המדינה העבירה 95% מתקציב עידוד העלייה לעמותה פרטית אחת

מבקר המדינה מותח ביקורת על היעדר מדדים לבדיקת יעילות הארגונים הפועלים לעידוד העלייה, והקצאת מרבית התקציבים לעמותת "נפש בנפש"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה העבירה 106 מיליון שקלים, 95% מתקציב עידוד העלייה, לעמותת "נפש בנפש" - ארגון לעידוד עליית יהודים מדינות דוברות אנגלית, בשנים 2012-2005. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שפורסם אחר הצהריים (הרביעי). מבקר המדינה מאשש את תחקיר "הארץ" שפורסם לפני כשנה וחצי, המתאר איך העמותה הפרטית, שבראשה עומד חברו הוותיק של ראש הממשלה, טוני גילברט, הפכה למונופול על העלייה מארה"ב.

מבקר המדינה הקדיש פרק בדו"ח לנושא עידוד העלייה לישראל. בין היתר מצא המבקר כי מתוך תקציב עידוד העלייה שהיה 113 מיליון בשמונה שנים, 95% הועברו ל"נפש בנפש", מבלי לבדוק את יעילות הארגון הפועל בארה"ב, קנדה ובריטניה. יתרה מכך, לפי הדו"ח, גם בשנת 2012, לאחר ששונו הקריטריונים כדי שעמותות נוספות יוכלו להשתלב בפעילות העלייה ולקבל תמיכה מהמדינה, ארגון "נפש בנפש" עדיין קיבל 91% מהתקציב.

דו"ח מבקר המדינה 2014: בלי מדיניות, תעסוקה או שירותי רפואה: המבקר יוצא נגד הטיפול במבקשי המקלט | ליקויים בפיקוח על החזקת כלי נשק: אלפים מחזיקים בנשק ללא רישיון | המבקר על הוראת המתמטיקה: משרד החינוך לא מצליח לצמצם פערים | המשטרה לא מפרטת לקטינים את זכויותיהם וחוקרת אותם ללא הוריהם | בתוך עשור: עלייה של 60% במספר טיסות השרים | התנהגות בלתי תקינה באיגוד הכדורסל | עשרות אלפי ילדים בישראל אינם מחוסנים | המדינה העבירה 95% מתקציב עידוד העלייה לעמותה אחת

נתניהו קיבל את פני העולים במסגרת פרוייקט "נפש בנפש" בנתב"ג, 2012צילום: עמוס גרשום / לע"מ

לגבי אפקטיביות פעילות הארגון, מצא המבקר כי שיעור היהודים העולים מצרפת מכלל יהודי המדינה גדול פי שבעה משיעור העולים מארצות הברית. למרות זאת, 86% מהתקציב הוקצה למימון העלייה מארה"ב, פי 25 מהעלייה מצרפת. עוד נכתב בדו"ח כי המדינה לא קבעה מדדים לבדיקת היעילות של פעילות זו, והמבקר העיר כי יש לעשות בדיקה כזו.

באוקטובר 2012, פורסם במוסף "הארץ" תחקיר על עמותת "נפש בנפש" שהוקמה בשנת 2002. עם השנים, העמותה קיבלה מונופול על עידוד העלייה ארה"ב ולצורך כך העבירה לה המדינה סכומי עתק, שהופנו בין היתר למשכורות של המנהלים. זאת למרות שמספר העולים לא עלה משמעותית, ולא התקרב ליעד של 10,000 עולים בשנה.

מארגון "נפש בנפש" נמסר כי "דו"ח מבקר המדינה אינו מעלה ולו חצי טענה או דבר ביקורת כנגד ארגון נפש בנפש. ארגון נפש בנפש ימשיך, כפי שהוא עושה למעלה מעשור מאז הקמתו, לסייע ולעודד עולים חדשים לעלות למדינת ישראל בשיתוף פעולה מלא עם ממשלת ישראל, לרבות משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית. אנו נמשיך במשימתנו הציונית להעניק לכל העולים את מירב הסיוע שביכולתנו לתת, בכדי להקל עליהם את תהליך העלייה והקליטה ולהוות עבורם גשר אל מול הביורוקרטיה הישראלית. העולים תורמים לחיזוק חוסנה הלאומי, המדיני, החברתי והבטחוני של מדינת ישראל".

עוד נמסר מהארגון כי "על פי מחקר של חברת דלוייט-בריטמן-אלמגור, התרומה הכלכלית של העולים שעלו עם נפש בנפש לישראל היא מעל 1.2 מיליארד שקלים. אנו תקווה שבעקבות דו"ח מבקר המדינה, המדינה תגדיל את המשאבים המיועדים לעלייה ולקליטה ובכך תסייע בידינו להעלות את מספר העולים למדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ