דו"ח המבקר

המדינה חוששת מהמתנחלים ומתעלמת מעבירות בנייה; "איש הישר בעיניו יעשה"

הדו"ח העוסק במערכת הביטחון מצא, בין היתר, כשלים חמורים בהגנה על העורף והיעדר אכיפה בהתנחלויות בשל חשש מתגובת התושבים

חיים לוינסון
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
גילי כהן

מבקר המדינה, השופט בדימוס , פרסם היום (רביעי) דו"ח ביקורת שעסק במערכת הביטחון. בין השאר, מצא המבקר, כי שבע שנים לאחר מלחמת לבנון השנייה ושנה וחצי לאחר הקמת המשרד להגנת העורף, לא ידועות סמכויותיו של המשרד ועדיין לא הופקו לקחים רבים הקשורים להגנה על העורף והתשתיות הלאומיות בשעת חירום. דו"ח המבקר חושף גם כי המדינה מימנה בחמש השנים האחרונות דו”חות חנייה לאנשי קבע בסכום של למעלה משישה מיליון שקלים. המבקר מצא גם כי 83 התנחלויות לא משלמות דמי חכירה למדינה – דבר שגרם הפסד לקופת המדינה של מאות מיליוני שקלים בשנים האחרונות. המבקר מתריע גם על היעדר אכיפה לעבירות בנייה מצד המתנחלים בשל חשש של הפקחים והשוטרים מתגובתם. להלן עיקרי הדו"ח, לחצו על הלינקים לידיעות המלאות:

שנה וחצי לאחר הקמת המשרד להגנת העורף - לא ידועות סמכויותיו

שבע שנים לאחר מלחמת לבנון השנייה, אין עדיין בישראל גוף מרכזי לאומי שאחראי על הטיפול בעורף ויכול לרכז את הטיפול באוכלוסייה בשגרה ובחירום. כך קובע מבקר המדינה, . לפי הדו”ח, טרם הוסדרו תחומי האחריות בין המשטרה, שבאחריות השר לביטחון פנים, ובין שר הביטחון, באשר לטיפול במצבי חירום שונים. כמו כן, לא הוסדרו בחוק תחומי אחריותו וסמכויותיו של המשרד להגנת העורף, שהוקם כבר לפני למעלה משנה וחצי.

על פי הדו"ח, אף על פי שוועדת השרים הצהירה כבר בסוף 2009 על הכוונה לצייד 100% מהאזרחים במסכות אב"כ, נכון לתקופה זו, מלאי ערכות המגן נותן מענה רק לחלק מאזרחי המדינה – וכ-43% מהאזרחים אינם מצוידים במסכות. המבקר קובע גם כי המערך להפצת התרעה סלולרית טרם הושלם, לאחר שמצא כי לא הושגה הסכמה של חברות הסלולר לספק את שירות ההתרעה לטלפון הנייד ולא החלה פעילות לתיקון הרישיונות שלהן.

כמו כן מצא המבקר כי למרות שהאיום בירי טילים ורקטות על העורף החריף משמעותית, לא נעשתה עבודת מטה מקיפה לקביעת רמת הכשירות הנדרשת מהתשתיות הלאומיות החיוניות בישראל, ובהן התשתיות לאספקת מים וחשמל. לפי המבקר, ראש הממשלה נתניהו קבע כבר ביולי 2009 כי מדובר "בנושא ראשון לדיון", ואולם דיון בנושא לא התקיים במשך למעלה משנה וחצי, עד לאפריל 2011.

המדינה מימנה יותר מ-6 מיליון שקל דו”חות חנייה לאנשי קבע

בחמש השנים האחרונות, למעלה משישה מיליון שקלים מתקציב הביטחון הוקצו לתשלום . דו"ח המבקר שפורסם היום מגלה כי במשך חמש שנים צה"ל לא הפעיל כל אמצעי אכיפה נגד משרתים שקיבלו דו”חות חנייה שנרשמו בעבור כלי רכב שבשימוש צה"ל. דווקא הקופה הציבורית היא שנדרשה לשאת במימון אותם דו”חות – ב-2009 העביר צה"ל ארבעה מיליון שקלים לטובת עיריית תל אביב בגין דו”חות חנייה, ואילו בחודש יוני האחרון העביר צה"ל 2.3 מיליון שקל לעיריית ירושלים במסגרת הסכם פשרה לפיצוי כספי בגין דו”חות. בינואר 2012 הסתכמו דרישות התשלום מצד 10 רשויות מקומיות על 19 מיליון שקלים, בגין עבירות שבוצעו עד לחודש מאי 2011.

הטבה בשווי מאות מיליוני שקלים להתנחלויות

דו”ח המבקר שפורסם היום חושף כי על אדמות שקיבלו מהמדינה, בסך 50 מיליון שקל לשנה - סכום המצטבר למאות מיליוני שקלים לאורך השנים, וזאת בשל רשלנות של המינהל האזרחי ומשרד האוצר.

בשטחים יש כ-1.4 מיליון דונם אדמות מדינה, המנוהלות בידי יוסי סגל. מהדו”ח מתברר כי הדבר ידוע שנים לבכירי המערכת. וכי כבר ב-2005 כתב סגל כי אין ברשותו מספיק כוח אדם כדי לבצע את הגבייה וביקש תוספת של 38 עובדים. ב-2007 ו-2008 נערכו דיונים באוצר על בקשתו, אך לא התקבלה אף החלטה. יתר על כן, באוגוסט 2010 התריע היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו”ד אחז בן ארי, במכתב לשר הביטחון אהוד ברק, כי “אי גביית דמי חכירה במגזר הכפרי באיו”ש אינה תקינה... היא מעניקה באופן מעשי קרקע ללא תמורה למתיישבים, מפלה אותם לטובה על פני מתיישבים אחרים באיו”ש ובישראל ומונעת הכנסות מאוצר המדינה”. בשל כך, נערך באפריל 2011 שוב דיון באגף התקציבים וסוכם כי תוקם מחלקת גבייה. עם זאת, מחלקה זו לא הוקמה עד היום.

מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: שירן גרנות

עבירות בנייה בשטחים לא נאכפות בשל חשש מהתנגדות המתנחלים

שוררת בתחום התכנון והבנייה בשטחים - כך קובע מבקר המדינה בדו”ח שפרסם היום. לפי המבקר, המינהל האזרחי מתנער מחובתו לאכיפה פלילית של חוקי התכנון והבנייה, כיוון ש"הפקחים צפויים להיתקל בהתנגדות עזה מצד מתיישבי איו"ש אם יעסקו במישור הפלילי".

בשטחים, בניגוד לישראל, אין אכיפת חוק פלילית על עבירות תכנון ובנייה אלא רק הליכים מינהליים להריסה, הממומשים לעתים נדירות. מהדו"ח עולה כי המשטרה ויחידת הפיקוח במינהל האזרחי מסרבות לפעול נגד עברייני התכנון והבנייה באיו"ש. בישיבות פנימיות שנערכו טענה המשטרה כי אין זה בסמכותה ובנוסף, כי בכל שאר חלקי הארץ העיריות הן אלו שחוקרות ומגישות כתבי אישום. במינהל האזרחי טענו מנגד כי אין להם כוח אדם לעניין וכן כי הם חוששים מתגובת מתיישבי איו"ש. כבר בינואר 2012 כתב היועץ המשפטי לממשלה מכתב בנושא לשר הביטחון, אהוד ברק, וביקש שיתערב בנושא.

צה"ל העסיק רופאי שיניים שלא עמדו במבחני הקבלה

צה"ל העסיק רופאי שיניים שלא עמדו בהצלחה במבחן הקבלה המקצועי - כך מגלה דו"ח מבקר המדינה. ההחלטה התקבלה על ידי עוזר קצין הרפואה הראשי לרפואת שיניים, לאחר שמחסור בעתודאים במערך רפואת השיניים בצבא גרם לפגיעה ביכולת הצבא לטפל במשרתים במדים, בעיקר בפריפריה.

בקרה רופפת של האוצר אחרי שינויים בתקציב הביטחון

על שינויים שהתבצעו בתקציב הביטחון ב-2010 ו-2011, אי עמידה בכללים שקבעה הממשלה, וליקויים באיכות הדיווחים של אגף התקציבים (את"ק) במשרד הביטחון על השינויים התקציביים - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה על מערכת הביטחון. לפי הדו"ח, הליקויים בדיווחי את"ק מקשים על היכולת להבין את מהות השינויים, את הסיבות שהביאו לביצועם ואת השלכותיהם.

משרד הביטחון לא מפקח על תיווך בעסקות נשק בחו"ל - כפי שנדרש בחוק

המחייב פיקוח על תיווך בעסקות נשק בחו"ל על ידי יחידים וחברות ישראלים - כך עולה מדו"ח המבקר על מערכת הביטחון. החוק קובע כי פעולת תיווך בין גורמי חוץ בגין ציוד לחימה או ידע ביטחוני, הנעשית על ידי תושב ישראלי או תאגיד ישראלי, מחייבת קבלת רישיון תיווך מהרשות המוסמכת. החוק נחקק כדי שישראל תעמוד בנורמה בינלאומית למניעת סחר בלתי חוקי באמצעי לחימה על ידי פיקוח על מתווכים בתחום זה.

פרויקטים של מינהלת חומה נפגעים עקב ניהול כוח אדם לקוי

בפרויקט חומה - העוסק בפיתוח המערכות ליירוט טילים חץ, שרביט קסמים וכיפת ברזל - , הפוגעים בכללי מינהל תקין, בניהול ובבקרה של הפרויקטים, וכפועל יוצא, בעקרונות היעילות והחיסכון.

ליקוי מתמשך בניהול רכוש משרד הביטחון בתעשייה האווירית

הנדרשות לשמירת רכושו בתעשייה האוירית (תע"א), ואזלת ידם של הגופים האחראים במשרד איפשרה לתע"א לנהוג "מנהג בעלים" ברכוש משהב"ט ולשייך אותו לעצמה - כך עולה מדו"ח מבקר המדינה, שבדק את הפיקוח של משרד הביטחון על רכושו בתע"א ואת המעקב של תע"א (חברה ממשלתית הפועלת תחת פיקוחם של משרדי הביטחון והאוצר) אחר הציוד שלה ב-2011-2007.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ