דו"ח המבקר |

עבירות בנייה בשטחים לא נאכפות בשל חשש מהתנגדות המתנחלים

"איש הישר בעיניו יעשה", כתב המבקר על הבנייה בשטחים. כן מצא כי עבירות תנועה של פלסטינים לא מטופלות, והמשטרה והצבא מאשימים זה את זה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מציאות של “איש הישר בעיניו יעשה” שוררת בתחום התכנון והבנייה בשטחים - כך קובע מבקר המדינה בדו”ח שפרסם היום (רביעי). לפי המבקר, המינהל האזרחי מתנער מחובתו לאכיפה פלילית של חוקי התכנון והבנייה, כיוון ש"הפקחים צפויים להיתקל בהתנגדות עזה מצד מתיישבי איו"ש אם יעסקו במישור הפלילי".

בשטחים, בניגוד לישראל, אין אכיפת חוק פלילית על עבירות תכנון ובנייה אלא רק הליכים מינהליים להריסה, הממומשים לעתים נדירות. מהדו"ח עולה כי המשטרה ויחידת הפיקוח במינהל האזרחי מסרבות

לפעול נגד עברייני התכנון והבנייה באיו"ש. בישיבות פנימיות שנערכו טענה המשטרה כי אין זה בסמכותה ובנוסף, כי בכל שאר חלקי הארץ העיריות הן אלו שחוקרות ומגישות כתבי אישום. במינהל האזרחי טענו מנגד כי אין להם כוח אדם לעניין וכן כי הם חוששים מתגובת מתיישבי איו"ש. כבר בינואר 2012 כתב היועץ המשפטי לממשלה מכתב בנושא לשר הביטחון, אהוד ברק, וביקש שיתערב בנושא. לאחרונה פנה שוב בנושא לשר יעלון.

"היעדר אכיפה פלילית בתחום עבירות התכנון והבנייה תורם להנצחת המצב הקיים באיו"ש של איש הישר בעיניו יעשה”, כתב המבקר, “חשוב שהשרים הנוגעים בדבר - הביטחון, הפנים והמשפטים - יורו על נקיטת צעדים להסדירו". בתגובה לדו”ח נמסר ממתאם פעולות הממשלה בשטחים כי מתקיימת עבודת מטה בנושא.

המבקר גילה גם רשלנות של הרשויות בטיפול בעבירות תעבורה של פלסטינים בשטחים. מתברר כי כבר ב-2008 הפסיקה התביעה הצבאית לנהל תיקי תעבורה נגד פלסטינים, למעט תאונות דרכים קטלניות. במשטרה מחו על כך ושלחו כמה מכתבים זועמים לצבא - ואולם בתביעה הצבאית טענו שהאחריות להגשת כתבי האישום האלו היא של המשטרה. למעשה הטיפול בתיקים אלו, 5,000 בשנה, הוטל על שלושה שוטרים, שרק לאחד מהם השכלה משפטית. המבקר כתב שיש "לראות בחומרה את המצב הקיים, שבו נפגעת משמעותית האכיפה נגד עברייני תנועה פלסטינים". בתגובה לדו”ח נמסר מהמשטרה כי מדובר באחריות של הפרקליטות הצבאית, ואילו הצבא מסר כי מדובר באחריות של המשטרה.

המבקר בדק גם את התנהלות הצבא באכיפת החוק בשטחים. הוא מציין כי למרות שאכיפת החוק היא גם באחריות הצבא, הוא אינו מטפל בה - ויתר על כן, בפקודות ביטחון השדה אין התייחסות מפורשת לטיפול בשמירה על החוק. גם בסיכומי השנה שנערכים עם החטיבות, אין מדברים כלל על אכיפת חוק. המבקר מציין כי "על דרג המפקדים הבכיר לבחון כיצד לתת ביטוי למשימה של שמירת החוק והסדר גם בסיכום שנת העבודה, וזאת בין היתר כדי לקיים תהליך של הפקת לקחים מאירועים הקשורים לאכיפת שלטון החוק באיו"ש".

המשטרה מסרה בתגובה כי תלמד את ממצאי הדו"ח. "ככלל, האכיפה באיו"ש חלה על צה"ל", נמסר, "משטרת ישראל אינה נוהגת לפתוח בחקירה או להעמיד עבריינים לדין בתחום הגנת הסביבה, בניה בלתי חוקית ועבירות תכנון ובניה באיו"ש, כפי שאין היא נוהגת כך בישראל. בתחומים אלה סמכות החקירה וההעמדה לדין בישראל מסורה לגורמים מקצועיים, ובאיו"ש פועלים בתחומים אלה גורמים מקצועיים של המינהל האזרחי"

המשטרה ציינה כי היא מטפלת בגניבות מים ופותחת בחקירה בכל תלונה על גניבת מים וקידוח לא חוקי, לרבות פעילות משולבת וביצוע מעצרים. "בשנת 2012 נפתחו 168 תיקים בגין פגיעה בתשתיות באזור מתוכם 22 תיקים בגין גניבות מים", נמסר, "משטרת ישראל מטפלת בסוגיית הפרת צו אלוף על פועלים העובדים ללא היתר בישובים הישראליים ועל מעסיקיהם הישראלים. בנוגע לניהול תיקי תעבורה, נכון הוא כי תובעי תעבורה משטרתיים ימשיכו לנהל את התביעות בבתי המשפט הצבאיים".

ממתאם הפעולות בשטחים נמסר בתגובה כי "עובדי יחידת הפיקוח במינהל האזרחי פועלים באופן מקצועי ואחראי בכל הסוגיות הקשורות בפיקוח ואכיפת החוק ביהודה ושומרון. יחד עם זאת, אין ביכולתם לבצע חקירות פליליות וזאת בשל היעדר ההכשרה המתאימה המתחייבת. יודגש, כי המינהל האזרחי מוכן ואף מסייע בכל הנדרש למחוז ש"י ולכל גורם שיידרש בעניין זה, ויכול לספק את ההיבטים המקצועיים הנדרשים לצורך ביצוען של חקירות פליליות".

עוד נמסר כי "בעת זיהוי עבירה בסוגיות הקשורות לאיכות הסביבה, יחידת איכות הסביבה ויחידת הפיקוח של המינהל האזרחי פועלות באופן מיידי, לרבות ביצוע החרמות של משאיות שנתפסו שופכות פסולת או משנעות פסולת ללא אישור וכן זימון העבריינים לשימוע בפני היחידה לאיכות הסביבה. בחלק מהמקרים אף הסתיימו פעולות האכיפה בשלילת רישיונם וחלקם טופלו מינהלית". 

תנועת "שלום עכשיו" מסרה בתגובה על ממצאי הדו"ח כי "מבקר המדינה חושף מציאות בלתי נסבלת בה, בהתנחלויות מקבלים קרקע בחינם ואין שום אכיפה פלילית כנגד בנייה בלתי חוקית". התנועה מסרה עוד כי תשקול לעתור לבג"ץ על בסיס הדו"ח אם המדיניות בשטחים לא תשונה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ