באשדוד ובפתח תקוה הפקירו את הטיפול בבני נוער שנשרו מהלימודים

מדו"ח המבקר עולה כי הגורמים המטפלים הפסיקו את עבודתם לתקופה ממושכת בלי למצוא מחליפים, ולא עקבו אחר הגעת תלמידים לבתי הספר

ירדן סקופ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

הפסקות ממושכות בטיפול בתיקים של בני נוער שנשרו מהלימודים ומעקב בלתי סדיר אחר הגעת התלמידים לבתי הספר - בדיקת משרד מבקר המדינה בשלוש עיריות שנבחרו באופן מדגמי, מצאה כשלים בטיפול בבני נוער המנותקים ממסגרות חינוכיות בקרב האמונים על כך ברשויות המקומיות.

אל הבדיקה, שנערכה במשך כשנה וחצי, מספטמבר 2012 עד אפריל 2013, בשלוש העיריות - אשדוד, באקה אל-גרבייה ופתח תקווה - נוספו בדיקות השלמה שנעשו במשרדי החינוך והרווחה, וממצאיהן מתפרסמים היום (רביעי) במסגרת דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי. משרדי החינוך והרווחה ייעדו שלושה גורמים ברשות המקומית לטיפול בבני נוער נושרים או מנותקים ממסגרות לימוד: יחידת קציני ביקור סדיר (קב"סים), יחידת עובדי קידום נוער ויחידת עובדים סוציאליים לנוער וצעירים.

דו"ח מבקר המדינה ברשויות המקומיות 2014: עיריית ראשון לציון הקימה מאגר של 300 יועצים מיוחדים בלי מכרזים | בתי ספר בבני ברק, רמלה, כפר סבא ורמת השרון אינם מונגשים לנכים | חגיגה בכרמיאל: 20 אלף שקל בחודש למנהל פסטיבל שנערך פעם בשנה | בשדות נגב חגגו 60 שנה למועצה באיחור של שנה וחצי, בסמוך לבחירות | שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב קידם את עצמו בהופעת מדונה בניגוד לחוק | באשדוד ובפתח תקווה הפקירו את הטיפול בבני נוער שנשרו מהלימודים | עיריות רחובות ורמת גן העניקו לעובדיהן פטור מתשלום אגרת חניה בניגוד לחוק 

תלמידים בכניסה לתיכון מקיף ח' באשדוד, אחת משלוש העיריות שבדק המבקרצילום: אילן אסייג

מהממצאים עולה כי בשתיים מהעיריות שנבדקו - אשדוד ובאקה אל-גרבייה - הפסיקו קב"סים את עבודתם, לתקופה קצובה או לצמיתות, בלי שנמצאו להם מחליפים למעקב אחר הביקור הסדיר של תלמידים בבתי הספר באחריותם. כמו כן, מנהלי בתי הספר בבאקה אל-גרבייה וחלק ממנהלי מוסדות לימוד בפתח תקווה לא נהגו לדווח בכתב על תלמידים שלא הגיעו ללימודים באופן סדיר. לצד זאת, מנהלי מחלקות החינוך בעיריות אלה לא התרו בכתב במנהלי בתי הספר שלא דיווחו על היעדרות התלמידים שיעשו כן - ואף לא הודיעו זאת למשרד החינוך.

בדיקת המבקר העלתה עוד כי הקב"סים בעיריות אשדוד ופתח תקווה לא ערכו ביקורי בית בבתי תלמידים, שעל פי רישומי משרד החינוך לא היו רשומים בבית ספר כלשהו ולא אותרו. בנוסף, הקב"סים בשלוש העיריות שנבדקו לא פנו לגורמים מחוץ לעירייה כדי לקבל מידע על שמות בני נוער שנשרו ממסגרות הלימוד.

עוד עולה מהדו"ח כי הקב"סים, עובדי קידום הנוער והעובדים הסוציאליים בשלוש העיריות שנבדקו, לא ביצעו סיורים ב"סביבה הטבעית" של בני נוער נושרים ומנותקים לשם איתורם. הטיפול בבני נוער נושרים לא בוצע כראוי, כאשר תיקיהם כללו הפסקות רבות של עד שמונה חודשים בטיפול הקב"סים.


בנוגע לסוגיית תלמידי החוץ (תלמידים שאינם לומדים בעיר בה הם מתגוררים), מהממצאים עולה כי לקב"סים בעיריות אלה אין מידע לגבי ביקוריהם הסדירים של רוב תלמידי החוץ בבתי הספר שלהם, וכי הם לא קיימו כל מעקב אחר הופעתם הסדירה של התלמידים. כמו כן, נמצא כי משרד החינוך לא הנחה את הקב"סים כיצד עליהם לבצע את תפקידם במוסדות החינוך החיצוניים.

בפרק הסיכום וההמלצות בדו"ח נכתב כי "משרד מבקר המדינה מעיר לשלוש העיריות שנבדקו - אשדוד, באקה אל-גרבייה ופתח תקווה - כי אין להשלים עם מצב שבו ברור לעובדי מחלקות החינוך והרווחה בהן כי חלק מבני הנוער הנושרים והמנותקים לא אותרו, ולמרות זאת לא מבוצעת פעילות אינטנסיבית לאיתורם".

עוד נכתב כי "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את הימנעותן של שלוש העיריות שנבדקו מלפעול לאיתור בני נוער נושרים ומנותקים במוסדות חינוך מחוץ לעיר. התנהגות זו של העיריות מותירה את בני הנוער המנותקים ללא טיפול, דבר שעלול לחשוף אותם לנגעי עבריינות וסמים ולגרום להידרדרות במצבם".

בנוגע למעקב אחר לימוד סדיר, עיריית פתח תקווה השיבה למשרד המבקר כי הקב"סים שלה שלחו להורי התלמידים מכתבי התראה, ושאלה לא נענו לא נעשו בירורים נוספים. היא הוסיפה כי הקב"סים סיירו בכמה גנים בעיר בתדירות נמוכה, וכי העירייה תפעל ל"שיפור תדירות איתור בני נוער משוטטים על ידי הקב"סים". עיריית אשדוד הגיבה גם היא לעניין זה ומסרה כי יומני הנוכחות של התלמידים לא נבדקו כתוצאה מקשיים בגישה ליומן הממוחשב.

באשר לתלמידי החוץ, הסבירה עיריית פתח תקווה כי "מצבת כוח האדם שקבע משרד החינוך לנושא הביקור הסדיר אינה מאפשרת מעקב יזום אחר למעלה מ-2,000 תלמידים לאחר ששובצו במוסדות חינוכיים מחוץ לעיר".

בכל הקשור לפעילות יחידת העובדים הסוציאליים לאיתור נושרים הסבירה עיריית פתח תקווה כי בעבר רווחה תופעת "הישיבה על הברזלים", ואז פעלו העובדים הסוציאליים לאיתור יזום בסיורי שטח. "כיום המוקדים עברו לגנים ציבוריים בשעות הלילה המאוחרות, למבנים נטושים ולמועדונים מפוקפקים – בהם צורכים בני הנוער אלכוהול וסמים. בשליחת עובדים סוציאליים למקומות כאלה בשעות לא קונבנציונליות יש משום סיכון של ממש".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ