שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב קידם את עצמו בהופעת מדונה בניגוד לחוק

לפי דו"ח המבקר, משרד התיירות שכר מסכים ב-56 אלף שקלים כדי להקרין את ברכת מיסז'ניקוב בהופעה של מדונה בישראל

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מופעי הענק של הזמרת מדונה בישראל ניצבים במרכז הפרק בדו"ח מבקר המדינה, שבוחן את התנהלות שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) ואנשי לשכתו. לפי הדו"ח, המתפרסם היום (רביעי), מיסז'ניקוב יצא מגדרו כדי לפרוס חסות על האירועים: ברכתו הוקרנה, בניגוד לחוק, בפני 100 אלף הצופים; הוא קיבל כרטיסי אח"מ בשווי 2,500 שקל לכרטיס בניגוד לתקנון שירות המדינה ואפשר למשרדו לארח את יו"ר התכנון והתפעול של מדונה ורעייתו במלונות פאר וטיפולי ספא בעלות של 17 אלף שקל.

צמד המופעים שקיימה מדונה בישראל ב-2009, נתפסו על ידי משרד התיירות כהזדמנות משמעותית לקידום התיירות בישראל. המופעים משכו כ-6,000 תיירים מחו"ל, ובמשרד קיוו שתמונותיה של מדונה מסיירת בארץ הקודש יביאו אלפי תיירים נוספים לישראל.

דו"ח מבקר המדינה ברשויות המקומיות 2014: עיריית ראשון לציון הקימה מאגר של 300 יועצים מיוחדים בלי מכרזים | בתי ספר בבני ברק, רמלה, כפר סבא ורמת השרון אינם מונגשים לנכים | חגיגה בכרמיאל: 20 אלף שקל בחודש למנהל פסטיבל שנערך פעם בשנה | בשדות נגב חגגו 60 שנה למועצה באיחור של שנה וחצי, בסמוך לבחירות | שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב קידם את עצמו בהופעת מדונה בניגוד לחוק | באשדוד ובפתח תקווה הפקירו את הטיפול בבני נוער שנשרו מהלימודים | עיריות רחובות ורמת גן העניקו לעובדיהן פטור מתשלום אגרת חניה בניגוד לחוק 

סטס מיסז'ניקוב. קיבל כרטיסי אח"מ בשווי אלפי שקליםצילום: משה גלעד

במשרד בחרו להשקיע תקציבי עתק באירוח הזמרת ופמלייתה כדי לקדם את התיירות לישראל. אלא שמשרד מבקר המדינה גילה שורה של ליקויים חמורים בהתנהלות השר ומשרדו. כך למשל, משרד התיירות שכר ארבעה מסכים ב–56 אלף שקל, ופרסם באמצעותם את ברכת השר לעשרות אלפי הצופים במופע. לצד הברכה, הוצג גם דיוקנו של מיסז'ניקוב – בניגוד לחוק הבחירות (דרכי תעמולה) האוסר על שרים להשתמש בכספי ציבור לצורך פרסום עצמי. מיסז'ניקוב אמר למבקר כי לא ידע כלל על המהלך שנעשה ביוזמת ראש לשכתו. אלא שהמבקר גילה שחודשים אחדים קודם לכן, לקראת מופע אחר של להקה מחו"ל, הדפיס משרד התיירות פלאיירים המפרסמים את המופע לצד ברכה של מיסז'ניקוב. גם במקרה הזה, השר הכחיש כי היה לו חלק ביוזמה.

בנוסף, המבקר מתח ביקורת חריפה על השר ושלושה מעובדי משרדו שקיבלו ללא תשלום חמישה כרטיסי אח"מ למופע, בעלות של 2,500 שקל לכל כרטיס. היועץ המשפטי למשרד אמנם נתן את אישורו למהלך, אלא שהמבקר קבע שמדובר בהתנהלות לא חוקית של השר וכפופיו. מפיק המופע טען שהעביר למשרד התיירות 25 כרטיסי חינם, רובם כרטיסי אח"מ, אלא שבמשרד התיירות לא ידעו לומר מה עלה בגורלם של כרטיסים אלה. לדברי המבקר, קבלת כרטיסים היא בניגוד לחוק, בניגוד להנחייה מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה ובניגוד לתקנון שירות המדינה, הקובע כי קבלת כרטיסי חינם היא טובת הנאה אסורה.

מיסז'ניקוב הסביר שנזקק לכרטיס היוקרתי לצורך תפקידו, ואמר כי "נוכחותו באירועים שלמשרד התיירות יש חלק בהם, מעניקה להם אופי ממלכתי ותורמת ליחסי הציבור של מדינת ישראל". במשרד התיירות הסבירו כי הכרטיס של מיסז'ניקוב נועד לאפשר לו להפגש עם אח"מים בהיותו "השר המארח". המבקר קבע מנגד, שאם המשרד סבר שנוכחותו של מיסז'ניקוב נחוצה באירוע, היה עליו לממן את הכרטיס בעצמו.

הופעתה של מדונה בישראל במאי 2012, באיצטדיון רמת גןצילום: אלון רון

בזבוז כספי הציבור לא הסתיים במופעים עצמם. משרד התיירות אירח את מנהלה של מדונה ואת בת זוגו במלונות פאר ברחבי הארץ במשך חמישה ימים, בניגוד לכללים שנקבעו בנוהל הזמנה לטיפול באורחים מחו"ל של המשרד. כך, בעוד שהנוהל קובע שהאירוח יהיה על בסיס חצי פנסיון וכי אין לצרף בני זוג, העלתה הביקורת כי האירוח של המנהל ורעייתו הסתכם ב-17 אלף שקלים וכלל מלונות מפוארים בים המלח ואילת, ארוחה במלון המלך דוד בירושלים, טיפולי ספא, שיט יכטה באילת, צלילה עם דולפינים, רכיבה על גמלים וסיור ג'יפים. בנוסף, המשרד קיים סיורים לרקדנים מהפמליה של מדונה ב-5,000 שקל, אף כי אינם "עיתונאים, מעצבי דעת קהל ומעצבי מדיניות בתחום התיירות", שניתן לארח על פי נוהל זה.

משרד התיירות אמנם רצה לערוך למדונה סיורים בארץ כדי לצלמה במהלכם לצורכי קידום התיירות לישראל, אך מדונה הודיעה שהיא איננה מעוניינת להשתתף בסיורים האלה. למרות זאת, משרד התיירות רכש בכ-25 אלף שקלים סרטונים שתיעדו את הסיורים הפרטיים שערכה מדונה בארץ. בדיעבד התברר שהסרטונים היו באיכות ירודה כך שלא ניתן היה לעשות בהם שימוש ראוי. "איש מהעובדים שקיבלו כרטיסים בחינם, ואשר נטען שקיבלו אותם משום שנדרשו לפקח על קיום ההתקשרות עם המפיק לא פיקח על ביצועה, לא ראה את הסרטון לפני המופעים ולא ידע לדווח מה הוקרן בפועל", קבע המבקר. 

שר התיירות לשעבר סטס מיסזניקוב אמר בתגובה: "כל הערות המבקר שמופיעות בדו"ח יושמו כבר לפני שלוש שנים, בתקופתי כשר ובהנחייתי הישירה ובהנחיית המנכ"ל. לגבי הביקורת האישית, כל המחלוקת היא בין הנחיות יועמ"ש המשרד, שנתן את אישורו בכתב להשתתפותי כנושא המשרה במופע, לבין הנחיות היועץ המשפטי לממשלה. באותה תקופה אני לבטח לא יכולתי להיות צד למחלוקת הזאת, ופעלתי לפי הנחיות של היועמ"ש של המשרד. אך גם המחלוקת הזאת יושמה בהבהרת הנוהלים ומיושמת. די מגוחך להתעסק עכשיו במסקנות הדו"ח, שיושמו במלואן כבר לפני שנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ