קנסות גבוהים לבית היהודי, לבל"ד ולתנועה בגלל ניהול לא תקין בבחירות

רק תשע מתוך 17 המפלגות שבדק המבקר התנהלו כלכלית כראוי. הליכוד־ביתנו נותרה עם גירעון של 21 מיליון שקלים, יש עתיד סיימה עם עודף

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מבקר המדינה קנס את הבית היהודי ב-380 אלף שקלים, את בל"ד ב-160 אלף שקלים ואת התנועה בראשות ציפי לבני ב-140 אלף שקלים, בשל ניהול לא תקין של חשבונותיהן במהלך מערכת הבחירות האחרונה.

בדו"ח הביקורת שפרסם אחר הצהריים (רביעי) המבקר, יוסף שפירא, על היערכות המפלגות לכנסת ה-19 לפי חוק מימון המפלגות, הוא ציין חמש מפלגות נוספות (עוצמה לישראל, עם שלם, צדק חברתי, כולנו חברים וחיים בכבוד), שקיבלו "דו"ח שלילי" לאחר שלא ניהלו את חשבונותיהן לפי הנחיות מבקר המדינה.

הקנס שהטיל שפירא על הבית היהודי נחשב לחריג בחומרתו. המבקר בחר להטיל אותו אחרי שהסיעה מסרה למשרדו מידע חסר בנוגע להוצאה של 9.6 מיליוני שקלים במערכת הבחירות. "לפיכך לא ניתן היה לוודא כי מלוא ההוצאות נכללו בחשבונותיה", קבע שפירא.

חברי מפלגת הבית היהודי בליל הבחירות, בשנה שעברהצילום: דודו בכר

לא מדובר בקנס הראשון שהמפלגה מקבלת מהמבקר על התנהלות לא תקינה במהלך מערכת הבחירות. מנהיג המפלגה, השר נפתלי בנט, נקנס בקיץ האחרון ב-65 אלף שקלים, לאחר שלא דיווח בפירוט הוצאותיו בבחירות המקדימות על שכירת החוקר הפרטי נגד ראש המפלגה דאז, זבולון אורלב ואיש מחנהו, ח"כ ניסן סלומיאנסקי - וניסה להטיל את מימון שכירתו על תקציבה של המפלגה. בנט הסביר אז למבקר שהמהלך בוצע "לשם שמירה על טוהר המידות בבחירות המקדימות", כאשר בעקבות עבודתו של החוקר, פסלה המפלגה גם כ-1,000 טופסי מתפקדים. אלא ששפירא דחה את ההסברים בתוקף.

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "הבית היהודי זינקה בבחירות האחרונות ממפלגה על סף הכחדה למפלגה מובילה בת 12 מנדטים. אנחנו מכבדים את מבקר המדינה, לומדים את הדו"ח ונפיק לקחים בהתאם".

בל"ד נקנסה ב-160 אלף שקלים, לאחר שלא הקפידה על שמירת אסמכתות לגבי הוצאות בסך של כשני מיליון שקלים וחצי לאורך הבחירות, ולא ניתן היה לוודא שמלוא ההוצאות נכללו בחשבונותיה.

הקנס שהוטל על התנועה נבע מהוצאה מופרזת של כשלושה מיליון שקלים מעבר למה שהתיר החוק. בתנועה טענו שאילו המבקר היה מחשב את סכומי ההוצאות על פי הישגי המפלגה החדשה בבחירות, היה מתברר שהיא לא חרגה מהאיסורים בחוק. "הסברי הסיעה הועלו בפניי, אך לפי לשון החוק התקרה מחושבת בהתאם למספר חברי הסיעה ביום הקובע, ועל כן קבעתי כי הסיעה חרגה מתקרת ההוצאות", הסביר שפירא.

מערכת הבחירות החולפת הותירה את מרבית המפלגות חבולות פיננסית. מרבית הסיעות מתמודדות כיום עם גירעונות ניכרים, אותן צברו במהלך מערכת הבחירות. "גירעונות חלק מהסיעות עלולים לסכן את איתנותן הפיננסית ואת המשך פעילותן", הזהיר שפירא.

32 מפלגות השתתפו בבחירות האחרונות, רק 12 הצליחו להיכנס לכנסת ומתוכן רק מפלגה אחת – יש עתיד - לא כיהנה בכנסת הקודמת (התנועה התפצלה ערב הבחירות מסיעת קדימה). רק תשע מתוך 17 המפלגות שבדק המבקר ניהלו את חשבונותיהן כראוי, וכולן גם צלחו את ההתמודדות לכנסת והכניסו נציגים מטעמן לפרלמנט: יהדות התורה, הליכוד ביתנו, העבודה, חד"ש, יש עתיד, מרצ, רע"ם־תע"ל, קדימה וש"ס.

על פי הנתונים שחשף המבקר, סיעת השלטון, הליכוד־ביתנו, נתונה מאז הבחירות האחרונות בגירעון של 21 מיליון שקלים. ערב הבחירות היו בקופת המפלגה 50 מיליון שקל, אך בבחירות היא הוציאה 71 מיליוני שקלים. מפלגת העבודה, (אז בראשות ח"כ שלי יחימוביץ'), השקיעה במערכת הבחירות פחות משליש מהתקציב שהוציאה הליכוד־ביתנו. כך, העבודה סיימה את הבחירות בעודף תקציבי של 263 אלף שקלים לאחר שהשקיעה רק כ-20 מיליוני שקלים בהתמודדות.

מהליכוד-ביתנו נמסר בתגובה כי "התנועה צמצמה את הגרעון באופן משמעותי מאז הבחירות. התנועה מקפידה לנהל את מערכת הבחירות בהתאם לחוק מימון המפלגות ולהנחיותיו של מבקר המדינה, ואכן במשך שנים קיבל הליכוד דו"חות חיוביים ממבקר המדינה על התנהלותו הכספית במערכות הבחירות.

"רשימת הליכוד ישראל ביתנו לכנסת העדיפה מטעמים של אסטרטגיית בחירות, לקיים כנס פתיחה מרכזי גדול של מערכת הבחירות המשותפת, שאליו הוזמנו אלפי פעילים מרכזיים של שתי המפלגות כדי לאחדם לקראת פעילותם המשותפת. מטעמים אלה מצאה לנכון רשימת הליכוד-ביתנו, להקצות לכנס הפתיחה משאבים כספיים, שלדעתה היו סבירים בשים לב למספר הפעילים שהוזמנו לכנס, למטרותיו ולכנסים דומים שנערכו על ידי מפלגות אחרות".

ישיבת סיעת התנועה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

התנועה, בראשות ציפי לבני, נקלעה לגירעון של שבעה מיליון שקלים לאחר שהשקיעה 16.3 מיליון שקל במערכת הבחירות. יש עתיד, מפלגה חדשה ללא בסיס קודם, סיימה את מערכת הבחירות עם עודף תקציבי של 10.4 מיליוני שקלים. היא זכתה למימון ממלכתי של קרוב ל-27 מיליוני שקלים בעקבות הישגיה בבחירות והוציאה 16.5 מיליון ש"ח במהלך הקמפיין. שישה מיליון שקלים מתקציב המפלגה הוצאו על שיווק ופרסום.

ש"ס, לעומת זאת, נקלעה לגירעון של 12 מיליון שקלים לאחר שהשקיעה למעלה מ-28 מיליון שקל בקמפיין שלא הצליח להגדיל את כוחה של המפלגה בכנסת. מרצ סיימה את הקמפיין

בעודף תקציבי של כחצי מיליון שקלים לאחר שהוציאה במהלך הקמפיין 7.8 מיליוני שקלים. חד"ש הותירה בקופתה עודף של 1.7 מיליון שקלים, לאחר שהשקיעה כחמישה מיליון בהוצאות מערכת הבחירות. קדימה, שהיתה המפלגה הגדולה בכנסת הקודמת והפכה לסיעה הקטנה ביותר בזו הנוכחית, נהנתה ממימון ממלכתי גבוה במיוחד בן למעלה מ-21 מיליוני שקלים. במערכת הבחירות השקיעה המפלגה 15 מיליון שקלים, ונותרה עם עודף תקציבי של למעלה משישה מיליון שקלים בקופתה.

שתי מפלגות של ח"כים מכהנים שלא הצליחו להיבחר מחדש, נותרו בגירעונות כבדים: עוצמה לישראל, בראשות חברי הכנסת לשעבר אריה אלדד ומיכאל בן־ארי, כשלה בבחירות וסיימה את הקמפיין בגירעון של 2.3 מיליון שקל. ואילו הרב חיים אמסלם ורשימתו עם שלם סיימו מחוץ לכנסת, עם גירעון של 4.4 מיליון שקלים.

המבקר שפירא מותח ביקורת בדו"ח על החלטתן של חלק מהמפלגות לכלול את רשימת הקנסות שצברו, בין היתר על תליית שלטי חוצות בניגוד לחוק, ברשימת ההוצאות של המפלגה. כך, הבית היהודי דיווח על קנסות בגובה 84 אלף שקלים, ש"ס דיווחה על קנסות בגובה 83 אלף שקלים, העבודה על קנסות בהיקף 74 אלף שקל ואילו עוצמה לישראל שילמה קנסות בהיקף של 144 אלף שקלים - ואף שכרה עורך דין שייטפל בקנסות בעלות של 42 אלף שקלים נוספים. לדברי שפירא, "הסיעות לא עשו די על מנת להימנע מהדבקת מודעות תעמולה

שרי יש עתיד, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

מטעמן בניגוד להוראות כל דין, וכפועל יוצא נאלצו לשלם קנסות שהוטלו עליהן בסכומים ניכרים מכספי המימון הממלכתי, אשר בוודאי לא נועדו למטרה של תשלום קנסות בגין פעילות בניגוד לחוק".

בדו"ח המבקר נחשפה גם רשימת התורמים לכל אחת מהמפלגות, במהלך תקופת הבחירות לכנסת ה-19. מדובר בתרומות מסך של 500 שקלים ומעלה בלבד. כך, הבית היהודי דיווח על תרומה בודדת בגובה 1,930 שקל, שנתנה תורמת בשם הודיה עובדיה מירושלים בעיצומה של מערכת הבחירות. הליכוד דיווח על ארבע תרומות בסך הכל בחודשי הבחירות, שנעו בין 500 ל-1,800 שקלים. העבודה דיווחה על 21 תורמים. עורך הדין מרדכי ציבין, אגב, מופיע בשתי הרשימות האחרונות לאחר שתרם לליכוד ולעבודה 1,000 שקלים. סכום דומה העביר ציבין לש"ס - והוא מופיע כתורם היחידי למפלגה בעיצומה של מערכת הבחירות.

יש עתיד העבירה למבקר רשימה של 55 תרומות. ראשי המפלגה ביקשו מחברי הרשימה להירתם ולתרום לקופת המפלגה, וכך החליט שר החינוך כיום, שי פירון, להעביר שתי תרומות (סך הכל 3,200 שקל), סגן השר מיקי לוי (2,300 ש"ח), וחבר הכנסת יואל רזבוזוב (2,300 ש"ח). התנועה בראשות ציפי לבני דיווחה על חמש תרומות. אחת מהן, תרומה שהעביר קיבוץ כפר גלעדי, עומדת על סך 15 אלף שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ