דו"ח המבקר |

תיירות המרפא פוגעת בעקרון השוויון

המבקר מתריע כי הגידול בתיירות המרפא עלול להביא לגיוס צוותים רפואיים מהמוסדות הציבוריים אל מוסדות הפרטיים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

התיירות הרפואית פוגעת בעיקרון השוויון ודומה לרפואה פרטית. כך קובע היום (רביעי) מבקר המדינה בדו"ח שהתפרסם אחר הצהריים. הדו"ח מתריע כי "מתעורר חשש כי החולה הפרטי המטופל במסגרת התיירות הרפואית, יקבל עדיפות על פני החולה תושב ישראל המטופל במערכת הרפואה הציבורית, ויטופל על חשבונו", לשון הדו"ח.

הדו"ח, מתייחס לתחקיר "הארץ" מנובמבר 2010 בנושא ענף תיירות המרפא ההולך ומתפתח, שחשף כי בתי חולים מעניקים יחס מועדף לחולים המגיעים מחו"ל, הזוכים בין היתר לתורים מקוצרים בניגוד לחולים ישראלים. כמו כן, באחרונה פורסם ב"הארץ" על סמך נתונים שנאספו לפי חוק חופש המידע, כי נוהל שנוסח במשרד עוד ביוני 2011 בנושא טרם הופץ. לצד העדר הפיקוח זינקה פעילות התיירות הרפואית בבתי החולים הממשלתיים בלבד פי 2.2 תוך שנתיים, משנת 2009 עד 2011.

בדו"ח שפורסם היום, מתריע המבקר מתופעת הגידול בהיקף התיירות הרפואית בבתי החולים הפרטיים, העלולה להוביל לגיוס צוותים רפואיים במוסדות הפרטיים מבתי החולים הציבוריים. "ראוי כי משרד הבריאות יבדוק כיצד הפעלת התיירות הרפואית בבתי החולים הפרטיים עשויה להשפיע על מצב הרפואה בארץ, ועליו לקבוע כללים בנידון", נכתב.

טיוטת הנוהל להסדרת תיירות מרפא ברפואה הציבורית, קובעת כי בכל בית חולים תינתן עדיפות ראשונה לטיפול בתושבי ישראל; ימונה מנהל רפואי בכל בית חולים לבקרת פעילות התיירות הרפואית; היקף הפעילות בתיירות מרפא לא יעלה על 5% ממחזור הפעילות של המרכז; שימוש ברווחים מתיירות מרפא יועבר לטובת פיתוח תשתיות בתי החולים; אחוז מסוים מרווחי בתי החולים הממשלתיים מתיירות מרפא יוקדשו לפיתוח בתי חולים בפריפריה; ויינתן דיווח מפורט של בתי החולים על הפעילות הכספית של תיירות המרפא- אולם למרות שחלפו כבר קרוב לשנתיים, כל אלה כאמור נותרו בגדר טיוטה בלבד שלא נכנסה עדיין לתוקף. המבקר מתריע מפני העיכוב בהפצת הנוהל האמור להסדיר את התחום. "מן הראוי לדון בסוגיית עקרון השוויון בעת גיבוש הנוהל הסופי ולזרז את פרסום החוזר, כדי להסדיר את הנושא".

משרד הבריאות מסר בתגובה לנושא כי "המשרד מפקח על תיירות מרפא בבתי החולים – מדי שנה מתבצע סיכום הפעילות כדי לוודא, שהיקפה אינו עולה על השיעור שהומלץ על ידי הוועדה המקצועית. המלצות הוועדה נוסחו כחוזר מנכ"ל, אך בשלב מסוים, עקב מדיניות שונה שהתבטאה בדיונים אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ובהתאם למדיניות חדשה שגובשה במשרד ומטרתה הסדרת תחום תיירות המרפא בישראל, נתבקשנו להמתין עם החוזר עד לקבלת החלטה על מדיניות הכוללת את כל הגורמים הרלבנטיים. עמדת משרד הבריאות והאוצר בעניין זה זהה והתיירות הרפואית תוגבל בבתי החולים שלא יעמדו בהיצע שירותים זמין למערכת הבריאות הציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ