דו"ח המבקר |

רק 2.4% משטחי התעשייה נמצאים ביישובים הערבים

מבקר המדינה מפנה אצבע מאשימה למשרד התמ"ת ולרשויות התכנון. רק 1% מכלל תשלומי הארנונה מהתעשייה מקורם בעסקים ערבים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום (רביעי) מצביע על כשלים של משרד התמ"ת (שנקרא כעת משרד הכלכלה והמסחר), של רשויות התכנון ושל הרשויות המקומיות הערביות במחסור חמור באזורי תעשייה, מלאכה ותעסוקה במה שמוגדר בדו"ח כיישובי המיעוטים.

על פי הנתונים המובאים בדו"ח המבקר, רק 2.4% משטחי התעשייה בישראל נמצאים ביישובים הערבים. גם ביישובים בהם יש אזור תעשייה, שטחו הכללי קטן לא אחת מהשטח המקובל של אזורי תעשייה ביישובים אחרים. המבקר קובע עוד כי יש צורך דחוף בהסדרת עסקים בהתאם להוראות חוק התכנון והבנייה ורישוי העסקים. "פעמים רבות מפעלים ובתי מלאכה הנמצאים במרכזי היישובים יוצרים מטרד עבור התושבים ומהווים חסם לפיתוח טוב יותר של המרקם הפנים-יישובי והעלאת רמת החיים, ועל כן יש חשיבות רבה בהוצאתם אל מחוץ למרכזי היישובים", כתב המבקר.

המבקר מצא כי 99% מתשלומי הארנונה המגיעים מעסקים ותעשייה מקורם בחברה היהודית ורק 1% מהחברה הערבית. עניין זה פוגע קשות בהכנסות של הרשויות המקומיות הערביות וזאת בשל היעדר תשתיות כלכליות מקומיות מתאימות.

הדו"ח מצביע על חסם נוסף בפיתוח העסקי של הרשויות הערביות והוא אי הקצאה של קרקעות ציבוריות לרשויות הערביות לשם הקמת אזורי תעשייה וריבוי קרקעות בבעלות פרטית בתחום השיפוט של הרשויות מה שמקשה על הקמת אזורים אלו ביישובים הערבים.

המבקר התייחס גם לעיכובים בהליכי התכנון ובנייה בכל הנוגע להרחבת שטחי שיפוט ופיתוח אזורי תעשייה . "חשוב מאוד כי מדינת ישראל תפעל לקידומם של המגזרים הלא יהודיים בכל תחומי החיים, וקיימת חשיבות רבה להקמה והפעלה של אזורי תעשייה בתחומי השיפוט של הרשויות המקומיות במגזרי המיעוטים, משום שבכוחם לתרום לרווחת התושבים ברשויות אלה, לקידום כלכלי וחברתי של מגזרי המיעוטים ולצמיחת המשק הישראלי כולו".

מעיריית נצרת נמסר כי "דו"ח המבקר מוכיח את שנטען במשך שנים ארוכות. הרשויות הערביות, ובתוכן נצרת, סובלות מאפליה עמוקה שמתבטאת במחסור חמור באזורי תעשיה מסודרים. העיכובים בהרחבות שטחי השיפוט תורמים לאי הסדרת העניין בתוך הישובים". בעירייה טוענים כי אם הממשלה תנקוט במדיניות שוויונית הדבר יזרז הליכים רבים כולל הרחבת שטחי שיפוט והקמת אזורי תעשיה חדשים.

ממשרד הכלכלה והמסחר נמסר בתגובה כי "המשרד למד את דו"ח מבקר המדינה ונערך לטפל בהערות הנוגעות לטיפול וקידום אזורי התעשייה במגזרי המיעוטים, זאת תוך מינוי ממונה ייעודי לנושא. בחודשים האחרונים בוצעו מהלכים אינטנסיביים לקידום הסכמי התקשרות מול רשויות, נושא ההתחייבויות לסיום העבודות באזורי התעשייה, תלוי באישורים של הרשויות המקומיות, רשויות תכנון ומשרדי ממשלה שונים. יודגש כי הפעילויות באזורי התעשייה במגזר המיעוטים, נעשות באמצעות תכניות עבודה רב שנתיות ואשר במסגרתן מתוכננות הפעולות והתקצוב. זאת ועוד, משרד הכלכלה יזם החלטת ממשלה להקמת אזורי תעשיה במגזרי המיעוטים ובהתאם להחלטת טרכטנברג, הוקצו 30 מיליון שקל להקמת אזורים שכאלו - בימים אלו נעשית עבודת מטה בעניין".

תגובות