המשטרה לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם

מבדיקת תיקי נחקרים ב-2012 עולה כי יותר ממחציתם לא התייעצו עם עורך דין קודם לכן. על אף האיסור בחוק - 20% נחקרו בשעות הלילה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה מפרה לעתים קרובות את זכויותיהם של קטינים הנעצרים על ידה בחשד למעורבות בפלילים; כך עולה בדו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (רביעי).

במסגרת הביקורת בדק משרד מבקר המדינה מדגם של תיקי קטינים שנעצרו בשנת 2012, במטרה לבחון את טיפול המשטרה בהם בכל הקשור לנושאים כמו הודעה לקטינים על זכויותיהם, התייעצות עם סנגור, הודעה להורים ונוכחות הורה בחקירה, חקירה בשעות הלילה וחקירה בידי חוקר נוער. מתוך 5,038 תיקי מעצרי קטינים, נבחנו 346.

דו"ח מבקר המדינה 2014: בלי מדיניות, תעסוקה או שירותי רפואה: המבקר יוצא נגד הטיפול במבקשי המקלט | ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק: אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון | המבקר על הוראת המתמטיקה: משרד החינוך לא מצליח לצמצם פערים | המשטרה לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם | בתוך עשור: עלייה של 60% במספר טיסות השרים | התנהגות בלתי תקינה באיגוד הכדורסל

המבקר מצא שב-98% מהתיקים שנדגמו הודיעו החוקרים לקטין על זכויותיו בזמן החקירה. עם זאת, ב-73% מהתיקים ההודעה היתה חלקית בלבד ולקטין הוסברו רק חלק מזכויותיו. כך, ביותר מ-3,500 תיקי מעצרים בשנת 2012 נמסרה לקטינים הודעה חלקית בלבד על זכויותיהם. ב-40% מן התיקים לא קוימה התייעצות עם סנגור לפני חקירת הקטין, ו-23% מהקטינים ויתרו על זכות ההיוועצות עם סנגור לפני חקירתם. 38% מהקטינים שוויתרו על הזכות להיוועץ עם פרקליט היו בני 15-12.

לאור הנתונים קבע המבקר כי הוראות החוק בנושא לא יושמו במלואן, דבר שהביא לפגיעה קשה בזכויות היסוד של הקטינים, באופן שלעתים הם לא יודעו על זכותם הבסיסית להיוועץ בעורך דין ועל זכאותם לייצוג בידי סנגור ציבורי. ברוב התיקים שנבדקו לא ציינו חוקרי המשטרה מדוע בחר הקטין שלא להביא סנגור לייצגו.

ב-3,200 תיקי מעצרים לא מימשו הקטינים את הזכות להיוועץ עם סנגור לפני החקירה, וב-2,100 תיקים הדבר נעשה ללא תיעוד לוויתור מצד הקטין. בשנת 2012 היו 6,480 פניות של קטינים לבקשת ייצוג מהסנגוריה הציבורית, מהן רק 3,250 התקבלו מהמשטרה לפני החקירה. מכאן, שבקשתם של כ-50% מן הפונים הגיעה רק לאחר החקירה.

עוד מצא מבקר המדינה שבמקרים רבים הורי הילדים שנחקרו לא תמיד ידעו על כך לפני תחילת החקירה, ולא נכחו בה כמתחייב. המבקר מצא שב-26% מן התיקים שנבדקו לא נמצאה כל הודעה להורים על חקירת בנם או בתם, וביותר מחצי מכלל תיקי המעצרים נחקרו הקטינים ללא הוריהם. זאת, בניגוד לחוק הנוער שקובע "זכות לנוכחות הורה של חשוד בחקירה".

עוד קובע חוק הנוער והתיקון שנעשה בו, כי קטין לא ייחקר בשעות הלילה וחקירתו - להוציא מקרים חריגים - תידחה לשעות היום. זאת, מתוך תפיסה לפיה בן 12 לא יוכל להיחקר היטב בשעות הלילה המאוחרות. למרות קביעה זו, מצא המבקר שבכחמישית מהמקרים שנבדקו, הקטינים נחקרו בלילה וללא נוכחות הורה. במקרים אחרים אף התברר כי קטינים לא נחקרו בידי חוקר נוער כנדרש.

"על טיפול המשטרה בקטינים ניתן ללמוד לא אחת מן הביקורות של בתי המשפט, אשר מציגות תפקוד לא תקין של המשטרה במקרים רבים", נכתב בדו"ח המבקר. "במרבית תיקי החקירות חסר מידע על מלוא הטיפול בקטין, וכתוצאה מכך לא ניתן לקיים פיקוח ובקרה ואין לדעת אם הטיפול נעשה בהתאם להוראות הדין.

"משרד מבקר המדינה מעיר כי מאחר ששיעור החריגות המשתקפות מדו"ח זה הוא ניכר, אין המשטרה יכולה להישען על הנחות מקלות בעניין זה. הנתונים המוצגים כאן מחייבים אותה לבחינה יסודית של כל הליך הטיפול בקטינים". מבקר המדינה בדק גם את תוכניות השיקום שמפעילה בין השאר המשטרה כמו קד"ם ומיל"ה. המבקר ציין כי מדובר בתוכניות שמטפלות במספר קטן של קטינים וכי על המשטרה לפעול יותר בנושא של חלופות להליכים פליליים בנוגע לקטינים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ