דו"ח מבקר המדינה |

סיעתו של ניר ברקת קיבלה תרומה בלתי חוקית לכיסוי גירעון הבחירות שלה

"ירושלים תצליח" חרגה ב-4.5 מיליון שקל מתקרת ההוצאות. בסיעה מצביעים על עיוות בחוק מימון הבחירות, שקובע את רף ההוצאות לפי מספר המנדטים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

סיעת "ירושלים תצליח" בראשות ראש העיר ירושלים ניר ברקת סיימה את מערכת הבחירות האחרונה ב–2013 בגירעון עצום של יותר מ-10 מיליון שקלים. כך עולה מדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום (שלישי). תקרת ההוצאות המותרת של הסיעה היתה 9.3 מיליון שקלים ואילו הוצאותיה בפועל הסתכמו בכ–13.8 מיליוני שקלים - חריגה בסכום של 4.5 מיליון שקלים מהתקציב המותר. הסיעה הגישה למבקר יוסף שפירא הסברים על המקורות הכספיים שמהם יכוסה הגירעון, אך הוא לא קיבל אותם וקבע כי הם בגדר תרומה שהתקבלה בניגוד לחוק. לאור זאת החליט המבקר לקנוס את הסיעה בסכום של 406,000 שקלים, שיילקח מתקציב מימון הבחירות שהסיעה אמורה היתה לקבל.

ההוצאה העצומה של ברקת בקמפיין הבחירות משקפת את המאמץ הגדול שהשקיע כדי לנצח את יריבו, משה ליאון, שנתמך בידי שר החוץ אביגדור ליברמן ח"כ אריה דרעי וחלקים מסניף הליכוד בירושלים. הקמפיין של ברקת כלל, מלבד האלמנטים המסורתיים של פרסום ושיווק, גם מערך גדול מאוד של פעילים, מתנדבים ואנשי מחשוב שיצרו ותחזקו מאגר ובו עשרות אלפי מצביעים פוטנציאליים. בטיוטה של מאגר השמות שהגיעה לידי "הארץ" רשומים 45,565 מצביעים פוטנציאליים.

במכתב שהעביר עו"ד שבי מיכאלי בשם הסיעה למבקר המדינה הוא טען כי הביקורת משקפת עיוותים הקיימים בחוק מימון הבחירות. על פי החוק, תקרת ההוצאות נקבעת על פי מספר המנדטים שהתקבלו. "במקרה שהסיעה משיגה פחות מנדטים מהצפוי לה היא חורגת אך בדיעבד מתקרת ההוצאה המותרת", כתב מיכאלי, "עם כל הכבוד, זהו מצב בלתי נסבל שמחייב ידיעת עתיד על דרך צפייה בכדור בדולח ומייצר ענישה על הפרה בדיעבד".

על פי מיכאלי, הסקרים שלפני הבחירות חזו תשעה מנדטים לברקת, אך לבסוף הוא קיבל ארבעה בלבד ועל כן נוצר פער בין ההוצאה לבין ההכנסות. בנוסף טוענים אנשי ברקת כי החוק נותן יתרון לא הוגן ליריבו בבחירות ליאון, שנהנה מתמיכה מפלגה ארצית (הליכוד־ביתנו). לטענתם, החוק מאפשר למפלגה ארצית להזרים סכומים ניכרים למתמודד המקומי מבלי להיות נתונים לביקורת מצד מבקר המדינה.

בעיה נוספת שעליה הצביע מיכאלי היא שחוק מימון המפלגות כלל לא מתחשב בהבדלים בין סיעה שמריצה מועמד לראשות העיר לבין סיעה שמתמודדת רק על מנדטים במועצה. "אנו מצפים ממבקר המדינה לפנות אל המחוקקים ולפעול לתיקון העיוותים הללו, כדי למנוע מצב שבו גוף שומר חוק הופך בעל כורחו למבוקר", נמסר מסיעת "ירושלים תצליח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ