המבקר על כנס הליכוד־ביתנו בהשתתפות שרית חדד: ראוותנות על חשבון הציבור

מהדו"ח שמתפרסם היום עולה כי אחת המפלגות שיכנעה את נציגיה בקלפיות "לתרום" את הכסף המגיע להם לקופתה. כך גייסה למעלה מ-775 אלף שקלים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הכנס הנוצץ שערכו הליכוד וישראל ביתנו בבנייני האומה בירושלים לציון פתיחת מערכת הבחירות המשותפת, גרר ביקורת נוקבת מצד מבקר המדינה, יוסף שפירא. הכנס, שעלה 1.25 מיליוני שקלים, נועד לחזק את תדמיתה של הרשימה המשותפת לשתי המפלגות ולשכנע את הציבור כי מדובר בחיבור אמיתי וראוי. אלא ששפירא לא התרשם מהנימוקים והבהיר כי לטעמו מדובר בהוצאות כספיות הלוקות ב"אי סבירות".

שתי המפלגות השקיעו 35% מכל הוצאותיהן על כנסי הסברה בבחירות באירוע ההוא: הזמרת שרית חדד שלשלה לכיסה 80 אלף שקלים עבור שלושה שירים ששרה; הזמר דודו פישר, שהנחה את האירוע, קיבל עשרות אלפי שקלים נוספים; הוצאות ההפקה והבימוי עמדו על 350 אלף שקלים; שירותי ההסעות לקהל שמילא את האולם הגיעו לכ-160 אלף שקלים ותיעוד האירוע בווידאו עלה לשתי המפלגות קרוב למאה אלף שקלים נוספים. "אין מקום להפקת כנסים בפאר ובראוותנות על חשבון כספי הציבור", הבהיר שפירא.

לדברי המבקר, "אי סבירות הוצאות אלו מקבלת משנה תוקף נוכח העובדה שבהתנהלותה הכספית בתקופת הבחירות, יצרה הסיעה גירעון של מיליוני שקלים ואף מכאן שהיה עליה להימנע מהתנהלות ראוותנית כאמור".

אלא שהופעתם של חדד ופישר זכתה לביקורת נוספת: על פי סעיף 8 לחוק הבחירות, נאסר על המפלגות לשלב באירועי בחירות "תוכניות בידור, לרבות הופעות של אמנים, נגינה, או זמרה". בנושא זה הליכוד אינו לבד: באירוע חשיפת המצע הכלכלי של מפלגת העבודה בדצמבר שעבר, הופיעה הזמרת אפרת גוש. בכינוס "אמנים למען מרצ", שנערך באותו החודש במועדון בתל אביב, הופיעו - בין היתר - הזמרת רונה קינן ולהקת אבטיפוס.

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט העליון אליקים רובינשטיין, קבע מיד לאחר האירועים כי מדובר בהפרה של חוק הבחירות דרכי תעמולה. כצפוי, את התלונה נגד העבודה ומרצ, הגישה מפלגת הליכוד.

המפלגות השונות קבלו אז באזני יו"ר ועדת הבחירות על החוק הקיים וטענו שהזמנת אמנים לכנסי בחירות היא משום "פרקטיקה נוהגת". אלא שמבקר המדינה דוחה היום את הטענות בתוקף. "כל עוד לא שונה החוק, יש להקפיד על קיומו. זאת ועוד, המימון הממלכתי שמעביר הציבור לסיעות לכיסוי הוצאות הבחירות שלהן נועד בעיקר לאפשר לסיעות להתייחס לעניינים העומדים על סדר היום בבחירות ולהביא את המסרים המרכזיים שלהן בפני הבוחר, ולא לצרכים אחרים".

המבקר מצא שורה של דרכים יצירתיות שהנהיגו המפלגות השונות במערכת הבחירות הנוכחית, כדי להימנע מתשלום לבעלי מקצוע שעבדו עבורן. כך, אחת המפלגות, ששמה לא הוזכר, חתמה חוזה עבודה עם יועצת תקשורת בו נכתב כי "...מסכימה היועצת ליטול סיכון פיננסי, ובכפוף לאמור להלן, להעניק את שירותי הייעוץ באופן שישולמו מקדמות על חשבון שכר הטרחה על פי היכולת הכלכלית של המפלגה. לאחר תום תקופת הבחירות ובכפוף לקבלת מימון מפלגות על פי היכולת הכלכלית של המפלגה יושלמו ההפרשים".

במקרים אחרים התחייבה הסיעה לשלם 'דמי הצלחה' לנותני שירות בהתאם למספר המנדטים בהם תזכה בבחירות, וזאת מעבר לתשלום הבסיסי הנקוב. סיעה נוספת כללה הבטחות לתשלומי בונוסים אם תעבור את אחוז החסימה בחלק מהסכמי ההתקשרות שלה עם נותני שירותים בהם יועצים משפטיים, רואי חשבון וחברת פרסום.

"התניית התמורה לנותן השירות בתוצאות הבחירות עלולה לפתוח פתח לתופעות שליליות, עד כדי חשש לשחיתות ולפגיעה בטוהר המידות", הבהיר המבקר. "ככלל, אני סבור כי ראוי להימנע מהתניה כזו וכי התמורה הנקבעת בהסכם צריכה להתבסס על היקף השירותים הניתנים לסיעה. תוצאת בחירות אינה משנה את היקף השירותים שנתנו בתקופת הבחירות, ועל כן אין מקום לתשלום תוספת בגין הצלחה בבחירות ועל הסיעות להימנע מלחתום על הסכמים, ובהם הסדרים מסוג זה ועליהן לקבוע תמורה הולמת עבור השירותים הניתנים אשר אינם מותנים בתוצאות הבחירות".

במקרה אחר, שכנעה אחת המפלגות את המתנדבים שלה בקלפיות "לתרום" את הכסף המגיע להם עבור העבודה לקופת המפלגה. הביקורת העלתה כי המפלגה כלל לא העבירה את מרבית התשלומים שקבלה מהוועדה - בסך 1,181,251 שקלים - לידי נציגיה בוועדות הקלפי. על פי נתוני הסיעה, היא הצליחה לגייס כך למעלה מ-775 אלף שקלים לקופתה. הסכום האמור מהווה כ-65% מסך הכספים שקיבלה הסיעה מוועדת הבחירות המרכזית כשכר חברי ועדות קלפי ומהווה כ-72% מהסכום הכולל שרשמה הסיעה בחשבונותיה בתור תרומות שקיבלה הסיעה. חברי ועדת קלפי הסבו את השיקים שקיבלו מהסיעה חזרה לפקודת הסיעה תוך חתימה על מסמך ויתור ולפיו עשו זאת מרצונם החופשי.

"הסיעה אמורה לשמש כנאמן של ועדת הבחירות המרכזית להעברת התשלומים המגיעים לחברי ועדות קלפי בגין עבודתם ביום הבחירות והיה עליה להעבירם בשלמותם לחברי ועדות קלפי, ללא תנאים וסייגים. מהסכום הניכר של התרומות, והאופן בו התקבלו, עולה לכאורה כי הסיעה התייחסה לשכר חברי ועדות קלפי שהגיע ממימון ציבורי, כמקור נוסף למימון פעילותה", הבהיר המבקר והוסיף "אין מניעה שסיעה תבקש תרומות מהציבור בכלל ומנציגיה בקלפיות בפרט. ואולם, מן הראוי שכל אחת מהתרומות שמקבלת סיעה, ובייחוד תרומות מנציגיה ועובדיה, תועבר לסיעה כתרומה רגילה באופן עצמאי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ