עיריות רחובות ורמת גן העניקו לעובדיהן פטור מתשלום אגרת חניה בניגוד לחוק

עוד עולה מדו"ח המבקר כי עיריות ברחבי הארץ לא מצליחות לגבות דו"חות שנרשמו לרכבי צה"ל ולתיירים, בסכומים המגיעים למיליוני שקלים

אילן ליאור
אילן ליאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילן ליאור
אילן ליאור

הענקת פטור מתשלום אגרת חניה לחברי מועצה ועובדי עירייה בניגוד לחוק, כשלים בגביית דו"חות שנרשמו לרכבי צה"ל ותיירים והצבת תמרורים שלא כדין – אלה עיקרי הפרק בדו"ח מבקר המדינה העוסק בהסדרי חניה ברשויות המקומיות.

משרד המבקר בחן בין אוקטובר 2012 לפברואר 2013 את הסדרי החניה בשבע עיריות – חיפה, ירושלים, נצרת, עפולה, רחובות, רמת גן ותל אביב. הבדיקה העלתה כי שתי עיריות – רחובות ורמת גן – לא העניקו בחוקי העזר שלהן סמכות לראש העיר להעניק פטור מתשלום אגרת חניה. למרות זאת, העיריות העניקו פטור מתשלום לחברי מועצת העיר ולעובדים.

דו"ח מבקר המדינה ברשויות המקומיות 2014: עיריית ראשון לציון הקימה מאגר של 300 יועצים מיוחדים בלי מכרזים | בתי ספר בבני ברק, רמלה, כפר סבא ורמת השרון אינם מונגשים לנכים | חגיגה בכרמיאל: 20 אלף שקל בחודש למנהל פסטיבל שנערך פעם בשנה | בשדות נגב חגגו 60 שנה למועצה באיחור של שנה וחצי, בסמוך לבחירות | שר התיירות לשעבר מיסז'ניקוב קידם את עצמו בהופעת מדונה בניגוד לחוק | באשדוד ובפתח תקווה הפקירו את הטיפול בבני נוער שנשרו מהלימודים | עיריות רחובות ורמת גן העניקו לעובדיהן פטור מתשלום אגרת חניה בניגוד לחוק 

בניין העירייה ברחובות. זיכתה את עובדיה בפטור מתשלום אגרה בניגוד לחוקצילום: ניר קידר

"עיריות רחובות ורמת גן העניקו לחברי המועצה מדבקות למכוניותיהם, שזיכו אותם בפטור מתשלום אגרה בגין חניה במקומות מוסדרים ברחבי העיר. זאת, על אף שהענקת פטור מתשלום אגרת חניה לחברי המועצה היא הטבה כספית או גמול כספי שאינם עולים בקנה אחד עם הוראות חוזר מנכ"ל משרד הפנים", נכתב בדו"ח המבקר. החוזר קובע כי חברי מועצה שנאצלו להם סמכויות אינם זכאים לקבל תמורה בעד כהונתם, לא בשכר ולא בתנאים נלווים, לרבות גמול כלשהו עבור שעות הפעילות ותשלום הוצאות טלפון.

עוד מצא המבקר כי עיריית רחובות העניקה לכל עובדיה זכות חניה ללא תשלום בכל רחבי העיר ובכל שעות היממה, ועיריית רמת גן העניקה זכות זו לחלק מעובדיה. "זכות זו משמעותה הטבה שיכולה לשמש את העובדים גם לצרכים פרטיים שאינם נוגעים למילוי תפקידם, היא אינה עולה בקנה אחד עם הוראות חוק העזר של העירייה לחניה וניתנה ללא אישור משרד הפנים".

לא רק חברי מועצה ועובדי עיריות לא שילמו על החניה. לרכבי צה"ל ומשרד הביטחון אמנם אין פטור מתשלום כזה, אך לשני הגופים יש חובות כספיים גדולים לרשויות המקומיות בגין דו"חות חנייה שקיבלו. כך למשל, צה"ל ומשרד הביטחון היו חייבים בעת הבדיקה לעיריית רמת גן כ–2.6 מיליון שקל בגין דו"חות שלא שולמו עד סוף 2012. לעיריית רחובות היו חייבים שני הגופים כ-265 אלף שקל, לעיריית חדרה 242 אלף שקל ולעיריית עפולה 14 אלף שקל.

בדו"ח המבקר נכתב כי רשויות מקומיות פנו למשרד הביטחון בדרישה שישלם את החובות בגין דו"חות החניה. חלקן הגיעו עם המשרד לפשרה לגבי תשלום חובות העבר בלבד, מבלי לקבוע דרך פעולה לגבי דו"חות עתידיים. "המצב האמור, שבו רשויות מקומיות אינן מקבלות תשלומים עבור דו"חות חניה שנרשמו לכלי רכב שבשימוש משרד הביטחון וצה"ל בגין עברות על חוקי העזר שלהן - אינו תקין, בלשון המעטה", כותב המבקר, "כך נפגעים האינטרס הציבורי ועקרון השוויון שבאכיפת החוק".

הרשויות לא הצליחו לגבות גם דו"חות חניה שנרשמו לכלי רכב של חברות השכרה ושימשו תיירים. חברות ההשכרה מסרו לרשויות המקומיות את פרטי התייר ולא הוסיפו לטפל בדו"חות. "בדרך כלל, בתום התהליך כבר עזב התייר את ישראל, והרשויות המקומיות נתקלות בקשיים בגביית הקנסות. במצב זה, הרשויות המקומיות נוהגות לבטל את כל דו"חות החניה, והתיירים שביצעו את העברה אינם נדרשים לשלם את הקנסות", נכתב בדו"ח.

כך למשל, על פי נתוני עיריית תל אביב, ב-2011 נרשמו לתיירים כ-3,600 דו"חות חניה בסך כ-570 אלף שקל, וב-2012 נרשמו לתיירים כ-7,800 דו"חות בסך כ-1.3 מיליון שקל. העירייה ביטלה את כל הדו"חות שנרשמו לתיירים בשנת 2011. גם עיריית ירושלים ביטלה את כל הדו"חות לתיירים: כ-12,800 דו"חות ב-2010 בסך של כ-1.9 מיליון שקל, ו-13,100 ב-2011 בסך של כשני מיליון שקל.

"הרשויות המקומיות נושאות בכל העלויות של רישום דו"ח החניה, החל בפקחים שמאתרים את העברה ומנפיקים את הדו"ח, דרך איתור הנהג ברכב, משלוח דו"ח החניה בדואר רשום, העברת הדו"ח לתובע העירוני וכלה בביטולו של הדו"ח. ואולם, חברות הליסינג וההשכרה שהשכירו את כלי הרכב לתיירים, והן למעשה בעלות הרכב שבו בוצעה העברה, אינן נדרשות לשאת כלל בעלויות התהליך, בעוד הן הנהנות מהשכרת הרכב לתייר", נכתב בדו"ח המבקר.

כמו כן, העלתה הביקורת כי רשויות מקומיות קיבלו תשלומים בגין דו"חות חניה בסכומים גבוהים משיעור הקנסות באותו זמן. במקרים אחרים שולמו דו"חות חניה שבוטלו או שהומרו באזהרה. כך למשל, על פי רישומי עיריית רמת גן, ב-2011 וב-2012 התקבלו בעירייה תשלומים עודפים בסך כ-117 אלף שקל. בדו"ח נכתב כי "הרשויות המקומיות לא עדכנו את המשלמים בדבר התשלומים העודפים, ולא נקטו כל פעולה להשבת הכספים הללו".

לצד זאת, המבקר מצא כי הרשויות אינן מקפידות תמיד על הצבת שלטים ותמרורים בהתאם לחוק. כך למשל, עיריות חיפה, עפולה, רחובות ורמת גן לא הציבו שלטים המתירים חניה בתחנות אוטובוס בימי המנוחה. בנוסף, עיריות תל אביב ורחובות סימנו אבני שפה בתחומן בצורות סימון שלא נקבעו בלוח התמרורים. בניגוד לפסיקת בג"ץ מ-1999, המחייבת רשויות מקומיות שבתחום שיפוטן מתגורר מיעוט ערבי להשתמש בשפה הערבית, לצד העברית, בכל השלטים העירוניים - התמרורים המסדירים חניה בתל אביב כתובים בעברית בלבד. "אי ביצוע של פסיקת בג"ץ משמעו פגיעה חמורה בשלטון החוק ובעקרון השוויון בין תושבי העיר", קובע המבקר.

עיריית רחובות מסרה למבקר בתגובה לדו"ח כי "הפטור מתשלום אגרת חניה המוענק לחברי המועצה הינו מכוח החלטה היסטורית של מועצת העיר", וכי "העניין יועבר לבדיקה ולטיפול של היועצת המשפטית של העירייה". עוד הוסיפה העירייה כי "מאז שנות ה-90 מוקצים תווי חניה בכחול לבן ברחבי העיר כהטבה לעובדי העירייה", וכי היא מגלמת את ההטבה בגין תווי החניה בתלוש המשכורת של עובדיה.

עיריית רמת גן מסרה בתשובתה כי אין מגרשי חניה סמוך לבניין העירייה המיועדים לעובדיה או לחברי המועצה - נבחרי ציבור הפועלים בהתנדבות. עוד הוסיפה העירייה כי הופץ לנבחרי הציבור מכתב הבהרה כי חניה במקום מוסדר שלא לצורך מילוי תפקידם תחויב בתשלום. העירייה הוסיפה כי תיערך להפקת תו אזורי עבור עובדי העירייה, המגביל את שעות החניה בהסדר ללא תשלום לשעות העבודה בלבד.

משרד הביטחון השיב למבקר המדינה כי הוא "מסכים שמצב, לפיו רשויות מקומיות אינן מקבלות תשלומים בגין דו"חות חניה שניתנו לכלי רכב בשימוש משרד הביטחון וצה"ל, אינו מצב תקין", וכי "הן צה"ל והן משרד הביטחון פועלים על מנת לפתח ולייעל מנגנוני גבייה ואכיפה של דו"חות החניה". בעניין חובות העבר, מסר משרד הביטחון כי הוא "פועל להסדרת תשלומם אל מול רשויות מקומיות אשר מוכיחות את קיומם, בהתאם למתווה אחיד".

עיריית תל אביב מסרה בתשובתה למבקר כי "הציבה שילוט בשפה הערבית בשילוט הדרכים, בשמות הרחובות ובמוסדות הציבור". בכל הנוגע לתמרורים המסדירים חניה בתחומי העיר "נמנעה העירייה מהוספת כיתוב בשפות נוספות נוכח הגודש המילולי המאפיין את התמרור". לדברי העירייה, "הוספתו של כיתוב בשפות נוספות תהפוך את התמרור למסורבל, קשה להבנה ובלתי אפקטיבי".

תגובות