חגיגה בכרמיאל: 20 אלף שקל בחודש למנהל פסטיבל שנערך פעם בשנה

מבקר המדינה מצא כי אין חוק המגביל את הרשויות המקומיות לגבי מספר אירועים ותקצובם, וכי עיריית כרמיאל חילקה אלפי כרטיסים לבכירים, בחינם

רויטל חובל
רויטל חובל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רויטל חובל
רויטל חובל

עיריית כרמיאל משלמת 20 אלף שקל בחודש למנהל האמנותי של פסטיבל המחולות, על אף שהאירוע מתקיים פעם בשנה, כך מגלה דו"ח מבקר המדינה על השלטון המקומי, שמתפרסם היום (רביעי). המבקר בדק, בין היתר, ניהול אירועים וחגיגות של הרשויות המקומיות ומצא כי אלו לא מוגבלות בחוק באשר למספר האירועים שהן רשאיות לקיים ובאשר לתקצובם.

לפי הדו"ח, העמותה העירונית המנהלת את פסטיבל המחולות בכרמיאל, המתקיים אחת לשנה, מעסיקה מזה 15 שנה מנהל אמנותי, המקבל שכר חודשי של כ-20 אלף שקל והחזר הוצאות כספי בגובה 2,340 שקל. יתרה מכך, העמותה מציגה בכל שנה אומדני יתר בנוגע להכנסות הצפויות, וכן סכומים נמוכים מההוצאות בשנים הקודמות. עוד מגלה הדו"ח כי כשהעמותה דיווחה למשרד התרבות והספורט על התקציב שהוקצה לאירועי פסטיבל המחולות, לעומת הסכום שהוצא בפועל, היא השמיטה מדיווחיה כי קיבלה כספים ממשרדי ממשלה אחרים.

כמו כן, מגלה דו"ח המבקר כי הרשויות מחלקות כרטיסים לאירועים, ללא תשלום, לבכירים שלא קשורים לאירוע. דוגמה קיצונית להתנהלות זו נמצאה בכרמיאל, כאשר התברר שבשנת 2011 חילקה העמותה העירונית 4,669 כרטיסים ללא כל תמורה (מהם 2,256 לבעלי תפקידים בעירייה ו-2,413 למוזמנים אחרים), ובשנת 2012 חילקה 4,302 כרטיסים (מהם 4,025 לבעלי תפקידים בעירייה), וזאת למרות שמשנת 2009 החמיר מצבה הכספי.

פסטיבל המחול בכרמיאל, 2012

העמותה מסרה בתשובתה למבקר כי מנכ"ל העמותה הוא האחראי לפיקוח על עבודתו של המנהל האמנותי. המנהל האמנותי מסר כי אין לו כל נגיעה לנושא התקציב, והטיפול שלו הוא "אמנותי בלבד". בנוגע לחלוקת הכרטיסים, מסרה העמותה בתגובה כי "בהוראת ראש העיר לא יחלקו השנה הזמנות". 

בעיריית ראשון לציון נבדקו אירועי פסטיבל העיר ואירועי "חגיגות ה-130" להיווסדה של העיר. מבדיקת משרד המבקר התברר כי סך ההוצאות בפועל, בשנים 2009-2012, בגין כל האירועים שקיימה החברה העירונית גדל באופן חריג בכ-166%, מכ-7.1 מיליון שקל לכ-19 מיליון שקל. בתשובת העירייה למבקר, ציין ראש העירייה דב צור כי היקף אירועי התרבות והתקציבים המיועדים לכך גדלו כדי להעלות את רמת התרבות בעיר, וזו אחת הסיבות שבגללן נבחר לתפקיד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ