אלי אשכנזי

"יש לראות באירוע ההצפה בבת חפר משל לבעיה רחבה יותר של ניקוז נחלים הזורמים מאיו"ש לישראל", כך כתב היום (רביעי) מבקר המדינה בעקבות ביקורת שערך נוכח היערכות וטיפול הרשויות בהצפה, שהתרחשה בחודש ינואר 2013.

ההצפה הגדולה התרחשה בעקבות גשמים כבדים שירדו באזור. כמות המשקעים הגדולה הביאה לכך שנחל שכם עלה על גדותיו, כתוצאה מפסולת רבה שזרמה במורד הנחל נתקעה במעביר המים שבגדר ההפרדה ליד בת חפר. עקב עליית מי הנחל, הוצפו שטחים נרחבים הסמוכים לחומה שבין בת חפר לטול כרם. בעקבות לחץ המים קרס חלק מהחומה, האזור הדרומי של בת חפר הוצף, ונגרמו נזקים חמורים לרכוש פרטי ולתשתיות ציבוריות ביישוב.

המבקר בדק את ההיערכות והטיפול של משרד הביטחון, מפקדת תיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), המינהל האזרחי, ומינהלת מרחב התפר - הגופים האחראים לטיפול בנחל שכם. כמו כן נבדקה התנהלותם של משרד החקלאות ורשות הניקוז שרון - הגופים העיקריים האחראים לטיפול במקטע של נחל שכם ממערב לגדר ההפרדה.

כוחות חילוץ בהצפה בבת חפר, ינואר 2013צילום: נמרוד גליקמן

"גופים אלו מודעים זה שנים לבעיות הניקוי והניקוז של הנחל בעונת הגשמים", נכתב בדו"ח, "ברם, לא נמצא כי כל הגופים האמורים פעלו לפתרון הבעיה על בסיס תוכנית כוללת, משולבת ומשותפת. הפעולות שנקטו אותם גופים לא שימשו פתרון מערכתי לבעיית הנחל, ובמקרים רבים הם פתרו את הבעיה לטווח הקצר ובאופן נקודתי".

על פי הדו"ח, גם לאחר ההצפה טרם פתרו הגורמים המעורבים את בעיית ההצפה של נחל שכם באירועים חריגים. לכן עולה חשש כי אירועים דומים עלולים לפקוד שוב את האזור. מהדו"ח עולה גם כי שיתוף הפעולה בין הגורמים המעורבים בנושא באיו"ש לבין הגופים המטפלים בתחום בישראל לוקה בחסר.

לדברי המבקר, תגובותיהם של משרד הביטחון, המתפ"ש, המנהל האזרחי ומינהלת מרחב התפר, היו שאין הם נושאים באחריות לפתרון הבעיה של ניקוי וניקוז נחל שכם. זאת, לטענתם, משום שהנחל זורם ברובו בתחומי הרשות הפלסטינית, ולכן האחריות בנושא זה חלה עליה. עם זאת, המבקר מציין לחיוב את מינהלת מרחב התפר, שכבר השלימה פעולות הנדסיות בגדר ההפרדה החוצה את נחל שכם בסמוך ליישוב בת חפר באופן שאמור למנוע את הישנות אירוע ההצפה.

מנכ"ל משרד הביטחון מסר למשרד מבקר המדינה, בהתייחסותו לממצאי הביקורת, כי הוא הנחה "לבחון לסייע לרשות הניקוז שרון למלא את תפקידה ולבצע ניקוי ועבודות תשתית בתעלות ובנחלים המצויים בשטחי A+B ולקזז מול הפלסטינים את העלויות. לפיכך, המענה השלם שאליו נדרש לשאוף הוא שיתוף פעולה בין כלל הגורמים". עוד מסר מנכ"ל משרד הביטחון כי באחריות מינהלת קו התפר "לפנות לרשות הניקוז כגורם מנחה ולטפל בארבעת המקומות הנוספים לאורך גדר ההפרדה המועדים לפורענות ולבחון אותם בראייה מחמירה ולתקן במידת הצורך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ