התנועה התפלגה מקדימה – והשאירה אותה עם חובות של מיליונים

מבקר המדינה קבע כי התנועה פעלה באופן "לא הוגן" כשלא לקחה על עצמה את חלקה היחסי בחובותיה של קדימה והמליץ על תיקון הליקוי בחוק

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סיעת קדימה היתה הגדולה מבין סיעות הכנסת הקודמת. חודשים אחדים אחרי שזכתה ב-28 מנדטים בבחירות הקודמות, החלו להתעורר חיכוכים בין חבריה, והחכי"ם החלו לבחון אפשרויות לפיצול ולאיחוד עם סיעות אחרות.

במהלך הקדנציה צברה המפלגה חובות עתק. בנובמבר 2012 הסתכמו חובותיה ב-25.4 מיליון שקלים. בדיוק באותו החודש, אישרה ועדת הכנסת לשבעה מבין החכי"ם להתפצל מקדימה ולהקים סיעה חדשה בשם "התנועה בראשות ציפי לבני". מבקר המדינה, יוסף שפירא, קבע בדו"ח שהתפרסם היום כי התנועה פעלה באופן "לא הוגן" כשלא לקחה על עצמה את חלקה היחסי בחובותיה של קדימה, אף כי החוק לא מחייב אותה לעשות זאת.

מפלגת התנועה במהלך הקמפיין, דצמבר 2012צילום: אלון רון

במקום ליטול את החובות, בתנועה החליטו לנקוט בצעד אחר: על פי החוק, מרגע ההכרה הרשמית בפיצול, החכי"ם של התנועה היו זכאים למימון הוצאות שוטף מכספי מימון המפלגות. בקדימה זעמו: לא רק שהשביעייה שפרשה מהסיעה לא לקחה עמה את חלקה היחסי בחובות, אלא שבכוונתם לקיים את הסיעה החדשה מכספי מימון המפלגות ש"גזלו" מקדימה.

בתנועה הבינו שכדי לשמור על תדמית של נקיון כפיים, עליהם לסייע בכיסוי הגרעון והחליטו שכספי המימון יועברו לקדימה – כפי שמתיר החוק. בפועל, חשבות הכנסת העבירה לקופת קדימה 467 אלף שקלים, שהיו מיועדים למימון פעילותה של התנועה. שפירא לא התרשם מהמחווה.

מבקר המדינה התריע שהחוק הקיים, עליו התבססה התנועה, פגום: “החוק, בנוסחו הנוכחי, אינו לוקח בחשבון מצבים בהם ההתפלגות מתרחשת לקראת סוף כהונת הכנסת, ולפיכך אין ביתרת המימון הממלכתי המגיע לסיעה חדשה לאחר ההתפלגות כדי לכסות את חלקם היחסי של המתפלגים בחובות הסיעה ממנה התפלגו".

לדברי שפירא, “אני סבור כי על המחוקק לתת את דעתו לבעייתיות העולה ולבחון את הדרך להביא לכך שחלק שהתפלג מסיעה אכן ישתתף בהחזר חובותיה על פי מפתח הוגן ובאופן יחסי למספר חברי הסיעה שהתפלגו מתוך כלל חברי הסיעה".

חוק המשילות, שאמור לעלות להצבעה בעוד שבועות אחדים במליאה, אמור לתקן את הליקוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ