יהונתן ליס
יהונתן ליס

דו"ח מבקר המדינה שפורסם אחר הצהרים (רביעי) מגלה כי בעשור האחרון הכפילו שרי ממשלות ישראל את מספר טיסותיהם לחו"ל, חלקן במימון גופים זרים. המבקר גילה שאף אחת מהממשלות לא הצביעה נגד בקשה לטיסה שהגיש אחד מחבריה, והביע חשש ששרים צרפו את בני זוגם לטיסות במימון זר, תוך שעברו על חוק המתנות.

שניים מבין המועמדים לנשיאות המדינה, ח"כ מאיר שטרית ודליה איציק, מוזכרים בדו"ח כמי שלקחו את בני זוגם לחו"ל במימון זר מבלי לקבל אישור כנדרש. משרדה של רעייתו של שטרית אף היה מעורב בהזמנת בעלה לאירוע בניו יורק. במקרים אחרים עלה חשד לניגוד עניינים בין השר לבין הגוף שבמימונו טס לחו"ל.

באופן חריג, מבקר המדינה פותח את דו"ח הביקורת על טיסות השרים במימון זר דווקא במה שאין בו: פרק הביקורת שערך על שלל נסיעותיו לחו"ל של ראש הממשלה, בנימין נתניהו בעת שכיהן כשר אוצר, הוכנס להקפאה עמוקה. הבדיקה התבססה על תחקיר שערך העיתונאי רביב דרוקר בערוץ 10, בו נחשפו 16 נסיעות בעייתיות לכאורה.

דו"ח מבקר המדינה 2014: בלי מדיניות, תעסוקה או שירותי רפואה: המבקר יוצא נגד הטיפול במבקשי המקלט | ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק: אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון | המבקר על הוראת המתמטיקה: משרד החינוך לא מצליח לצמצם פערים | המשטרה לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם | התנהגות בלתי תקינה באיגוד הכדורסל | עשרות אלפי ילדים בישראל אינם מחוסנים | המדינה העבירה 95% מתקציב עידוד העלייה לעמותה אחת

כך למשל, ביוני 2004 נסע שר האוצר נתניהו לכנס חשוב של מכון המחקר האמריקאי אנטרפרייז, והמכון שילם 23 אלף דולר עבור טיסת בני הזוג נתניהו לארה"ב. עוד הראה התחקיר שארגון הבונדס שילם פעם אחר פעם בעד נסיעות משפחת נתניהו לארה"ב. בסך הכל, לטענת התחקיר, מימן הארגון לשרה נתניהו ולילדי בני הזוג טיסות בסך עשרות אלפי דולרים.

עוד נחשף כי ספנסר פרטרידג', ידידו האמריקאי של נתניהו, סיפק לו "מונית אווירית" - מטוס פרטי שעמד לרשותו. המבקר בדק את הפרשה לאורך שנה שלמה, במהלכה נפגשו נציגיו עם נתניהו כמה פעמים ודרשו הסברים לנסיעות. אלא שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, טרף את הקלפים כשהכריז על בדיקה מקבילה מטעמו בנושא. "עקב בדיקה שמקיים היועץ המשפטי לממשלה בנושא, נבצר ממשרד מבקר המדינה למסור למר נתניהו את החומר ששימש בסיס לאמירות הביקורת. לפיכך נמנע מנתניהו להגיב על הממצאים שהעלתה הביקורת", נימק המבקר.

הדו"ח שהוגש לבסוף מקיף ועקרוני. על פי הממצאים שאסף, מספר טיסותיהם של השרים במימון זר הוכפל בעשור האחרון. ממשלת נתניהו השנייה, שסיימה את כהונתה לפני למעלה משנה, היא שיאנית הטיסות: המבקר השווה את נסיעות השרים במימון המדינה בשלוש הממשלות החולפות, וגילה שמספר הנסיעות השנתי הממוצע בימי ממשלת נתניהו

נתניהו בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: עמית שאבי

היה גדול ב–60% מזה של הממשלות שקדמו לה ועמד על 196 נסיעות בממוצע מדי שנה. בבדיקת הנסיעות במימון זר התברר שממשלת נתניהו השנייה הכפילה את מספרן לעומת הממשלות האחרות.

המבקר מתח ביקורת על הליכי אישור הנסיעות. הוא גילה שחברי הממשלה מעולם לא הצביעו נגד נסיעה של עמיתם כשהבקשה הועלתה לאישורם. במקביל התברר שהנסיעות שנעשו במימון מדינה זרה או גוף זר קיבלו אישור משפטי, אף שאיש לא בדק אם יש ניגוד עניינים בין השר לבין הגוף המממן. המבקר גילה כי אין כיום הנחיה מחייבת לגבי שימוש של שרים במטוסים פרטיים של נדבנים או חברות ענק, וכי נמצאו מקרים שבהם השרים השתמשו במטוסים אלה בנסיעותיהם.

"טעות של המזכירה"

המבקר התייחס בדו"ח באופן מיוחד לשרים לשעבר מאיר שטרית ודליה איציק, שניהם מועמדים בבחירות לנשיאות המדינה שיתקיימו בחודש הבא. על פי הנתונים, שטרית צירף את רעייתו לארבע טיסות לחו"ל במימון של גורמים זרים. בעלה של איציק הצטרף אליה לנסיעה לארה"ב באוקטובר 2005, גם כן במימון זר. שני השרים לא פנו קודם לכן לוועדת המתנות, כדי לקבל את אישורה לטיסה. המבקר מזהיר בדו"ח, שמימון טיסות בצורה זו עשוי להתפרש כקבלת טובת הנאה אסורה.

איציק מסרה למבקר בתגובה כי "ממשלת ישראל על מוסדותיה, מאז 1948 ועד שנת 2010 לא מצאה לנכון לקבוע כללים ברורים ומנחים באילו נסיבות רשאים השרים לצרף לשליחותם את בני זוגם, הן כשמדובר במימון ממשלתי, והן כשמדובר במימון חוץ ממשלתי". בתשובה נוספת של איציק היא ציינה: "ההסדר המשפטי והמינהלי שהיה קיים בשנת 2005... היה כזה שאישורים בדבר נסיעות שרים לחו"ל מחייבים את אישור הממשלה בלבד... מעבר לזה היה הסדר חיובי, (להבדיל ממחדל) ששרי הממשלה, באותו מועד, לא נדרשו, לקבל אישור נוסף בעניין צירוף בן/בת זוג".

איציקצילום: מיכל פתאל

ח"כ מאיר שטרית מסר למבקר בתגובה כי "להווי ידוע כי כל נסיעת שר מחייבת אישור ממשלה". עם זאת ציין כי לא היה לממשלה נוהל שקבע כי יש לפנות "לוועדת אתיקה כלשהי". לגבי פנייה לוועדת המתנות מסר שטרית כי "אמנם קיים נוהל מתנות, ואכן שרים רבים ואני בתוכם קיימו נוהל זה במלואו, אך איש לא ייחס זאת לנסיעות". בהתייחס לנסיעת אשתו במימון שאינו ממשלתי, מסר ח"כ שטרית כי בדרך כלל כאשר האחרונה נלוותה אליו הוא ששילם את הוצאות נסיעתה. הוא ציין כי "החריג היחידי הוא נסיעה מטעם המוסדות הלאומיים... אשר לעיתים הזמינו את בנות הזוג על חשבונם. לא נדרש לכך כל אישור, ובוודאי שאין לפרש את נסיעת בן הזוג כמתנה".

אלא שבכך לא הסתיימה הביקורת נגד שטרית. ב–2005 הזמינה חברה מסחרית ישראלית את שר התחבורה דאז לנאום באירוע גאלה חגיגי של החברה שנערך בניו יורק, במהלך ביקור שערך בארה"ב במימון ממשלתי. בביקורת עלה כי חברה אחרת המצויה בבעלות אשת השר, רותי שטרית, היתה מעורבת בהזמנתו. אחת מעובדות החברה שהיתה בבעלותה של שטרית שלחה מכתב הנושא את סמל החברה לממונה על יחסים בין־לאומיים במשרד התחבורה וצירפה אליו את ההזמנה הרשמית לאירוע. בהזמנה צוין שמו של השר שטרית כנואם אורח, ובמכתב פירטה העובדת את סדר היום של האירוע, את כתובת המלון שבו יתקיים ואת נושא הרצאתו של השר.

רותי שטרית מסרה למבקר בתגובה כי מפאת חלוף הזמן "לא עלה בידה להיזכר בנסיבות האירוע", והוסיפה כי "יש להניח כי אם אכן נשלח מכתב שכזה מקורו בטעות של המזכירה". ח"כ שטרית מסר בתשובתו: "למיטב זיכרוני לא נסעתי על חשבון של שום חברה מסחרית אלא מאחר והייתי בארה"ב בענייני משרדי התבקשתי על ידי (החברה המסחרית הישראלית) להרצות בכינוס שלהם ונעניתי". הוא הוסיף: "לא עולה על דעתי גם לו היתה ועדת אתיקה כלשהי שהיתה נמנעת מלאשר לי להרצות... הרי אין בהרצאתי שום טובת הנאה". הוא ציין כי כיוון שכך "לא היה נדרש כל אישור".

המבקר בחן נסיעה נוספת של שר הרווחה דאז ויו"ר האופוזיציה כיום, ח"כ יצחק הרצוג, שהוזמן על ידי הג'וינט ובמימונו, להשתתף בכנס בניו יורק במאי 2010, כדי לגייס תמיכה לשיתופי פעולה בין הארגון למשרדו. הנסיעה נבחנה ואושרה על ידי היועצת המשפטית של משרד הרווחה, ובחוות הדעת שלה נכתב ש"מאחר והג'וינט מקדם פרויקטים חברתיים ושותף לביצועם, ניתן לראות בנסיעת השר נסיעה במסגרת תפקידו... אין מניעה שמימון הנסיעה ייעשה על ידי הג'וינט".

אלא שהמבקר טען כי לנוכח היקפם וכמותם של הקשרים שבין משרד הרווחה לבין הג'וינט, שמטבע הדברים כלולים בהם היבטים כלכליים נרחבים, ומאחר שנודעת חשיבות לכך שהנהלת הארגון תקבל סקירה בתחומי הרווחה, יש להעדיף כי הוצאות נסיעותיהם של שרים לכנסי הארגון ימומנו בעתיד מתקציב המדינה".

מקרה אחר שנבדק עוסק בשר המדע והטכנולוגיה דאז, פרופ' דניאל הרשקוביץ, שטס ב-2011 לארה"ב להרצות לפני ארגונים וקהילות יהודיים. ההזמנה נעשתה ביזמת עמותה שהקימו

קבוצת רבנים מקרב הציונות הדתית במגמה להיות שותפים בעיצוב דמותה היהודית של מדינת ישראל. בחוות דעת של היועצת המשפטית של משרד המדע נאמר במפורש כי "אין לארגון קשר למשרד, כך שאני סבורה כי לא קיימת שאלה של ניגוד עניינים".

אלא שבדיקת המבקר העלתה שיוזם הנסיעה הוא ראש מחלקת קשרי החוץ בעמותה, חתנו של השר דאז. המבקר העיר כי הרשקוביץ היה צריך להציג את ניגוד העניינים בו היה נתון, לכאורה, בפני היועצת המשפטית. הרשקוביץ מסר למבקר כי שבעה חודשים לאחר הנסיעה שמומנה כאמור על ידי גורם שאינו ממשלתי, החזיר משרד המדע והטכנולוגיה את עלות הנסיעה לגורם המממן.

במקרה אחר, המבקר מותח ביקורת על היועצת המשפטית של המשרד להגנת הסביבה, שהכשירה נסיעה של השר דאז, גלעד ארדן, במימון ארגון JNF בארה"ב, הגוף המתרים לקק"ל באמריקה - אף שהארגון נושא במימון פרויקט שיקום נחל באר שבע. המבקרת הכשירה את נסיעתו של ארדן על חשבון הארגון הפרטי אך קבעה שיועצו של ארדן יטוס במימון המשרד. "הצבעה על חשש לניגוד עניינים במימון נסיעתו של יועץ שר... אינה עולה בקנה אחד עם אישור של נסיעת השר עצמו במימון אותו הגוף", קבע המבקר.

בדיקת המבקר היתה מקיפה. בסך הכל נבחנו 1,184 נסיעות שביצעו 86 שרים וסגני שרים. לפחות 28% מהטיסות היו במימון זר - 20% ארגונים יהודיים ו-8% ממשלות זרות. לגבי 12% מהנסיעות, מציין המבקר שלא הצליח לאתר את זהות הגוף או האדם שמימן את הנסיעה. אף על פי שהממשלה ה-32 קבעה במאי 2009 שיש לצמצם ב-25% את כלל הוצאות הנסיעה והשהייה בחו"ל של עובדי המגזר הציבורי, בכל אחת משנות התקציב 2009 ו-2010, הממשלה לא פעלה ברוח החלטתה. בחינת הליכי

הטיפול של משרדי הממשלה בנושא העלתה, כי אין נוהל הקובע מי הגורמים או היחידות במשרד האחראים לכל אחד משלבי ההכנה של נסיעת שר או סגן שר לחו"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ