דו”ח המבקר על הבחירות המקדימות: קנסות כבדים לדני דנון ומשה פייגלין

אי סדרים נמצאו בחשבונות מימון התמודדותם בבחירות המקדימות לליכוד. קנסות הוטלו גם על מחצית מהמתמודדים בבית היהודי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מבקר המדינה הטיל קנסות כבדים על סגן השר דני דנון ועל חבר הכנסת משה פייגלין, בגין אי־סדרים במימון התמודדותם בבחירות המקדימות בליכוד. דנון נקנס ב-20 אלף שקלים, ואילו פייגלין ב-18 אלף שקלים. דו”ח המבקר על כשרות מימון הבחירות המקדימות ברשימות לכנסת מצא ליקויים גם אצל מחצית מהמתמודדים בפריימריז בבית היהודי, כחמישית מהתמודדים בעבודה ובמרצ, וכשליש מהמתמודדים בליכוד. לצפייה ברשימת התורמים המלאה, לחצו כאן.

הדו”ח מתפרסם על פי חוק אחרי כל מערכת הבחירות. כל מועמד באחת המפלגות המקיימות בחירות לראשותן או לרשימות לכנסת, נדרש להציג את כספי התרומות שגייס ואת ההוצאות שהיו לו לאורך הקמפיין, כדי לוודא שנהג לפי חוק, ולא חרג מתקרת ההוצאות המותרת. לפיכך מתייחס הדו”ח השנה רק לארבע המפלגות שערכו בחירות מקדימות - הליכוד, הבית היהודי, העבודה ומרצ. הקנסות ניתנים בשל דיווחים לקויים של המועמדים על הוצאותיהם בבחירות - אי־סדרים בניהול הרישום של ההכנסות וההוצאות, הגשת הפירוט באיחור ניכר ועוד.

כך, מתוך 14 המתמודדים בבחירות הפנימיות בבית היהודי, נקנסו שבעה מתמודדים - בהם הח”כים יוני שטבון (שנקנס ב–4,750 ש”ח), איילת שקד (5,000 ש”ח) ושולי מועלם (2,800 ש”ח). בעקבות הממצאים הודיע יו”ר המפלגה, נפתלי בנט, כי ישקול את ביטול הפריימריז במפלגה בעתיד. במפלגת העבודה, מתוך 83 מועמדים, 14 קיבלו קנסות - בהם ח”כ אראל מרגלית (נקנס ב–3,000 ש”ח) והשר עמיר פרץ, כיום חבר מפלגת התנועה (שנקנס ב–2,000 ש”ח), ובמרצ, מתוך 17 מועמדים, שלושה קיבלו קנסות - בהם ח”כ עיסאווי פריג’, שלא טרח להגיש דו”ח למבקר ונקנס ב–3,000 ש”ח וחברת הכנסת תמר זנדברג שנקנסה ב-500 שקלים.

בליכוד, מתוך 98 מועמדים בבחירות המקדימות, 28 נקנסו על אי סדרים בחשבונותיהם - בהם, לצד דנון ופייגלין, גם ח”כ גילה גמליאל (נקנסה ב–3,600 ש”ח) וח”כ ציפי חוטובלי (2,800 ש”ח). המבקר פירט כמו-כן שורה של ליקויים בניהול חשבונותיו של דנון. כך, הוא מצא שדנון הגיש לו דו"ח כספי חלקי, שלא נכללו בו מלוא הוצאותיו והכנסותיו - ופער של כ-30 אלף שקלים נמצא בין ההוצאות המדווחות של דנון לאלה שבוצעו בפועל. בסופו של דבר, בדו"ח חדש שהגיש הסתכמו מקורות המימון של דנון בכ–491 אלף שקלים, ואילו הוצאותיו בבחירות נאמדו בכ-499 אלף ש"ח.

לדברי המבקר, הכנסותיו של דנון חרגו מתקרת ההוצאות שנקבעה בחוק, ולכן נאלץ סגן השר גם להשיב תרומות בסכום כולל של כ-8,000 שקלים. "דנון לא ניהל את חשבונותיו לפי הוראות החוק והנחיות מבקר המדינה”, ציין שפירא בדו”ח, “והדבר התבטא בכך שמערכת החשבונות של המועמד לא היתה שלמה, המועמד לא דיווח על התרומות שקיבל במועדים שנקבעו בחוק באמצעות אתר האינטרנט של משרד מבקר המדינה ולא צירף אסמכתאות בגין הוצאות”. דנון מסר בתגובה כי הוא "מקבל בכבוד את הביקורת. מעריך את המבקר, עבודתו ומשרדו. אפיק לקחים לפעמים הבאות".

במקרה של פייגלין, גילה המבקר כי הח"כ לא כיסה כנדרש גירעון שהיה לו כתוצאה ממימון מערכת בחירות קודמת - ובנוסף כלל בהכנסותיו תרומות שהתקבלו לאחר תקופת הבחירות. סך התרומות וההון העצמי ששימשו את פייגלין בבחירות הפנימיות עמד על 217,323 ש"ח ואילו הוצאותיו הסתכמו ב–436,287 ש"ח. לפיכך, סיים את מערכת הבחירות בגירעון של 218,964 ש"ח.

שלטי בחירה בדנון במהלך הבחירות המקדימות לליכודצילום: אילן אסייג

מהבית היהודי נמסר בתגובה על ממצאי הדו”ח כי “יש לזכור כי מדובר במערכת פריימריז ראשונה אי־פעם בתולדות הבית היהודי, בה נטלו חלק מתמודדים שלא השתתפו מעולם בפריימריז לפני כן. עם זאת, עקב ריבוי הקנסות שניתנו למחצית מכלל המועמדים, יבחן יו"ר המפלגה את נכונות שיטת קיום הפריימריז לבחירות הבאות".

מלשכת פייגלין נמסר כי "הקנס שהושת על ח"כ פייגלין הינו פועל יוצא של מציאות יחודית לו - התמודדות בשתי מערכות בחירות פנים מפלגתיות - לראשות התנועה ולרשימה לכנסת - באותה שנה. כל ההתחייבויות הוסדרו זה מכבר. מאז ומתמיד עבר חבר הכנסת פייגלין, בכל הביקורות והדוחות שפרסם מבקר המדינה בעניין בחירות מקדימות, בצורה חלקה וללא רבב ובהקפדה יתרה על חוקי המימון והתרומות וכך יהיה בכל התמודדות עתידית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ