המבקר קנס את בנט ב-65 אלף שקלים: לא דיווח על החוקר הפרטי ששכר נגד אורלב

יו”ר הבית היהודי ניסה להטיל את מימון שירותי החוקר על תקציב המפלגה. "בנט לא כיהן אז בתפקיד רשמי ולא היה מוסמך לבצע התקשרות", קבע המבקר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מבקר המדינה קנס את יו”ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, ב-65 אלף שקלים לאחר שלא דיווח בפירוט הוצאותיו בבחירות המקדימות על שכירת החוקר הפרטי נגד ראש המפלגה דאז, זבולון אורלב ואיש מחנהו, ח”כ ניסן סלומיאנסקי - וניסה להטיל את מימון שכירתו על תקציבה של המפלגה. כך עולה מדו”ח המבקר על כשרות הבחירות המקדימות במפלגות השונות המתפרסם היום (רביעי).

בנט עצמו הסביר כי המהלך בוצע לשם “שמירה על טוהר המידות בבחירות המקדימות”, כאשר בעקבות עבודתו של החוקר, פסלה המפלגה גם כ–1,000 טפסי מתפקדים. אלא שהמבקר דחה את דבריו בתוקף. “אין בידי לקבל טענה זו”, הבהיר. “אין חולק כי המועמד ולא המפד”ל הוא אשר יזם את ההתקשרות עם החוקר, הוא שהתקשר אתו והוא הגורם היחיד שהיה לו מגע עם החוקר בנושא. נוסף על כך, אין חולק כי במועד ההתקשרות לא כיהן המועמד בתפקיד רשמי בהנהלת המפד”ל ולא היה מוסמך לבצע התקשרויות בשמה. בנסיבות הללו קבעתי כי אין לייחס הוצאה זו למפד”ל, וכי יש להוסיפה להוצאותיו של המועמד”, כתב המבקר בדו”ח.

בנט שכר את שירותיו של החוקר, נסים גרמה, במהלך מערכת הבחירות הפנימיות במפלגה - על מנת שיאסוף מידע על יריבו העיקרי, ראש המפלגה דאז, זבולון אורלב, כמו גם על איש מחנהו, ח”כ ניסן סלומינסקי, כיום יו”ר ועדת הכספים. בעקבות החקירה גם העביר מטה בנט למשטרה ולתקשורת סרטונים המעלים חשד לכאורה כי סלומינסקי שילם כסף לישיבה תמורת גיוס 4,000 מתפקדים חדשים למפלגה שיתמכו בו. עם זאת, בתום חקירה שערכה בנושא, החליטה המשטרה לסגור את התיק נגד סלומיאנסקי.

בנט וסלומיאנסקי, השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

דבר שכירתו של החוקר התגלה רק בשל חשדו של אורלב. הוא פנה לקצין הכנסת לאחר שחשד כי גרמה, שביקר בלשכתו והתחזה לסוחר נדל”ן אמריקני, נשלח על ידי יריביו כדי לאסוף מידע מכפיש אודותיו. גרמה הגיע בעיצומה של מערכת הבחירות לפגישה בכנסת, במהלכה עורר את חשדם של אנשי לשכתו של אורלב, כשניסה לדובב אותם בנושא ניהול הכספים - שאלה שהפנה גם לאורלב עצמו. מיד לאחר הפגישה גילה אורלב כי גרמה איננו איש נדל”ן, אלא חוקר פרטי ומיהר לדווח על כך לקצין הכנסת. שבועות אחדים מאוחר יותר, בעקבות עדויות שהצטברו בלשכתו על נסיונות נוספים של גרמה ושל אחרים לדלות מידע על ההתנהלות הכספית במטה, אורלב דרש מקצין הכנסת לבדוק האם מתבצעות האזנות סתר בלשכתו או בטלפון הסלולרי שלו. הבדיקה לא העלתה דבר.

אין זו הביקורת היחידה שמותח מבקר המדינה על בנט בדו”ח. בנוסף לפרשת שכירת החוקר הפרטי, הוא גילה גם אי־סדרים רבים בניהול חשבונותיו לקראת הבחירות המקדימות. כך בין היתר, לא דיווח על חלק מהוצאות הבחירות ומקורות מימונן, בין היתר תשלום לספק, הוצאות פרסום ושכר לפעילים, לא צירף אסמכתאות בגין הוצאות שביצע אדם אחר עבור מערכת הבחירות, ואף ביצע הוצאות למערכת הבחירות שלא מחשבון הבנק שיוחד להן.

הדו”ח גם מספק הצצה מעניינת על הוצאותיהם של המועמדים השונים לראשות הבית היהודי בבחירות האחרונות. כך, מתברר כי בנט השקיע בבחירות הפנימיות כ־1.2 מיליון שקלים, מהם 630 אלף שקלים כמימון עצמי והיתר מתרומות (מהן, 173 אלף שקלים גויסו בקרב תומכיו בחו”ל). את עיקר התקציב, 640 אלף שקלים, השקיע בפרסום ובעריכת כנסים וסקרים. לעומתו, זבולון אורלב השקיע בפרסום ובכנסים 2,340 שקלים בלבד, ואת עיקר תקציב הבחירות שלו - למעלה ממיליון שקלים - השקיע בייעוץ מקצועי ובניהול הקמפיין.

אורלב סיים את ההתמודדות בעודף תקציבי של כ-39 אלף ש”ח, ואילו בנט טען שסיים את הקמפיין בגירעון של קרוב ל–200 אלף שקלים. המועמד השלישי במרוץ, הפרופ’ דניאל הרשקוביץ, שהסיר את מועמדותו ערב הבחירות, נקנס על ידי המבקר ב-2,000 שקלים, לאחר שלא צירף אסמכתאות לחלק מהוצאותיו כנדרש. בנוסף החזיר הרשקוביץ תרומות בסך של כ-116,000 שקלים לתורמים, משום שלא נאספו על פי החוק. ליקויים אלו מצטרפים לאי סדרים נוספים בניהול הכספים שנמצאו בקרב מחצית מהמתמודדים ברשימת המפלגה לכנסת.

מהבית היהודי נמסר בתגובה כי “המפלגה מברכת את מבקר המדינה על הדו”ח המקיף והמקצועי. יו”ר המפלגה וחברי הכנסת קיבלו את הדו”ח, לומדים אותו וידאגו לתיקון הליקויים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ