפואית יש לבודד אותם לא שהו בחדרים מבודדים.

הדו"ח קובע כי בתי החולים אינם עומדים בהנחיות משרד הבריאות בנושא ניקוי, חיטוי ועיקור של מכשירי הסתכלות אנדוסקופיים המוכנסים לגוף בבדיקות חודרניות. באופן פרטני, מתייחס המבקר לזיהומים בפגיות, ולפי נתוני הפורום למען פגים בישראל מנובמבר האחרון, אחד מכל ארבעה פגים בישראל נדבק בזיהום בדם, שיעור הגבוה פי 2 מזה המתועד בארה"ב. משרד הבריאות הודיע כי יפעל בקרוב להפצת נוהל למניעת זיהומים בפגיות.

כמו כן מותח הדו"ח ביקורת על היעדר התייחסות להעברת זיהומים בטיפולי בית המחליפים כיום אשפוזים, וזאת מאחר שחולים העוברים טיפולי בית מאושפזים לפי הדו"ח לעתים תכופות בבתי חולים, "מה שמעלה את ההסתברות להיותם נשאים של חיידקים עמידים".

דו"ח המבקר קובע כי עקב הליקויים החמורים, ראוי שכל הגורמים במערכת הבריאות יתרמו למאמץ להקטנת שיעור הזיהומים למידה המקובלת במדינות המערב. "כפועל יוצא מכך, תקטן הפגיעה המיותרת בחולים ויקטן שיעור התמותה בישראל בשל זיהומים", נקבע.

זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה במוסדות רפואיים הם הסיבוך השכיח ביותר במערכת הבריאות בישראל, וכוללים זיהום בדרכי השתן (35%), דלקת ריאות הקשורה בחיבור מכשיר הנשמה (30%), זיהום בדם הקשור בהחדרת צנתר מרכזי בכלי דם (20%) וזיהום באזור הניתוח (15%). לפי חישוב שבוצע באוגוסט על תשעה חיידקים עמידים, 30,000 מאושפזים לקו בזיהומים בבתי חולים בשל חיידקים אלו ו-10% עד 15% מהם מתו, כלומר 3,000 עד 4,500 פטירות בשנה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "חישובי מבקר המדינה בתחום מניעת זיהומים כבר מגלמים את פעילות המניעה שבוצעה בשנים האחרונות במשרד הבריאות. בתי החולים השקיעו בשנים האחרונות למעלה מ-150 מיליון שקל ברכש ציוד למניעת זיהומים וביצעו תוכניות הסברה והדרכה לצוותים. בעקבות הדו"ח, מינה משרד הבריאות ועדה לפיתוח הנחיות לשימוש מושכל באנטיביוטיקה וכללי מותר ואסור בביקורים בבתי חולים. המשרד יפעל לקמפיין הסברה בנושא בציבור הרחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ