דו”ח המבקר |

צה"ל העסיק רופאי שיניים שלא עמדו במבחני הקבלה

מחסור בעתודאים הביא להעסקת רופאים שוועדת צבאית המליצה שלא להעסיקם. כן נמצא כי הצבא מממן למעשה רפואת שיניים לבני משפחות הקבע

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל העסיק רופאי שיניים שלא עמדו בהצלחה במבחן הקבלה המקצועי - כך מגלה דו"ח מבקר המדינה. ההחלטה התקבלה על ידי עוזר קצין הרפואה הראשי לרפואת שיניים, לאחר שמחסור בעתודאים במערך רפואת השיניים בצבא גרם לפגיעה ביכולת הצבא לטפל במשרתים במדים, בעיקר בפריפריה.

כך למשל ב-2009, קלט הצבא עשרה מועמדים מתוך 23 שהוועדה הצבאית המליצה שלא לקבלם למערך רפואת השיניים. באותו אופן נקלטו ב-2010, תשעה רופאים מתוך 17 שאותם דחתה הוועדה. משרד מבקר המדינה העיר כי קבלתם “מדגישה את הנזק הנובע מהמחסור המשמעותי ברופאי שיניים עתודאים בצה”ל. יש בצה”ל כזה כדי לגרום לירידה באיכות טיפולי השיניים שמקבלים החיילים”.

המבקר מצא עוד כי למרות שהצבא מספק שירותי רפואת שיניים לא רק למשרתי צבא הקבע, אלא גם לבני משפחותיהם, למפקדת קצין הרפואה הראשי אין כל מידע בנוגע לעלות טיפולים אלו. בצה"ל קיימות 76 מרפאות שיניים בפריסה ארצית, ובהם 159 רופאים ו-27 שינניות. בשנת 2011 ערכו אלו 269,000 מפגשי בדיקות וטיפולים - ולפי הדו”ח, עלות מערך רופאי השיניים בצה”ל השנתית עומדת על 70 מיליון שקלים.

  פקודת מטכ”ל קובעת שבני משפחה של המשרתים בקבע זכאים לטיפולי שיניים מסוימים, ועם זאת, הצבא לא יודע אם הוא מכסה כלל את העלויות בעת מתן טיפולי רפואת שיניים לאנשי הקבע ומשפחותיהם.

  כך למשל, לפי נתוני מדור התקציבים במקרפ"ר, בשנת 2011 הסתכמו ההכנסות מטיפולים אלו ב-1.6 מיליון שקלים (8,700 בני משפחה שטופלו) ואילו בשנת 2010 הסתכמו ב-1.5 מיליון שקלים (7,800 בני משפחות). בביקורת עלה כי במפקדת קצין הרפואה הראשי אין מידע על עלות הטיפולים לבני המשפחה של משרתי הקבע, "ומקרפ"ר אינה יודעת אם היא מכסה על עלויותיה במתן טיפולי רפואת השיניים למשפחות חיילי הקבע", נכתב בדו"ח.

  תגיות קשורות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ