מבקר המדינה דרש מסיעתו של גפסו בנצרת להחזיר את כל כספי מימון הבחירות

המבקר מצא שורה של חריגות ואי סדרים במימון הבחירות ברשויות שונות ברחבי הארץ; קנס בגובה 20 אלף שקלים הוטל על מפלגת עלה ירוק

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

דו"ח מבקר המדינה בנושא אי סדרים ובשחיתות שלטונית‎ שפורסם היום (שלישי), גילה חריגות במימון הבחירות בשורה של סיעות שהתמודדו בבחירות המקומיות האחרונות שנערכו באוקטובר 2013.

כך, הורה המבקר לסיעת "עורי עור" בראשות שמעון גפסו שהתמודדה בבחירות למועצת נצרת עילית להשיב את כל מימון הבחירות שקיבלה. זאת, מפני שלא מסרה את החשבונות ואת הדו"ח הכספי למבקר ובהיעדר המסמכים קבע המבקר כי עליה להחזיר את כל המימון.

גפסו נבחר לראשות העיר אך הוא נמצא בהשעיה בשל כתב אישום בגין שוחד שהוגש נגדו ביוני 2013. במאי השנה הוגש נגדו כתב אישום נוסף בעוון שוחד והפרת אמונים.

שמעון גפסוצילום: גיל אליהו

גפסו מסר בתגובה כי הסיעה לא הגישה את החשבונות ואת הדו"ח הכספי כיוון שלא היו ברשותה כל הנתונים: "מיד אחרי הבחירות, כזכור, הגיעה משטרה ולקחה כמה דברים, ביניהם היו כמה דברים של 'עורי עיר'", אמר. "נאלצנו להביא העתקים מפנקסי הצ'קים, העתקים מהבנק. עשינו את זה לאחרונה, ואני יכול להעביר לך את הפרטים של רואה החשבון שמטפל בנושא. הכול יהיה פיקס, אולי קצת באיחור, אבל פיקס". 

בנוגע לגובה הסכום אותו התבקשה הסיעה להחזיר אמר גפסו: "הסיעה עדיין לא קיבלה את מה שמגיע לה, והיא רצה במימון עצמי. אין הלוואות מאף אחד". עם זאת, על פי פרק הנתונים על התרומות וערבויות שקיבלו הסיעות בדו"ח המבקר, סיעת 'עורי עור' קיבלה סך של 53,500 שקל מתורמים פרטיים.

במשרד המבקר השיבו לטענות גפסו ואמרו כי עד למועד הגשת הדו"ח לשר הפנים ולכנסת, ב-20 באוגוסט, לא הוגש דו"ח כספי למרות פניות מרובות, ואף לא התקבלה בקשה של הסיעה לקבל לידה את הדו"ח. עוד ציינו במשרד המבקר כי משרד הפנים כן העביר לסיעה מימון, בגובה של 255,031 שקל, וכי "בהתאם להוראות החוק, על הסיעה להחזיר את הסכום".

אי סדרים ברוב הסיעות בנהריה

בעיות נמצאו גם בשבע מתוך תשע סיעות שהתמודדו למועצת העיר נהריה. בין היתר נקנסה סיעת "נהריה אחת" בראשותו של ג'קי סבג, ראש העיר המכהן. המבקר הורה לסיעה להשיב 15% מתקציב מימון הבחירות, בסכום העומד על 52 אלף שקלים. המבקר קנס גם את סיעת "הירוקים לנהריה חזקה" בראשות אייל וייזר, שגירעונה הסתכם ביותר מ-346 אלף שקלים.

לדברי המבקר, הסבריה על המקורות לכיסוי הגירעון אינם מניחים את הדעת, ועל כן יש בגירעון משום תרומה - מה שעומד בניגוד לחוק. הוא המליץ לשלול מהסיעה 11% ממימון הבחירות, כלומר 38,586 שקלים. גם סיעת "מחר חדש", שגירעונה עמד על כ-623 אלף שקלים לאחר הבחירות, נקנסה ב-12% ממימון הבחירות, כלומר בכ-28 אלף שקלים.

ראש העיר נהריה, ג'קי סבגצילום: ירון קמינסקי

חריגות של מאות אלפי שקלים באשקלון

בדרום נרשמו חריגות אצל איתמר שמעוני, מועמד מהאופוזיציה שנבחר לראשות העיר אשקלון. הוצאות סיעת "אשקלון תנצח" בראשותו עמדו על כמיליון שקלים וחצי כשסך כל ההכנסות הוערכו ב-1,363,817 שקל. 807,500 שקלים מתקציב הסיעה הגיעו מתרומות, ובהן 17 אלף שקלים מתאגידים, דבר שחורג מהחוק. הסיעה סיימה את הבחירות עם גירעון של כ-242,035 שקלים, ועם חריגה של כחצי מיליון שקלים מתקרת ההוצאות המותרת לסיעה. בנוסף הסיעה לא שמרה העתקים של פרסומים שעשתה, מה שמנוגד להנחיות. לאור זאת המבקר המליץ לקנוס את הסיעה בסכום של 83 אלף שקלים.

סיעתו של חבר מועצת אשדוד צבי צילקר, שכיהן בעבר כראש העיר נמצאת בגירעון של 700 אלף שקלים ובחריגה של יותר מ-300 אלף שקלים בהוצאות. בנוסף הסיעה לא ערכה התקשרויות בכתב עם נותני שירות כדרוש בחוק ולא רשמה הכנסות מתרומות. גם במקרה זה המבקר המליץ לקנוס את הסיעה ב-56 אלף שקלים. 

קנס של 20 אלף שקל על עלה ירוק

המבקר שפירא הטיל קנס בגובה 20 אלף שקל על מפלגת "עלה ירוק – הרשימה הליברלית", אף שלא הצליחה להיבחר לכנסת. המבקר קבע שהמפלגה לא ניהלה את חשבונותיה בהתאם להנחיותיו ולא השתמשה בחשבון בנק מיוחד לצורך הבחירות, כך שלא ניתן היה לקבוע האם דיווחיה למבקר מדויקים. המבקר איפשר לעלה ירוק להגיש את פירוט הוצאותיה בבחירות באיחור, ולכן המפלגה לא נכללה בדו"ח הנרחב שפרסם בנושא בעקבות מערכת הבחירות הארצית. 

בהכנת הידיעה השתתפו נעה שפיגל, כתבת "הארץ" בצפון, שירלי סיידלר ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ