ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק: אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון

המבקר מציין בעיות בתיאום בין אגף הרישוי למשרדי הממשלה השונים, ופרצות ביורוקרטיות המאפשרות לאנשים להחזיק בנשק - חרף היותם מסוכנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דו"ח מבקר המדינה, שמתפרסם היום (רביעי) בחן את מדיניות מתן רישיונות הנשק בישראל ומצא ליקויים בפיקוח.

במהלך שנת 2013 בבדק מבקר המדינה את ההליכים למתן רישיון להחזקת כלי נשק בישראל, וכן את הפיקוח והאכיפה על קיום תנאי הרישיון והוראות החוק. המבקר מצא בעיות בתיאום בין אגף רישוי כלי הירייה במשרד לביטחון פנים, לבין מספר משרדים ממשלתיים - הבריאות, הרווחה, וכן המשטרה בעצמה - בכל הנוגע לאיתור מחזיקי נשק הנחשבים למסוכנים לציבור. כך למשל, אגף רישוי כלי הירייה לא פעל לאיתור מכורים לסמים או לאלכוהול המחזיקים בנשק.

דו"ח מבקר המדינה 2014: בלי מדיניות, תעסוקה או שירותי רפואה: המבקר יוצא נגד הטיפול במבקשי המקלט | ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק: אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון | המבקר על הוראת המתמטיקה: משרד החינוך לא מצליח לצמצם פערים | המשטרה לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם | בתוך עשור: עלייה של 60% במספר טיסות השרים | התנהגות בלתי תקינה באיגוד הכדורסל

לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2013 נרשמו 27 מטופלי מתדון שהיו גם בעלי רישיון כלי ירייה - וגורמים טיפוליים דיווחו כי הם סבורים שיש בכך סכנה לאותו אדם או לציבור. עד סוף שנת 2013 לא היה קיים באגף לרישוי כלי ירייה נוהל שיפרט את חלוקת הסמכויות והתפקידים בין משרד הבריאות לאגף.

רק בעקבות הביקורת, בתחילת שנת 2014 הוכן נוהל מקשר בין שני המשרדים הממשלתיים. מבקר המדינה מתח ביקורת גם על פעילות אגף רישוי הנשק מול משרד הרווחה, כיוון שנתברר שלאגף לא היה כל מידע על אזרחים המבקשים רישיון נשק או מחזיקים אותו - אשר עלולים לסכן את עצמם או את סביבתם. דבר זה, לדעת המבקר, יכול להעיד על כשל ארגוני חמור במערך הרישוי, גם אם היה זה משרד הרווחה שלא פעל כראוי בכל הנוגע לבעלי רישיון לאחזקת נשק.

300 אלף מחזיקי נשק בישראל, והיא לא בטוחה יותר || הדלת המסתובבת של החרמות הנשק || 15% מהמאבטחים לוקחים נשק הביתה || מאבטחים לא יורשו לשאת נשק מחוץ לעבודתם || כ-30 בני אדם נרצחו בנשק מאבטחים מאז 2002 

המבקר ביקר גם את פעילות המשטרה, על כך שלא פעלה באופן יזום לתפיסת כלי ירייה שלא מוחזקים כחוק. לפי נתונים שהוצגו בדו"ח, הנכון לחודש מאי 2013, נשלל רישיון הנשק מ-19 אזרחים לפי המלצת משרד הבריאות, אך כלי הירייה שברשותם מעולם לא הופקדו בידי המשטרה. כמה מהרשיונות נשללו לפני שנים, שניים מהם עוד בשנת 1999. בניגוד לחוק, האגף לרישוי כלי ירייה התיר חידוש רישיון נשק לאלו שלא חידשו אותו והמשיכו להחזיק בכלי נשק לא מורשה. על פי חוק, המחזיק בכלי ירייה ללא רישיון עובר עבירה שדינה מאסר של עד שישה חודשים.

ביולי האחרון נרשמו בישראל 14,000 כלי ירייה ללא רישיון בתוקף.

המבקר מצא ליקויים בפעילות הפיקוח על בעלי רישיונות הנשק, הן אלה הפרטיים והן הארגוניים (חברות שמירה ואבטחה, משרדים ממשלתיים, וכדומה). למעשה, כפי שדווח ב"הארץ" לאחר הירי בסניף בנק הפועלים בבאר שבע בשנה שעברה, הפיקוח על בעלי רישיונות נשק פרטיים מתקיים רק בעת הליך הרישוי וחידושו. שתי תקריות ב–2013, שבהן נרצחו אזרחים באמצעות כלי נשק שהוחזקו כחוק, מלמדות לדעת המבקר כי "המתכונת הנוכחית אינה בהכרח ערובה למצבו הבריאותי של בעל הרישיון".

חנות כלי נשק בתל אביב, בחודש מארסצילום: מוטי מילרוד

עוד ציין המבקר לרעה את הפיקוח על מתן רישיון נשק ארגוני, ומצא כי "עבודת הפיקוח על בעלי רישיונות ארגוניים אינה מלאה ומקיפה, ועל הנהלת המשרד לביטחון פנים לבצע בחינה מחודשת של מערך הפיקוח כולו". לפי נתונים שהוצגו בדו"ח, בין החודשים ינואר 2013 לאוגוסט 2013, בוצעו 12 מתוך 13 מקרי הרצח וההתאבדויות בנשק ארגוני. "מגמת העלייה החדשה במספר האירועים שבהם קיפחו אנשים את חייהם מכלי ירייה מורשים, לעומת שנים קודמות, מחייבת בחינה כוללת של הנושא", קבע המבקר.

הדו"ח מתייחס גם לעובדה ששומרים ומאבטחים רבים לקחו עמם את כלי הנשק לביתם בסוף יום העבודה - חרף הנחיות המשרד לביטחון פנים בעניין. המבקר העיר כי האגף לרישוי כלי ירייה לא פיקח על יישום ההנחיות.

מבדיקת המבקר עולה כי במשך חמש שנים לא מונה מפקח מחוזי לרישוי נשק במחוז ירושלים, וכי בחמש שנים אלה חודשו רשיונות הנשק הארגוניים במחוז ירושלים באופן אוטומטי וללא כל פיקוח. רק בחודש אוגוסט האחרון חודשה עבודת הפיקוח על הנשק במחוז. המבקר העיר בדו"ח כי "מתן האישור לחידוש הרישיונות ללא פיקוח הוא חמור. תהליך חידוש הרישיון הוא אחד מאמצעי הפיקוח על בעלי הרישיונות הארגוניים, והאגף כשל כשלא פעל בהתאם להוראות ולנהלים, ולא בדק אם הארגונים ממלאים את התנאים שנקבעו".

מהמשרד לביטחון פנים נמסר בתגובה: "אנו מברכים על עבודת הביקורת המקיפה והמעמיקה שנעשתה על ידי מבקר המדינה. המשרד ילמד את ממצאי הדוח ויפעל בהקדם ליישומן".

מדובר משטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פועלת באופן יזום ושיטתי לאיתור ותפיסת כלי נשק שפג תוקף רשיונם, לרבות הגעת ניידת לבתי החייבים ואף הכרזתם במערכת המשטרתית כ"דרושים לחקירה". בהתאם, צומצמה הרשימה "הישנה" ועודכנה בדבר מיצוי ההליך המשטרתי. ראוי לציין כי פותחה והוטמעה מערכת מחשוב חדשה המשלבת ומצליבה מידע מכלל הגורמים . בהתאם להנחיה שכלי ירייה הנמצאים ברשות חברות השמירה לא יוצאו מחוץ לאתר המאובטח, בוצעו המהלכים הנדרשים, וצומצמו הוצאתם של כ–30,000 כלי נשק של חברות שמירה בתום עבודת המאבטח".

עו"ד גלית לובצקי מקואליציית "האקדח על שולחן המטבח" הגיבה לדו"ח ואמרה כי כי "הקואליציה נאבקה ממושכות למען צמצום תפוצת נשק אבטחה ובפרט, לכך שלא יהיה זמין לשימוש המאבטח בתום עבודתו. דוח המבקר מראה בבירור, כי עד לכניסת התקנות לצמצום תפוצת הנשק לתוקף, בספטמבר 2013, שימש נשק ארגוני למקרי רצח והתאבדות רבים, בעוד שעל פי המידע שבידי הקואליציה, מאז כניסת התקנות לתוקף לא בוצע אף רצח על ידי מאבטח או באמצעות נשק של תעשיית האבטחה".

לדבריה, "השינוי הדרמטי במגמה מצביע על הנזק והפגיעה בביטחון של בנות ובני משפחה, וגם של החמושים עצמם, כאשר אין פיקוח על הנשק הארגוני". לדברי עו"ד לובצקי, "צמצום מספר כלי הנשק חשוב, אך אינו מספיק. יש לפעול להגברת הפיקוח על הנשק ועל אלו שמקבלים רישיונות לנשיאתו. הוספת מפקחים, אפילו בודדים, תציל חיים ותמנע אסונות". במקביל קוראת הקואליציהלמשרד החינוך ולמשרד לביטחון פנים לקבוע הנחיות דומות גם לגבי מאבטחי מוסדות חינוך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ